Elhelyezés időpontja: 2021.04.25 14:00
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:01
Utolsó lényeges változás: 2022.10.13 20:35
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: Rézangyal77, Zöldfülű
Ládagazda: Rézangyal77 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 19500 m
Megtalálások száma: 163 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.6 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
Röviden
A túránk 6 pontos, 19,5 km hosszú, 486 m szintemelkedéssel. "Rejtett pontos" multi, azaz csak az első pont publikus, ahol találsz egy jelszórészletet és a következő pont koordinátáját. Járd végig a pontokat és jegyezd fel a részleteket! A jelszót a pontok sorrendjében egymás után írt részletek adják. Minden ponton található egy QR-kód is, ha applikációval keresed a ládát, akkor a Geoládák és a g:hu+ alkalmazások egyaránt be tudják olvasni ezt a kódot.
1. pont: fakéreg (erősen megkopott) jelzéshordozó fenyőn, 1 méter magasan.
2. pont: kőlapocska csipkebokor tövében.
3. pont: fakéreg többtörzsű fán, 1 méter magasan.
4. pont: láda (18 x 6 cm kerek sütis doboz) sziklarepedésben.
5. pont: faszelet ösvény melletti, jelzést hordozó fa odvában, talajszinten.
6. pont: fakéreg magányos ikerfenyőn, 1 méter magasan.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Merre is kirándulunk?
Kevessé ismert tény, hogy a Budai-hegységnek vannak úgynevezett "előhegyei", melyek körülölelik, átmenetet képezve a Budai-hegység és a környező tájegységek között. Sok közülük saját elnevezést is kapott, mint például Bolha-hegy, Sashegy, Biai-hegység. Mi most az előhegység déli részére hívunk Titeket, az Érdtől Biatorbágyig tartó szakaszra. Turisták által nem sűrűn látogatott környék ez, változatos domborzattal, növényzettel, csodás panorámákkal, széles, jól járható gyalogutakkal.
Mi az első képen lévő útvonalat jártuk be, főleg a piros sáv jelzés mentén, de természetesen, választhattok más megközelítést is. Több láda mellett is el fogtok haladni, ezekkel gazdagíthatjátok a gyűjteményeteket és a kilométereket.
És ha már születésnapos, nosztalgiázós a multi, akkor hadd említsük meg, hogy több "geotörténelmi" esemény helyszínét is érintjük: GC2006, GCXM08, és GCXM13.
Megközelítés
Az első pont megközelítését és a túra kezdését Érdről ajánljuk. A város szélén lévő Esztergályos utca végén az út szélén bárhol kényelmesen le lehet parkolni. N 47° 25,257' E 18° 51,505' 265 m [GC20BE+1parkoló]
Túraleírás
A megadott parkolótól, az Esztergályos utca folytatásán, rövid betonúton indulunk a volt katonai bázis felé, közben megcsodáljuk az út két oldalán lévő levendulamezőt. A kaput megkerülve a sárga sáv jelzésen megyünk egy rövid szakaszt (2021. májusi az új túraút, nem biztos, hogy jelöli a térképed), majd áttérünk egy jelzetlen ösvényre és folytatjuk utunk a mediterrán hangulatot árasztó, fenyves-ligetekkel tagolt, fehér köves fennsíkon, ahonnan már csodás panoráma nyílik Sóskút felé. Kb 1,8 km múlva elérjük a piros sáv jelzést. Túránk 1. pontja is itt található a következő pont koordinátájával és a jelszórészlettel. Jelzéshordozó fenyőt keress, rajta kb. 1 méter magasan egy lapocskával! A festés erősen megkopott már, kb térdmagasságban keresd a jelet! N 47° 24,694' E 18° 50,630' 225 m [GC20BE-1]
A turistajelzés baloldali ágán folytatjuk utunkat, vendégmarasztaló galagonyabokrokkal övezett szekérúton. Jobb kéz felől kilátópont található, rajta fakereszttel, a domb túloldalán pedig a szent korona van kirakva mészkövekből. Innen remek kilátás nyílik multink következő pontjára, Sóskútra. N 47° 24,502' E 18° 50,070' 143 m [GC20BE+panoráma].
