Megye/ország: Győr-Moson-Sopron
Elhelyezés időpontja: 2021.05.26 11:00
Megjelenés időpontja: 2021.05.29 08:01
Utolsó lényeges változás: 2021.12.30 07:08
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: nbokan
Ládagazda: nbokan Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 250 m
Megtalálások száma: 137 + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 éve, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg családi ill. túrázós kategóriákban.
A családi kategória ládái egy kellemes, rövid sétára invitálják a játékosokat és családjukat. Ezekből a ládákból minden megyében és Budapesten is 1-1 található, összesen 20 darab. Ezek az eseményládák 2021. december 22-ig voltak kereshetők.
Néhány láda az esemény után átalakult hagyományos, vagy multi ládává és továbbra is kereshető. Az aktuális információkat a leírásban találod meg.
Rejtés
A láda 6x12x18 cm-es konyhai doboz, fejmagasságban.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Ásványráró Szigetköz középső részén a Duna mellett fekszik, Győr és Mosonmagyaróvár között szinte félúton. Akármivel és akármerről is érkezel a településre, a katolikus templom előtti körforgalomba N 47° 49,572' E 17° 29,655' 200 m [GCXX08+Körforgalom] fogsz érkezni. A körforgalomból hajts ki a Duna-part táblánál és kövesd a Rákóczi Ferenc utcát az autóbusz fordulónál lévő keresztig N 47° 49,938' E 17° 30,130' 200 m [GCXX08+Nyugatra] (tömegközlekedéssel érkezőknek, itt van az Ásványráró felső buszmegálló), itt fordulj nyugatra, az Egres utcára, ami kivisz a töltésen át az ágrendszerbe.
Megérkeztél, üdvözöllek "Európa legnagyobb szárazföldi deltájában", Szigetközben vagy ahogy Timaffy László és Alexay Zoltán - neves Szigetköz tudósok - könyvében olvashatjuk: az "Ezer sziget országában".
"Valamennyi, a közforgalom számára megnyitott erdészeti magánutat (erdei burkolt út), melyre behajtani tilos tábla nem került kihelyezésre, a kirándulók, horgászok, egyéb látogatók gépjárműveikkel - a quad és cross motor kivételével -szabadon használhatják." - információs tábláról
Autóval itt N 47° 50,964' E 17° 30,249' 200 m [GCXX08+Parkoló] parkolhatsz, innen már csak pár lépés a rejtés. De nem érdemes itt megállnod, sétálj, evezz vagy bringázz és fedezd fel a környéket! Vagy csak ülj le és élvezd a víz és a természet közelségét!
A Szigetköz Európa legnagyobb hordalékkúpján helyezkedik el, az Öreg-Duna és a Mosoni-Dunaág között, mintegy 375 négyzetkilométeres területen. Remek hely a vízi sportokra - kajak, kenu és evezés - és horgászatra is kiválóan alkalmas.
Vizes élőhelyek az Ásványi-ágrendszerben
Vidám tavaszi madárének és az unkák sejtelmes hangjának keveréke hangzik a tájban, melyet a levelibékák meglepően hangos brekegése fest alá. Ősszel jobbára csendes, ködbe boruló vidék a nyárfák lehullott nedves leveleitől illatozik. Az Ásványi-ágrendszer természete az év minden évszakában lenyűgöző képet mutat az ide látogató természetbarátoknak. Gyalog azonban nem jutnak messzire. A legjobb, ha ladikon érkeznek, akkor útjukat festői tájak és békés szigetvilág fogja övezni.
A szigetek mély fekvésű területeinek sekélyvizes élőhelyei - nádasok, mocsaras ligeterdők - sok állatfajnak nyújtanak megfelelő otthont. Tavasszal itt szaporodnak a kétéltűek és a halak több faja is. A nádasokban rengeteg madár fészkel. Többek között a bölömbika is, melyet észrevenni a nádasban szinte lehetetlen, de ha megszólal, hangja páratlanul messze szól.
A múltban ezt a tájat a Duna alakította ki és formálta. A folyó természetes dinamikája tartotta fenn és látta el vízzel a szigetek gazdag mocsárvilágát is. A mederszabályzások, a bősi vízerőmű megépítése és üzembe helyezése azonban mélyhatású változásokat okoztak. A víz csupán a mesterséges elárasztás vagy természetes magas vízállások esetén jutott be a szigetek mély fekvésű területeire. Amennyiben a kapcsolat megteremtődött az élő vízfolyással, a halak beúsztak a tápIalékforrás és ívó hely reményében. A gyorsan visszahúzódó vízzel azonban már nem tudtak kijutni, s így a szárazra kerülő területen elpusztultak. Ez a sors érte a Szürke-szigetet, Kalapszigetet, Alsó-Újszigetet és a Pókmacskási Felső és Alsó-tó mocsárvidékét is. 2011 - 2013-ban a Duna menti Madárvédelmi LIFE-projekt támogatásával, valamint az ÉDUVIZIG szakembereinek és a természetvédők közös igyekezetének köszönhetően, sikerült bebiztosítani a laposok megfelelő vízellátását.
A Szigetköz egykori arculatát a Duna alakította ki, a víz határozta meg évezredeken keresztül az élővilág és az itt letelepedett emberek sorsát.
