Röviden:
7V+1H multiláda. 8. pont a hagyományos láda.
1. pont - N47° 30,626' E19° 11,691'
Antoinette-nyaraló. Jelszó 1. részlet kis henger dróttal, lent.
2. pont - N47° 30,531' E19° 11,710'
Pilóta utca 17. Jelszó 2. részlet kis mágneses henger, ósdi kerítésen vízszintes takarás mögött, kb. 1 méteren.
3. pont - N47° 30,457' E19° 11,772'
Breslmayer Román villája. Jelszó 3. részlet kis fa lapon kb. 180 cm-en.
4. pont - N47° 30,513' E19° 11,830'
Haidekker-villa. Jelszó 4. részlet fémlapon, faoszlopon.
5. pont - N47° 30.484' E19° 11.955'
Dozzi-villa. Jelszó 5. részlet kis henger 1 m. felett.
6. pont - N47° 30,574' E19° 12,034'
Paulheim István nyaralója. Jelszó 6. részlet kis hengerben, 1 méter alatt.
7. pont - N47° 30.594' E19° 11.899'
Paulheim József nyaralója. Jelszó 7. részlet fémlapon, faoszlopon.
8. pont - N47° 30,722' E19° 12,134'
Palkovich-nyaraló. Jelszó 8. részlet 10x10x5 cm-es hagyományos ládában találod egy fa rejtekében!
A jelszavakat sorrendben egybeírva kell megadni!
FIGYELEM! A városi környezet miatt legyetek körültekintőek mugli veszély esetén! Vannak egyszerűbb s nehezebb rejtések vegyesen!

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Tömegközlekedéssel:
Az Örs vezér tere (metró végállomás) felől ezekkel a busz járatokkal érhető el: 44, 176E, 276E, valamint a H8, H9 HÉV-vel.
Autóval:
A környéken bárhol tudsz parkolni ingyenesen.
Szintén ajánlom a
GCMATY multit ugyanezen a környéken egy kicsit más tematikával.
Mátyásföld a XX. század fordulón
Az 1887-ben létrejövő Mátyásföldi Nyaralótulajdonosok Egyesülete annak idején Beniczky Gábor cinkotai földesúrtól vásárolta meg a Mátyásföldön felépült villák területét, és osztotta telkekre azt.
Az egyesület szigorú szabályokat írt elő az építkezésre vonatkozóan, a környék mégis bevonzotta Budapest jómódú polgárait. Elegáns nyaralók épültek, és létrejött a ma is látható villanegyed.
A villanegyed pezsgése nyáron kezdődött mindig: a nagypolgárság a jó idő beálltával kiköltözött a Pest-környéki villáikba családostul, cselédestül. Megkezdődtek a bálozások, jótékonysági estek, partik, tenisz, fürdőzés, kártyapartik.
Ez az üdülőtelep a kor egyik legszínvonalasabb nagypolgári nyaralóhelyének számított hatalmas, elegáns villáival, nagyvendéglőjével, 1902-ben megnyitott strandfürdőjével, süllyesztett teniszpályájával, pihenőparkjával, fényűző báljaival, 1918-tól pedig közvetlen légi járattal Budapest-Bécs között a mátyásföldi repülőtérről.
A pontok bejárása közben látható figyelemreméltó villák:
Antoinette-nyaraló
N 47° 30,626' E 19° 11,691' 145 m [GCMTYS-1]
Pilóta u.12- Mészáros u.15. szám allatti sarkon található. Az épületet Paulheim Ferenc Budapest főépítészének tervei alapján építették 1897-ben, a fennmaradt szóbeszéd szerint a Zichy grófok megrendelésére.
Az épület később egyházi tulajdonba került, a második világháború után pedig több szegény családot költöztettek a villába, az épület állaga pedig folyamatosan romlott.
A villa a rendszerváltás után találta meg ismét a gazdáját, aki az eredeti állapotnak megfelelően újította fel az épület külső, homlokzati részeit, ügyelve mind az eredetivel megegyező nyílászárók beépítésére mind pedig a homlokzatok, homlokzatokon lévő díszítőelemek műemléki színvonalú helyreállítására. Manapság új tulajdonosa lett a villának, aki felújítja a kertet és a belső tereket, de a nyaraló külső megjelenése változatlan. Kerítése is figyelemre méltó, szép díszítésű!