Eldugott kis ösvényen kapaszkodik fel a turistaút a Kálvária-dombra, ahol a 2. pontot találod a koordinátákkal és a jelszórészlettel. Rózsabokor tövénél kutakodj a kőlapok között!
Tovább haladunk a Benta-patak mellett dimbes-dombos legelőkön át a Peca-tó felé, mely a környékbeli horgászok kedves helye. A tavacska környéke szépen gondozott, pihenőhely is várja a megfáradt kirándulót. N 47° 26,299' E 18° 48,966' 120 m [GC20BE+pihenőhely]3. pontunk a Sóskutat a Peca-tóval összekötő erdei sétaúton található, egy romos pince közelében. Többtörzsű fát keress, rajta lapocska kb. egy méter magasan!
A stílusosan Horgász sétánynak nevezett utacskán követjük a patakot, egészen a biai vadászházig, ahol nekiindulunk a Biai-hegységnek. A piros sáv és piros kereszt találkozásánál, a régi, romos hidacskánál balra fordulunk és pár lépés után már fel is mászunk egy kis sziklaplatóra, ahol megkeressük a 4. pontot, a ládikót. Logolás és az információk feljegyzése/fotózása/kőbevésése után irány a Madárszirt!
A Madárszirt a Tétényi-fennsík széle, az egykori Pannon-tenger üledéke alkotja ezt a leszakadt sziklaperemet. Utunk ennek tetején vezet tovább: balról Etyekre és Biatorbágyra látunk rá, jobbról beszakadt pincék szegélyezik az ösvényt. Zártkertes övezet után, újra visszatérünk az erdőbe és elérjük következő pontunkat, az ötödiket, a Szily-kápolnánál. Sárga festést viselő fa odvában keresgélj lapocskát, talajszinten!
Innen a sárga kápolna , majd sárga sáv jelzésen megyünk tovább, hogy visszacsatlakozzunk a piros sávra Érd felé. Fenyvesek és lombhullató erdőrészek váltakoznak, míg kiérünk újra a fennsíkra, ahol az utolsó, hatodik pontunk található. Mivel 2013-ban a közelben volt a Geokarácsonyfa, így mi is egy fenyőre rejtettük a lapocskánkat. Magányos fát keress, azon is egy méter magasan kutakodj!
Itt el is hagyjuk a turistajelzést és a tájat átszövő rengeteg ösvény valamelyikén visszajutunk a parkolóba.
Reméljük, tetszett a túra! Jó pihit kívánnak a rejtők: Rézangyal77 és Zöldfülű.
Állapot: megszűnt
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Két etapban, két késő délután rugaszkodtam neki ennek a ládának. Az előzetesen kimondottan szimpatikus volt, hogy nem a Budai-hegységben, hanem itt, Biatorbágy-Sóskút-Érd térségében történt rejtés - így az út túlnyomó része számomra eddig ismeretlen tájakra vezetett. Sóskutat például kár volt eddig kihagynom, és biztos, hogy visszajövök még.
A fára, kövekre aplikált jelszóhordozók esetében több helyen is elvált a ragasztás, de ettől függetlenül minden a helyén, minden rendben. Az útvonalnak vannak nagyon látványos pontjai, és kicsit monoton szakaszai is, de összességében tetszett az egész, köszönet a megvalósításért, örülök, hogy megkereshettem.
