Elhelyezés időpontja: 2020.05.04 16:30
Megjelenés időpontja: 2020.05.04 16:34
Utolsó lényeges változás: 2020.05.04 16:34
Utolsó változás: 2020.05.04 19:32
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Pucu
Felhasználó: Pucu Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 133 + 3 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 3.5 megtalálás hetente
Röviden
A láda (8x10x15 négyfülű) a fa környékén biztonságos helyen kereshető mellmagasságban. Láda a ládában.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Vigyázzatok! A fa idős, tele odvas félig törött ágakkal, melyeket a fa és a hozzá kötődő élővilág érdekében nem vágtak le. Az ágak letörése bármikor bekövetkezhet, ezért a fa alatt közvetlen tartózkodni életveszélyes lehet! A lombkoronát megközelíteni a kihelyezett táblán túl TILOS!
A tábla vonalától teljes egészében tökéletesen látható a fa.
Megközelítés
Mórról kelet felé haladva a Széchenyi útról jobbra letérve a Csókakői úton egy elágazásnál találod a parkolót. Innen gyalog a bicikli úton egy kis híd vezet a fához.
Itt parkolhatsz: N 47° 22,474' E 18° 13,864' 200 m [GCNYRF+Parkoló]
Ajánló
A Mór közelében álló fa tekintélyes méreteivel lenyűgözi az embert. 9,1 méteres törzskerületével a faj legnagyobb ismert példánya az országban, magassága 18 méter, kora 150 és 300 év között lehet. Sajnos az idős fának már több ága elszáradt, viharok is gyakran megtépázták, de elsősorban egy vastag főága még most is a környező fák fölé emeli szépen zöldellő koronáját. 2011-ben az év fája versenyen 2. helyezést ért el.
A viszonylag kis erdőfolt sok madárnak ad otthont. Különösen az odúban fészkelő madarak foglalják el előszeretettel az öreg fákban képződött vagy a harkályok által kivájt üregeket.
A szürke nyár a fehér és a rezgő nyár természetes kereszteződéséből létrejött hibrid faj, a hullámtértől a száraz homokig sokféle élőhelyen előfordul, de legjobban a jó vízellátású talajokat kedveli. A vajali szürke nyár nem egyedül állt itt, egykor fajtársai és füzek sokasága vette körül, az idők folyamán azonban, hol a szükség, hol a fokozódó földéhség miatt, egyre kevesebben lettek. A fa élőhelyét jelentő, a Vajal-forrás által táplált, vizenyős, ingoványos terület mérete mára egy hektárnál is kisebbre zsugorodott a művelt földek, szőlőskertek, gyümölcsösök, hétvégi házak gyűrűjében, épp ezért Mór önkormányzata a Móri-árok Természeti Öröksége Alapítvány kezdeményezésére helyi védettség alá vonta a területet.
Rögtön a túra elején, ahogy kiértünk Mórról, kis túlzással a napi legnagyobb látványosság meg is volt. Ez a fa, illetve az egész facsoport igen érdekes. Fennmaradását annak köszönheti, hogy ez a kis folt itt a kiépítetlen Vajal-forrás környékén nem került lecsapolásra. Mivel a víz folyamatosan szivárgott valahonnan, de a vízhozam igen hektikus és megbízhatatlannak bizonyult, így nem fogták be a területet mezőgazdasági termelésbe. Az öreg szürke nyárak meg köszönték szépen és megnőttek. A legöregebb példány valóban kissé megviselt, de még sokáig húzhatja. A körülötte álló ifjabbak meg akár túl is szárnyalhatják őt. De ez persze még messza a jövő zenéje. Aki teheti jöjjön el és nézze meg! A rejtés elég szembetűnő. Még egy olyan plüssmedve is kiszúrja, mint Forest.
KDP Mór - Pusztavám
Éles kontraszt a fák környezete és a közeli ipartelep. Szerencsére ezek a hatalmas példányok megúszták...
Jó egészséget a továbbiakban!
Köszi