Pilóta utca 17
N 47° 30,531' E 19° 11,710' 145 m [GCMTYS-2]
Sajnos nem minden villa maradt fenn jó állapotban, erre példa a leromlott állapotú villa a Pilóta utca és a Hunyadvár utca sarkán található. Egykoron a Paulheim József tulajdona volt 1914-ben, de eredeti építője ismeretlen, csak az építés éve ismert 1904. Saroktelken áll, két homlokzattal rendelkezik. A sarkokon magyar hímzésekre utaló virág és növényminták, valamint szamárhátívet mintázó stukkódíszítések figyelhetők meg. A historizáló és szecessziós elemeket ötvöző lakóházon sajnos egyértelműen a romlás jelei mutatkoznak, lakatlan, és a vakolathibák egyre szaporodnak.
Diósy-villa
Pilóta utca 19. szám alatt található, Diósy János kereskedő és Diósy Lajos gyógyszerész tulajdona volt anno. Messze földön híres villa volt, sok korabeli bál helyszíne, ezért fontos megemlíteni. Manapság sajnos az utcáról nehezen látható a sűrű növények s a magas sövény miatt. Szép szecessziós stílusú a bejárati kapuja.
Breslmayer Román villája
N 47° 30,457' E 19° 11,772' 145 m [GCMTYS-3]
Pilóta utca Szilágyi Mihály utca sarkán található épület 1904-ben épült, építtetője Breslmayer Román sütödetulajdonos. Gazdagon díszített szecessziós növényminta alapján az épület kapcsolatba hozható a Dozzi-villával. Mindkét épület tervezője ismeretlen, de lehetséges hogy ugyanaz volt. Az 'L' alakú épület két, szinte egyenértékű homlokzattal rendelkezik. Jelenleg a Szilágyi utca felőli gyönyörű, stukkódíszes homlokzatot láthatjuk, és a nyolcszög alakú kupolás tornyot. A másik homlokzaton a díszítés a háborúban megrongálódott, teljesen eltűnt. Az épület, méltán nyerte el a Mátyásföldi Lakás-, és Háztulajdonosok Egyesületének (Corvin Domini) nagydíját.
Haidekker-villa
N 47° 30,513' E 19° 11,830' 145 m [GCMTYS-4]
Prodám utca és az Aranyfürt utca sarkán található Haidekker-villa a mai napig Mátyásföld egyik jellegzetes épülete a zöld svájci stílust idéző lécelemeivel. Haidekker Sándor a híres kerítés építette Paulheim József tervei alapján 1906-ban épült. Haidekker Sándor 1899-ben alapította sodrony-, szitaszövet- és drótfonat készítő vállalatát ahol a Haidekker-kerítéseket gyártották.
A Haidekker-féle kerítések országszerte megtalálhatók. A mátyásföldi villákat legtöbbször gyönyörű kivitelezésű Haidekker-kerítés veszi körül, nagyon sok helyi védettségű. Saját villáját is míves kerítéssel vette körül, táblákkal is jelezve annak gyártóját.
Dozzi-villa
N 47° 30,484' E 19° 11,955' 145 m [GCMTYS-5]
Mátyásföld méltán legszebb szecessziós villája, a Dozzi-villa.
A villát Dozzi József szalámigyáros építtette, 1905-ben készült el. Budapest szecessziós térképén csak az építés éve szerepel, nincs építője megnevezve, de egy másik forrás Paulheim Józsefet említi tervezőként. Hihető, hogy Paulheim József tervezte/építette, mert Ó-Mátyásföldön sok villát épített.
Lehet nem sokan hallottak még Dozzi Józsefről, ki volt Ő? Ma már a szalámi hungarikum, azonban eredetileg olasz élelmiszer. Olasz építőmunkások révén került be az országba. A XIX. század végén több ezer olasz munkás érkezett az országba.Egyikük volt Barba Nane téglavető, aki szalámigyártásba kezdett. Giuseppe Dozzi - akiből pillanatok alatt Dozzi József lett - a veje volt és társultak a szalámigyártásban.
Dozzi azzal a céllal érkezett, hogy majd ő megmutatja a kolbászszeletelő magyaroknak, milyen is az igazi olasz szalámi. Terve olyan jól sikerült, hogy gyárában, Rákospalotán volt időszak, amikor 150 ember dolgozott, de testvére sem adta alább, ő a Herz-gyár igazgatója lett.
