Elhelyezés időpontja: 2022.07.23 14:14
Megjelenés időpontja: 2014.03.02 10:07
Utolsó lényeges változás: 2022.07.24 11:32
Utolsó változás: 2022.07.24 11:51
Rejtés típusa: Mozgó geoláda
Elrejtők: BRita72, Totht737
Ládagazda: GYEZegzug Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 1124 + 10 sikertelen + 83 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.5 megtalálás hetente
Ez a geoláda a fiatalon eltávozott eTiGeR kesser társunk ötlete volt.
"2006-ban regisztráltam ide, majd következett 7 év kihagyás. 2013 őszétől újból aktívabban keresgélem a ládákat; sőt, azóta már van több saját ládám is... :) Elsősorban itt a GC:HU-n keresgélek, de megfordulok a GC:COM-on, a GPSGames-en és a Munzee-n is... :) Kedvenc ládatípusom a "mozgó"; így külön öröm volt az, hogy a GCKAS létrehozásával hozzá tudtam tenni valamit a játékhoz, s örömet tudtam szerezni azoknak, akik ugyan úgy szeretik a mozgó ládákat, mint én... ;)" Emlékét megőrizzük.
Röviden
Ez egy mozgó láda (15x10x6 cm), melynek célja, hogy összegyűjtse azokat a kastélyokat és kúriákat, melyek fellelhetőek Magyarország területén.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Legfontosabb szabályok
- A láda többször is megtalálható, és továbbvihető, de ugyanazon felhasználó megtalálásai között minimum 1 hónapnak el kell telnie!
- Rejtést követően győződjetek meg róla, hogy a láda nem lesz veszélyben! A kastélytól legyen inkább kicsit távolabb; de legalább biztonságosabb helyen a rejtek! Ne feledjétek, hogy mindig az utolsó megtaláló gondjára van bízva a láda; függetlenül attól, hogy továbbvitte-e avagy sem!
- Rendezvényre a láda csak akkor mehet, ha kastélyhoz van elrejtve! Csomagtartós, asztalos logolás nem megengedett!
- A láda minden esetben Magyarország belterületére kerüljön! Van sok szép kastély és kúria hazánkban is; ráadásul a külföldre vitt mozgó ládák nagyon sok idő múlva kerülnek vissza a körforgásba!
- Magánterületre NE rejtsétek a ládát a tulajdonos engedélye nélkül!
A kastély általában előkelő, jómódú személyek szabadon álló, palotaszerű székhelye, főurak, földesurak fényűző várszerű lakóhelye birtokukon. Hazánkban kb. a XVII. századtól kezdtek el a vidéken védőművekkel többé-kevésbé ellátott, magányos kastélyokat építeni. A legtöbb kastély a törökök teljes kiűzetése után, a rokokó stílus korszakában és a XIX. század elején keletkezett.
A kastélytól eltér a kúria, amely kastélyszerű, de kisebb igényű lakóház, főként a középnemesség lakóhelye volt.
A rejtéshez:
- A láda lehetőleg ne keresse fel többször is ugyanazt a helyet, de ha nem tudod új kastélyhoz vinni, helyezd el egy előzőnél! Áttelepítés előtt érdemes tanulmányozni, merre is járt eddig a láda.
- Védett természeti területre csak a vonatkozó jogszabályok betartásával rejts!
- Ha ismersz nevezetes, vagy eldugott kastélyt, várkastélyt, vadászkastélyt, kúriát; esetleg kastélyromot a környékeden, vidd oda! Az sem baj, ha egy másik láda mellé telepíted átmenetileg, hiszen több kastélynál van már geoláda.
-Ha nincs ötleted, hagyd a helyén; de az alábbi linkek segítenek a láda következő helyének kiválasztásához: Műemlékem.hu - Kúriák Műemlékem.hu - Kastélyok Magyar kastélyok és kúriák Kastélyok-utazás Kastélyok.com Magyarországi kastélyok listája1 Magyarországi kastélyok listája2
A teendők nagyjából ugyanazok, mint a többi mozgó ládánál:
1. Megkeresed a mozgó ládát. Ha továbbviszed, akkor hagyj egy "bocsi cetlit", hogy az utánad érkező ládászok ne keressék feleslegesen (ha fogyóban van, kérlek pótold)! Ha nem vitted tovább, akkor csak jelezd a logban, hogy maradt a láda. Így is jár a pont, s további teendőd nincs.