Az ősi vízi világot a múlt század végén (1886-1896) végzett folyamszabályozás gyökeresen átalakította. A nagy folyó uralma a töltések és a főág közötti hullámtéren maradt fenn, az árvizektől védett terület fejlett mezőgazdasági kulturtájjá alakult, ahol csak az egykori Duna-ágból váltak holtágak, nedves mocsár- és láprétek, valamint néhány égerláp őrizte az egykori táj emlékét és élővilágát.
Ásványráró
Ásványráró két önálló község - Ásvány és Ráró egyesítése során jött létre 1936-ban. A nyelvészek szerint az Ásvány helynév mesterséges árok, ásott tó, kút jelentésű. Ez a Duna áradásai miatt a töltés tövében emelt "Ördög árok" védte Szigetközt az északról jövő támadások ellen. A Ráró sólyomféle ragadozó madár, valószínűleg személynévből átvéve változott helynévvé. Neve alapján a nyelvészek Árpád-kori alapításúnak tartják Rárót, de már az időszámításunk kezdete előtt mintegy 3000 évvel ezelőtt is élt itt az újkőkori ember.
Az ásványi aranymosóknak írott emlékei vannak már az Árpád-korból és az azt követő évszázadokból is. 1776-ban Mária Terézia királynő nagy pátenslevelet adományozott az ásványi aranymosók számára, melyben engedélyezte nekik a szabad aranymosást az ország egész területén.
A lakosságnak nagy hasznot az aranymosáson kívül a dunai halászat jelentett, aminek legjövedelmezőbb tényezője a vizafogás volt (a Fekete-tengertől egész Pozsonyig jött fel a viza a Dunán).
A 19. század elején mindkét település jelentős fejlődésnek indult. Mindkét település híressé vált vizahalászatáról és káposztájáról. Az itt termelt káposzta messze eljutott a leereszkedő dereglyékkel. "Ásványráró kis falucska, kevés kenyér sok káposzta" - ez a mondás terjedt el a faluról. Az itt termelt gabona jó minőségű, amit hajókon szállítottak a mosoni és a győri raktárakba.
Az első világháború harci eseményei elkerülték a két községet, de a második világháború sok polgári és katonai áldozatot követelt. Az áldozatok emlékére 1992-ben állított emlékművet (a rárói temető előtt) a falu szülötte és díszpolgára, Somogyi József szobrászművész.
Szigetköz és egyben Ásványráró vonzerejét a különleges szépségű vízivilág jelenti napjainkban is.
Hetedik családi ládám, és eddig minden szempontból ez volt a legnagyobb élmény. Ötletes rejtés, bár ilyen jellegűvel már többször is találkoztam, úgyhogy ebből a szempontból nem volt nekem újdonság. Na de a környezet! Még sosem jártam a Szigetközben, varázslatos, bebarangoltam az összes, koordinátával megemlített látnivalót, buszmegállótól buszmegállóig összesen 4 órát szöszmötöltem, 16 kilométert gyalogoltam. Ha nincs ez a láda, valószínűleg egyhamar nem jutottam volna el ide.
Ha a geocaching szellemei meghallgatnak, az esemény után csinálnak belőle egy állandó hagyományos, vagy multi ládát. ;)
2018 májusában GCBOSV már jártunk ezen a vidéken. Remek hely, nagyszerű rejtés. Időjárás nem volt a legkellemesebb. Nekem a családi kategóriában GCXX16 Napkor Erdei Erdészeti Iskola, meg ez a rejtés a legjobb.
Köszi szépen a lehetőséget.
Soproni üdülés előtt elmentünk a 17. jubileumi ládáért. Többször jártunk erre szigetközi kenutúrákon, most maradt az autós megközelítés. A záráson kenuval átmenni életszerűbb, mint autóval ... maradtunk is az innenső parton. :)
A jubileumi családi ládák egyik legszebb színhelyén jártunk ma és zárásként ez lett a 20. megtalált családi eseményláda.
2017-ben már jártunk a Szigetközben a közeli ládáknál, jó hogy ezt az érdekes és szép helyet is megmutatta nekünk nbokan remek ládája. Érdekes helyszín a Halrekesztő és a Farkaslyuki-zárás. Elmentünk a hatalmas méretű öreg nyárfához, és megnéztük a "madarak birodalmát" is, ahol a hattyúk fészkelnek. Jó volt megismerni ezt a csodaszép természeti környezetet, köszönet a profi rejtésért, valamint nbokan és Ibolya kellemes társaságáért.
Csavargás nyugaton 1/3.
A reggeli kutyaovi után autóba pattantunk pár eseményláda kedvéért. Ez a környék nagyon szép, sétáltunk vagy egy órát az erdőben, hogy Tomi kutyus is kedvét lelje a ládázásban. :)
Ezzel bezárul a családi eseményládák gyűjtögetése számomra.
Köszi
Ma reggel korán keltem, hogy újabb születésnapi ládát keressek meg. Ásványrárón szálltam le a buszról. Kicsit ködös időben sétáltam a láda felé. Köszönöm a rejtést!
1986-ban és 1987-ben még a csúnyi zárás előtt kajakoztam egy-egy hetet az ágrendszerekben. Akkor még sehol nem voltak közbülső zárások (csak az ágrendszerek tetején egy fenékgát), és így szabadon bejárható volt minden. (A legfelső, kisebb, dunakiliti ágrendszert már akkor tönkretették az építkezéssel.) Az Öreg-Dunában akkor még hatalmas sebességgel folyt a víz, és arra jártak a hajók.
A mostani állapot mindig szomorúsággal tölt el.