wap:
15 év után hagyományos ládát kapott Tóalmás. Az első kisméretű hengeres doboznak sajnos lába kélt, így ma egy újabb ládát raktunk ki, a kastély bejáratától kb. 200 méterre, közterületen, a kastélykerítés mellett: egy fiatal akácfa tövénél, talajszinten kapott helyet.
wap vége
A ládáról:
Tóalmásra, az Andrássy kastélyba invitáljuk az érdeklődőket.
A településen nem is olyan könnyű megtalálni a kastélyt, csak egy eldugott tábla mutatja az irányt. Az ajánlott útvonal a
N 47° 30,372' E 19° 39,667' 123 m [GCalma+útelágazás] pontnál, a kocsmánál lekanyarodni a kacskaringós utcára, ami a főbejárathoz vezet.
A kastély és parkja magántulajdonban van, így csak korlátozottan látogatható.
Figyelem! A kastélypark látogatása a nyári tábor ideje alatt (június 27-augusztus 14.) hétköznapokon szünetel!
Hétvégén (szombat és vasárnap) a kastélylátogatási idő: 9.00-17.00 óráig.
A jegyárak változtak: A felnőttjegy 500 Ft, diák- és nyugdíjasjegy 300 Ft, 10 év alatt ingyenes. Csoportos jegy (min. 10 fő): 300 Ft/fő.
2009. 02. 23-án megörököltem a ládát ribizlitől.
Hagyományos ládát szerettem volna rejteni, azonban a kastélyt és a parkot felújították, így ez sokáig váratott magára... A levelezések során kiderült számomra, hogy odabent nem is fogják engedni a ládát. :(
Jópár évig maradt még virtuális.
2018. 07. 05-én a
GCKAS-nak helyet keresve, végül közterületre került a hagyományos láda, aminek néhány hónap után sajnos lába kélt...
2018. 11. 03-án az elveszett ládát pótoltuk, és egy kicsit kintebb, a főbejárattól kb. 200 méterrel továbbmenve a földúton, drive-in. A kastélykert hátsó részénél, fiatal akácfa tövénél, talajszinten keresd a kisméretű hengeres konyhai dobozt. Nem kell hozzá a tiltott területre bemenni!!
2019. 02. 10-én jött a hívás, hogy a koordináták a magánterületre mutatnak. Köszönet Szab-nak a pontosításért!
Ha nem csak a pont kell... érdemes bejárni a parkot, és megnézni a kastélyt is belülről...
A kastélyról:
Az Andrássy kastély (eredetileg Beretvás kúria) neobarokk stílusú épület. A Millennium méltó megünneplésére készülve 1894-95-ben építtette Beretvás Endréné (szül.: Wahrmann Renáta.) Az épület tervezője Ybl Lajos, az egyik leghíresebb magyar építész, Ybl Miklós unokaöccse volt. Az 50 szobás kastélyban az előcsarnokot íves kétkarú falépcső díszíti, melynek ihletője a párizsi Opera lépcsője volt.
Az első világháború előtt, 1910-ben Beretvás Endréné birtokát gróf Andrássy Gézáné vette meg a régi és új kastéllyal, s a körülötte lévő Bócz-kert nevű parkkal együtt.
Az Andrássyak idejében több mint száz falubeli dolgozott a kúriában és a körülötte levő parkban. Ironikus módon nem ez volt az Andrássyak fő szálláshelye, csupán nyaralóként szolgált számukra, ahol évente alig pár hónapot töltöttek el.
A kastélytulajdonos gróf lelkes kertész volt. A kastélyhoz épített üvegházban trópusi növényeket és pálmafákat nevelt. A parkot József nádor főkertésze tervezte. Az ide tartozó tókörnyék növényállománya még ma is értékes. A 35 hektáros parkban ritka fajokkal is találkozhatunk, melyek nem lelhetők fel sehol máshol Európában, így mocsári ciprussal, kaukázusi jegenyefenyővel és keleti gyertyánnal is.
A parkban máig működő neoreneszánsz stílusban épült víztorony áll, amely érdekes ipartörténeti emlék.
Az Andrássy család a második világháború vége előtt hagyta el a kastélyt. Amikor a szovjet front átvonult, a kastélyt kifosztották, s az értékes bútorok és egyéb tárgyak örökre eltűntek. Miután 1948-ban Magyarország hivatalosan szocialista állam lett, az ingatlant államosították, és a Szakszervezetek Országos Tanácsa vette át az üzemeltetést, mely az épületet átépítette, a területen pedig gyermeküdülőt üzemeltetett. Sok magyar felnőtt emlékezik ma is a tóalmási nyarakra.
1989-ben az
Élet Szava Alapítvány ifjúsági keresztyén alapítvány bérlőként költözött ide. A szervezet később az ingatlan tulajdonosává vált, és itt működteti nyári táborait és nemzetközi, kétéves bibliaiskoláját.
A kastély műemléki, a park pedig természetvédelmi védettséget élvez.
(forrás: WOL Élet Szava)