2. A megtalálást bejelented a szokásos módon; kapsz rá egy pontot. Ezzel a láda gazdájává válsz, és tudod az oldalt szerkeszteni.
3. Mihamarabb változtasd meg a ládaoldalon az állapotot "BETEG"-re.
4. Kihelyezed az új rejtekre néhány napon belül, maximum egy héten belül. Ez lehet egy állandó láda szomszédsága, de lehet önálló hely is. A kihelyezés előtt a logfüzetbe beírod az új jelszót!
5. Módosítod a láda adatait:
-új pozíció,
-megye,
-felhasználói neved,
-nehézség, terep,
-állapot "KERESHETŐ",
-az új rejtés időpontja,
-új jelszó,
-és az új rejtés jellemzőit is állítsd be az oldal jobb szélén - megközelíthetőség, zavaró tényezők, stb.
6. Az aktuális új rejtekhely leírással, fényképekkel, tudnivalókkal kiegészíted a megtaláláskor írt internetes logot. Ha van némi ismeretanyagod a következő rejteknek helyt adó kastélyról, akkor pár mondatban írd le, amit érdemes tudni róla és miért nevezetes!
7. Ne csak a logban, hanem itt a ládaoldalon is tüntesd fel a felsorolásban a láda új helyét. (GPS koordináta nem kell.)
8. És végezetül ha akarsz, akkor tölts fel egy képet a ládaoldal bal szélére is, mint a láda X. állomása. (Nem kötelező, de hasznos!)
Jó ládavadászatot, és kellemes időtöltést kívánok! Ha zavarosnak tűnnek a teendők, vagy bármi kérdésed van, keress meg bátran szívesen segítek! GYEZegzug
Felkeresett helyek:
A láda által felkeresett helyeket nyomon követheted (régi pontok).
2021. március vége óta pedig ezen az interaktív térképen láthatod (készítette V_Gabor). Nagyon szépen köszönöm Gabi.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Tibivel vittük tovább, úticél egy újabb Kastély egy újabb Megye! Részletek később... [Geoládák v3.12.10]
A ládát Tibivel, Somogybükkösdön a Perczel kastélynál rejtettük újra.
A falu kétségtelenül legjellegzetesebb épülete a hajdani Perczel-kastély. Az egykori földesúri kúriában ma az önkormányzat, illetve az orvosi rendelő kapott helyet, illetve ez ad otthont a könyvtárnak, ifjúsági klubnak és a közösségi eseményeknek is. Az épület alatt teljes elújításra került a Perczel-pince, további lehetőséget adva színvonalas rendezvényeknek.
A somogybükkösdi egykori Somssich-kúria parkja belterületi díszkert, ami 1985 óta természetédelmi helyi védettségű terület.
Az 1,8 hektáros park különleges értékét szép körpanorámás fekvése, a ritka fenyőfajok, az örökzöld bambuszok és két "matuzsálemi" gesztenyefa jelenti.
Értékes fafajok az atlanti cédrus, a kolorádófenyő, a kaukázusi jegenyefenyő, a simafenyő, a lucfenyő, a tiszafa, a kislevelű hárs, a tatárjuhar, a madárberkenye.
Az írott források 1462-ben említik lakott helyként, Bykes alakban, amikor az egykori Filke községgel együtt elzálogosította az Apájfi és Szelczei család Darabos Lászlónak; negyedszázad múltán pedig a berzencei uradalom községe volt.
Ezután már gyakorta váltották egymást a földesurak ezen a területen: 1550-ben Both Györgyöt, 1538-39-ben Keczer Jánost, 1626-ban pedig az Istvánffy családot jegyezték fel földesúrként.
Az 1660-as dézsmajegyzék szerint a Zrínyi család, 1701-1703-ban a Spongor család birtoka, s még tíz évvel később is csak 5-25 lakója volt.