A Pick és a Herz mögött a Dozzi volt a harmadik legnagyobb szalámi márka anno.
A villa állaga az évek során nagyon leromlott, 2012-ben Csabai Flóra építészmérnök tervei alapján felújították.
Különleges a toronysisak valamint a két utcára rendezett két egyenrangú homlokzat. A floreális szecesszió jegyeit magán viselő villa egészen egyedülálló, hirtelen nem is tudunk még egy ilyen gazdagon díszített épületet mondani Budapesten, talán csak a Városligeti fasorban álló Kőrössy-villa hasonlít rá. A tekergő növényi indákkal, az ablakok körül pihenő pávákkal, a visszatérő napraforgó motívummal és sejtelmes, hullámzó hajú női alakokkal.
Paulheim István villája
N 47° 30,574' E 19° 12,033' 145 m [GCMTYS-6]
Diósy Lajos utca 23. számú ház, a korabeli képeslapokon Sidol nyaraló néven is szerepelt. Földszintes, homlokzatán gazdagon díszített eklektikus villa. Szép, lefelé öblösödő lépcső a bejárat előtt, balluszteres korláttal. A nyaraló előtt régi szobrok láthatók. A kertben a régi műkő virágtartó és padtartó szfinx ábrazolással látható, sajnos nem a legjobb állapotban.
Paulhem János villája
Ma a Diósy Lajos utcában található, 21. szám alatt. Paulheim József tervezte, 1898-ban épült, ez a torony csúcsába tűzött zászlón is olvasható. Eléggé megviselt állapotban van jelenleg az épület, bár kertje szépen rendbe van tartva. A villa homlokzata előtt a kertben egy kb 1,5 magas műkő váza látható, 5 egymás kezét fogó nőalakkal az oldalán.
Paulheim József villája
N 47° 30,594' E 19° 11,899' 145 m [GCMTYS-7]
A híres építész háza Hunyadvár utcában 42-es szám alatt található, 1892-ben épült. Paulheim József nagyon sok villát tervezett Ó-Mátyásföldön. Egykori villája szép, felújított állapotban van, egykori képeslapokon is szerepelt, kertjében sziklakert és kis tavacska is volt. A kerítés, a kapu, és a kaputartók a villával egyidősek.
Palkovich-nyaraló
N 47° 30,722' E 19° 12,134' 145 m [GCMTYS-8]
Saroktelken (Imre u. és Táncsics u.) álló eklektikus, un. svájci típusú villa Palkovich Aurél mérnök építette az 1890-es években. Visszafogott elegancia, arányosság, gazdagon díszített faszerkezetek a villa fő jellemvonásai. Eredeti formában lett felújítva a nyaraló és a kerítés is, s ezért elismerő díjban részesült a tulajdonos.
Steinschneider Károly nyaralója
Palkovich nyaraló szomszédságában a Táncsics utca 4 szám alatt, a korabeli képeslapokon Pikler villa, Böske-lak néven is meg lehet találni. Első tulajdonosa és építtetője Steinschneider Károly ágyneműgyáros volt, tervezője nem ismert.
Jellegzetes romantikus kör alakú tornya ma is felismerhető, kétszintes eklektikus villa jelenleg alapos felújításon esik át. Kertje valaha nagyon részletgazdag volt, kör alakú szökőkutas medencével.
Steinschneider család egy másik tagjára Lilly-re emlékezik egy virtuális láda a belvárosban:
GCStLi
További szép villák találhatók még a környékbeli utcákban, amerre már nem vezet ez a multiláda, pl. tovább a Táncsics utcán, Huszár utca 2-től 10-ig, Hunyadvár utca távolabbi részein, stb...
Források:
Mátyásföldi nyaralótelep - Villák és kertek
Szecesszió és magasélet a külvárosban
Urbanista blog
Köztérkép.hu
Műemlékem.hu
Wikipédia Mátyásföld szócikk
Ládatörténet:
2020.10.13: 2 pont rejtés koordináta változott, pótolva lett az eltűnt jelszóhordozó.
2020.11.16: 3 pont rejtés koordináta változott, új rejtés az eltűnt helyett.