A kora esti keresgélésnek hála több őzet is megriasztottam, az utolsót éppen Érden, az Esztergályos utca külső részén. Jó 10-20 másodpercig bámultuk egymást, szerintem kölcsönösen nem értve, hogy a másik mit keres itt, aztán az őzike távozott a susnya irányába, én meg be a településre, a buszmegállóhoz. Szóval élmény volt a mai kirándulás is. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.8] szep hosszu tura szep kilatohelyekkel. A QR kodos logolasi lehetoseg nagyon jo volt, remeljuk mielobb ez lesz a jellemzo.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!Remek túra ,jó idő,pazar kilátások,pontos rejtések.Köszönöm a munkádat."Vendég"ládák összegyűjtésével 23km lett a körtúra vége. [Geoládák v3.12.10]
Talán ez a doboz van a legközelebb hozzám, így sokáig halogattam, "Ej ráérünk arra még!" alapon. Ma nekiláttunk montival, jó döntés volt, bár ez még gyalog is jó lehetett volna. Az ajánlott parkolóból kellemeset gurultunk az első pontig, majd le Sóskútra. Itt a piroson fel volt egy pici tolós rész, de az út minősége és meredeksége miatt, de belefér. A kálváriától pazar a kilátás és jó volt vissza is nézni rá, hogy hol gurultunk le. A 3. pontig kellemes volt gurulni, majd a Peca-tó után elkezdtünk kimászni a gödörből. A 4. is hamar meglett, majd a Madár-szirtre tolni és cipelni kellett kicsit, de abszolut megérte. A sziklák tetején a gurulni hihetetlen jó volt, majd a keskeny ösvényen, technikás terepen haladni és frankó volt. Az 5. pont után volt egy szakasz, ahol sajnos megint tolnunk kellett a meredekség és a roppant kövek miatt, de megküzdöttünk vele és a fele után már valahogy nyeregben tudtam maradni. A 6. pont is hamar meglett, amitől már csak egy kellemes gurulás volt a parkolóig.
Összesen 19,3 km és 430 m szintemelkedés volt a mai menet kb. 2:45 perc alatt.
Az említett 3 tolós szakaszon kívül tökéletes volt, technikás, élvezetes. Mondjuk egy alaposan benőtt szakaszon Ági kezéből kivette egy ág a kormányt és beborult a hegyoldalba, de szerencsére semmi komoly baja nem lett a bicajnak és ő is hamar meggyógyul majd :)
Bringás ládázás volt, az előtte napi eső ellenére jól lehetett tekerni, a Szily-kápolna felé volt csak nagyobb probléma a csúszósággal.
Nagyon szép helyekre vitt, gyönyőrű kilátással, én még amúgy sem jártam ezen a tájon, nagyon tetszett a láda.
A legnagyobb hülyeségem persze a Nyakas-kő megkeresése kerékpárral volt, de sebaj. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.8]
2022.04.15
Jó sok idő telt el a második körig. A GC100L parkolójából indultunk a Nyakas-kő felé. A panoráma itt csodás, ahogyan a Madárszirtről is. A Szily-kápolnától felmásztunk az egykori katonai bázishoz, ahonnan már fordultunk is vissza a parkoló felé. A jelszó kapcsán kicsit másra számítottam. :)
2022.04.02.
Tomi kutyussal kihasználtuk az esőszünetet és sétáltunk egy nagyot az első három pont mentén. Sóskútig nagyon tetszett, utána nekem sok volt a településből, csak kicsivel a Pecató előtt változott ismét erdőssé a táj. Innen visszafordultunk és az Ürge-hegyen keresztül visszaindultunk az autóhoz. Meglepetésemre Liberty-vel és pappcsaláddal futottunk össze a GCRADA környékén.
Kis beszélgetés után kiderült, hogy a 6.pont a közelben van, elkértem hát a koordinátákat így az is meglett.
A 4. és 5. pontok egy másik sétán kerülnek majd sorra.
A mai napra terveztük pappcsaláddal, hogy az Old Eye emléktúra után végig járjuk a Budai előhegyek jubileiumi láda 20 km-es útvonalát. Az útvonal nagy része már ismerős volt, mert több évvel ezelőtt, több időpontban, az útba eső ládákat már felkerestem. Most pappcsaláddal ismét megkerestük, mivel neki még ezek a ládák nem voltak meg. Nagyon szép helyeken vezet végig a jól felépített útvonal, nagyon tetszett minden rejtés. Köszönet a rejtésért.