A római katolikus lakosság 1769-ben népiskolát alapított a településen, 1772. január 22-én nyert vásárszabadalmat Somogybükkösd, s a következő évtizedben már közel háromszázan lakták.
Az 1800-as években a Domaniczky és Hochreiter, illetve a Kálordy és a Perczel családok váltották egymást.
Az 1850-es közigazgatási beosztáskor a községnek háromszázkilencvenhét lakosa volt, az 1870-es népszámláláskor hatvannyolc házában négyszázan éltek, a századfordulón már négyszázhetvennyolc. A második világháborút megelőzően több mint félezren lakták.
A XIX. század utolsó évtizedében itt is megalakult a hitelszövetkezet, ami 1928-ig működött.
1907-ben változtatták a falu nevét Bükkösdről Somogybükkösdre.
A húszadik század első negyedében már csak gróf Somssich Jánosnak volt némi birtoka a településen, s többségben voltak az 1-4 kataszteri hold közötti birtokosok. A téeszek alakulása 1952-ben már itt eredménnyel járt, a Szabad Föld nevű szereződés 1967-ig fogta közösségbe a gazdákat.
Bár hiteles írásos források erről ugyan nincsenek, de valószínű, hogy Bükkösd a középkorban egyházas hely volt.
Román stílusú templomát a XIII. századból erdeztetik, 1728-ból származó adatok szerint fatemplom volt, amit zsindellyel borítottak. Tornya is fából készült, három oltárát gazdagon díszítették. Alatta családi kripta, körülötte temetkezési hely volt található.
A település büszkeségét az 1998-ban újították fel és szentelte ünnepélyesen újjá Balás Béla püspök. Itt került átadásra a Milleniumi Zászló és Somogybükkösd új címere is.
Falán Dr. Meggyesi Schwartz Róbert, a községben számüzetésben tevékenykedő apát plébános táblája mellett a második világháború hőseinek is emléket állítottak.
A falu kétségtelenül legjellegzetesebb épülete a hajdani Perczel-kastély. Az egykori földesúri kúriában ma az önkormányzat, illetve az orvosi rendelő kapott helyet, illetve ez ad otthont a könyvtárnak, ifjúsági klubnak és a közösségi eseményeknek is. Az épület alatt teljes elújításra került a Perczel-pince, további lehetőséget adva színvonalas rendezvényeknek .
A település földrajzi neveinek némelyikéhez érdekes magyarázatok fűződnek.
Döbörcse helyén egykor mezőváros állt, amelyet a törökök pusztítottak el, de velük kapcsolatos a Száraz-gödörhöz fűződő történet is, ott ugyanis alagutat sejtenek.
A Javós-kút vizének gyógyító hatást tulajdonítottak, ám mára benőtték a bokrok, nem is nagyon ismerik helyét.
Az Aligvári-dűlőn egy csárda volt ott hajdan, amely azért kapta ezt a nevet, mert aki Zákány felől átkelt a termetes dombokon, az alig várta, hogy a csárdában szomját olthassa.
A népszokások még ma sem hulltak a feledés homályába, aki farsang idején végigmegy a "Hétszergörbén", az találkozhat beöltözött maszkákkal Somogybükkösdön. Húsvétkor nem hagyják ki a locsolkodást, a tavasz utolsó hónapjában a májusfaállítást és -kitáncolást.
Somogybükkösd festői környezete barangolásra, a természet megismerésére készteti a látogatót. A település vezetői a környék falvaival összefogva a falusi turizmus feltételeinek megteremtésén munkálkodnak. A kastély idegenforgalmi és kulturális hasznosításra kínálja magát, a históriás vidék pedig nyugodt pihenést ígér.
Álló levágott sarkú csücsköstalpú tárcsapajzs, melynek kék mezejében zöld halomból barnatörzsű, zöld lombozatú fa nő ki; melyet jobbról, élével balra, hegyével felfelé fordított ezüst ekevas; balról, zöld levéllel megrakott vörös szőlőfürt kísér.
A fa fölött a pajzs felső széle által vágott arany nap tűnik elő, a pajzs két felső sarkában egy-egy hatágú ezüst csillag látható.
A címerpajzsot egy-egy alul keresztbe tett szárú, két levéllel ellátott arany búzakalász keretezi. A láda kastély mögötti parkban egy soktörzsű tölgyfán fejmagaságban található.
Strombus-szal Lengyelen az Apponyi kastélynál rejtettük újra.
Tolna megye legmagasabban fekvő települése, a ma 545 lelkes Lengyel, mintegy 130 évig volt a haladó gondolkozású gróf Apponyi család birtokában. A császári-királyi kamarás Apponyi József építette a klasszicista stílusú kastélyt 1824-29 között. A kor szokása szerint az épület magán hordozta az év jegyeit: a 4 évszakot 4 ajtó, a 12 hónapot 12 kémény, az 52 hetet 52 szoba és a 365 napot 365 ablak szimbolizálta. A későbbi átalakítások ezeket már nem vették figyelembe, így lehet, ma csalódik az, aki nekilát megszámolni az ablakokat.
A kastélyt a későbbi örökösök kedvükre formálták, gróf Apponyi Rudolf reneszánsz elemekkel bővítette, Apponyi Sándor pedig historizáló stílusú külső és belső átalakításokat végeztetett.
A kastélyről bővebb ismertetőt a GCLGYL ládaoldalon olvashatsz.
Nézőpont kérdése, hogy a fal előtt vagy a fal mögött, de Szigetváron megtaláltuk Strombus-szal. Naná, hogy visszük tovább, hiszen ez egy mozgóláda! Köszönjük a rejtést.
Lepke után ládát találni mindig öröm. Két éve egy másik kastélynál, Szentlőrincen vehettem kezembe lepke után ezt a ládát és bővíthettem gyöngylepke gyűjteményemet lepke ajándékával. Most ismét nagyon örültem neki.
Ahogy a szentlőrinci polgármesteri hivatalról sem a kastély szó és az Esterházy család neve jut az ember eszébe, a szigetvári várról sem az Andrássyakra és egy kastélyra gondolunk.
A szigetvári várat 1689-ben foglalták vissza a császári csapatok. A korábbi dzsámi és a tőle délre álló épület ezután a várparancsnok lakóhelyéül szolgált.
A vár hadászati szerepet a Rákóczi szabadságharc idején töltött be utoljára, amikor két kuruc ostromnak is sikeresen ellenállt. Az 1780-as években az udvar eladta a várat a város földbirtokosának, Festetics Lajosnak, aki a várat körüli tavat lecsapoltatta, ezzel a vár elvesztette szigeterőd jellegét. A Festetics családot követő későbbi tulajdonosok alatt már csupán a földesúri birtokok gazdasági központjául szolgált. 1871-ben Wenckheim Leontina hozományaként gróf Andrássy Aladár birtokába került. Az 1920-as évektől unokájuk, Andrássy Mihály tulajdonába szállt a birtok. Az ő megbízásából 1927-től építették újjá és a dzsámival közös tető alá hozták az Andrássyak kastélyát. "Építettünk emeletes verandát, lépcsőt, úszómedencét, kazamatából hűtőzködő csarnokot, vendégszobákat, minaret-rekonstrukciót... Mindezt nem a legkorszerűbb műtörténeti tanulmányok alapján, hanem a török követ tanácsai szerint. A tervek egy része szénnel meszelt, a falra rajzolva, házilagos kivitelezés számára, de jó kedvvel és ízléssel,..." - írta jegyzeteiben a feladattal megbízott építész, Kiss Tibor.
Ebben az épületben alakították ki az 1960-as években a Zrínyi Miklós Múzeumot, melyet a 2010-es években egy modern fogadóépület hozzáépítésével bővítettek.
Érdemes jobban megismerni nemcsak az épületet, hanem a hosszú, eseménydús élettel megáldott gróf csíkszentkirályi és krasznahorka Andrássy Mihályt (1893-1990) is. A kegyesrendiek sátoraljaújhelyi főgimnáziumában érettségizett majd a müncheni technikai főiskolán és Budapesten a Műegyetemen tanult. Végigharcolta az első világháborút, főhadnagyként szerelt le. Híres sportember, a Királyi Magyar Automobil Club és a Magyar Motorcsónak Club elnöke volt. A felsőház tagja. A szigetvári konzervgyár alapítója, a Magyar Bauxitbánya Rt. igazgatósági tagja. Máltai lovag. A Magyarországon kényszerleszállt angolszász repülők jótevője. 1943-ban, amikor a szigetvári birtok (800 hol föld, a gyár és a kastély) főintézője, Felcser János megkereste, hogy a siklósi vár pincéjében raboskodó 30 angolszász hadifogoly repülőt igényelje ki munkaerőként, hogy így biztosítson nekik jobb körülményeket, azonnal ráállt. Szigetváron a foglyok annyit dolgoztak, amennyit kedvük volt és jó ellátást kaptak, valójában a gróf úgy tartotta őket, mint vendégeket. A fogolyparadicsom Magyarország német megszállását követően megszűnt, a németek lágerba szállították az angolszászokat, a grófot pedig "védőőrizetbe" vették, a kollaboráns vezetés pedig minden tisztségétől megfosztotta.
Andrássy Mihály szerencsésen túlélte a világháborút, amelyet követően Kanadába emigrált, Montrealban telepedett le, mérnökként és történészként tevékenykedett. Elvégezte a Detroiti Egyetemet is. A Magyar Nemzeti Bizottmány tagjaként részt vett az emigrációs közéletben. Windsorban hunyt el 1990-ben, 97 éves korában.
2014-ben már jártunk itt, de akkor még nem készült el a berendezés. Most pazar látnivalóban volt részünk és a park is gyönyörű a hatalmas fáival és csodás szökőkútjaival. Csodálkozom, hogy ilyen sokáig helyben maradt a láda, Baranyában már rég elvitték volna. Ám egyben örülök is, hogy sikerült megkaparintanom.
Új hely: Szigetváron az Andrássy-kastély, amelyet a várfal véd, azonban
a rejtés a várfalon kívül van, épp a fal kicsiny mélyedésében talajszinten.
Az 1930-as évek elején Andrássy gróf a dzsámival közös tető alá hozta a nyári kastélyát, amelynek földszinti termeiben a Zrínyi Miklós Múzeum 1966-ban megnyílt vártörténeti kiállítás egy része látható. A vár hétfő kivételével naponta 9-16 óráig látogatható
Maradt a magányos magyalbokor közepén, koordináta tökéletes. Kajlával nagyott sétáltunk a csodálatosan szép parkban.
Nem vittük tovább, minél többen jöjjenek a GCskwk ősládához is, ami teljesen rendben van.
Köszi szépen a lehetőséget.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Közös megtalálás Smico 50-nel, mi visszük tovább!
Bár a kastélynak van ládája és a kastélykutató is járt már itt, a felújítás után tavasszal újra látogathatóvá tett épület indokolja az ismételt rejtést. Új rejteke az odvas platánóriástól 30 m-re, magányos magyalbokor tövében, avarral takarva.
A környező hatalmas fák miatt meglehet, hogy a koordinátákat nem sikerült pontosan bemérni, de a leírás segít a megtalálásban.
Mivel a láda a kastélykerten belül található, csak nyitvatartási időben (hétfő kivételével 10 és 18 óra között) érhető el. A park belépő nélkül, ingyen látogatható.
Utazik tovább! Terveim szerint az elkövetkező hétvégén újrarejtem a gcrtek mozgóval együtt.
Legutóbb az AK teljesítése közben bringáztam erre.
Most Budapestről nézve két világvégi helyre jutottam el (GCBL és GCVRKT) és szerencsére volt még annyi időm a vonat indulásáig, hogy ezért a mozgóért is el tudtam tekerni.
Újrarejtve, Veszprém megyében, Nyírád közelében egy kerékpáros túra során. A romos, csak a csupasz falai állnak, Hertelendy-kastély mellett egy fa tövében találod a ládát. Gcelka végigtekerése során itt rejtettük újra.