Elhelyezés időpontja: 2021.10.29 11:00
Megjelenés időpontja: 2021.10.29 19:15
Utolsó lényeges változás: 2021.10.29 19:15
Utolsó változás: 2023.01.24 17:03
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: fulpes
Ládagazda: fulpes Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4000 m
Megtalálások száma: 98 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
Röviden
Multi geoláda egy hagyományos és két virtuális ponttal, melyek Kisgyőr település látnivalóit kívánják bemutatni.
1. pont
A jelszó első része 17 x 12 x 5,5 cm-es fadobozban, a kőfal mélyedésében, körülbelül 1 méter magasságban, borostyán mögött.
N 48 0.667 E 20 41.252
2. pont
A jelszó második részéhez kerüld meg a kilátót. Az ereszcsatornától balra, körülbelül 1 méter magasan találod a gravírozott falapot. (A képek között találsz segítséget!)
N 48 0.789 E 20 40.541
3. pont
A jelszó harmadik része a Napkorong hátulsó faszerkezetén, gravírozott falapon, körülbelül 60 cm magasságban van.
N 48 0.958 E 20 41.660
Megközelítés
Kisgyőr Miskolctól 20 km-re, az M30-as autópálya emődi lehajtójától szintén 20 km-re található.
Kiindulópontnak a Faluház parkolóját adom meg, elsősorban a tömegközlekedéssel érkezők miatt. N 48° 0,668' E 20° 41,267' 206 m [GCKsGy+1parkoló]Autóbuszok Miskolcról indulnak, leszállni az Iskola megállóhelyen érdemes. menetrendek
A pontok tetszőleges sorrendben bejárhatók. Autóval érkezők mind a három pont közelében találnak parkolóhelyet.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
1. pont: Betlehemes N 48° 0,667' E 20° 41,252' 199 m [GCKsGy-1]
A Faluházzal szemben egy völgykatlanban helyezkedik el az "Ökumenikus Betlehem". 17 szoborból, 4 templomtoronyból álló alkotás. A lépcsőtől jobbra, a kőfal egyik mélyedésében, a borostyán mögött találod a faládát.
2. pont: Szent Korona kilátó N 48° 0,789' E 20° 40,541' 276 m [GCKsGy-2]
A kiindulóponttól kb. 1100 méterre találjuk a 2021. augusztus 28-án átadott Szent Korona kilátót.
A kilátóhoz vezető utat leaszfaltozták, kerékpársáv is készült. A faluban több helyen villanyoszlopra kihelyezett fényképes útirányjelző mutatja, hogy merre kell menni. Az út mentén királyszobrok állnak. Parkoló a kilátó mellett N 48° 0,788' E 20° 40,560' 275 m [GCKsGy+2parkoló]
3. pont: Faragott Golgota N 48° 0,958' E 20° 41,660' 233 m [GCKsGy-3]
A településtől északra egy délies fekvésű domboldalon helyezték el 2016-ban a fából készített szobrokat és egy 12 méter átmérőjű napkorongot. A stációjelenetek és a kereszt sem szokványos. Leírás és videó a Golgotáról. (Két idős néni barkócával kínált. Felfelé menet balkézre van egy fával, a szobrok közé pereg a termése.)
Parkoló a Golgotához N 48° 0,809' E 20° 41,743' 200 m [GCKsGy+3parkoló]
Kisgyőr
Kisgyőr község Miskolctól délnyugatra, a Bükk-hegység egyik völgykatlanában fekszik. Észak és nyugat felől a Bükk hat-hétszáz méter magas nyúlványai, dél és kelet felől alacsonyabb csúcsok és dombok veszik körül. A község külterületének egy része a Bükki Nemzeti Park területén belül helyezkedik el.
Határában őskori földvárak nyomai láthatók. Ezek közül legismertebbek a Halomvár és a Leányvár. Neve is a gyűrű alakú földvárak nevéből származik.
1989-ben született meg az első kézműves szaktábor Kisgyőrben. Szervezője, irányítója kezdetben Szegedi Miklós, a miskolci faragószakkör vezetője és Kékedi László kisgyőri fafaragó volt. A tábort azóta is vezető Kékedi László a Magyar Művészeti Akadémia tagja és 2010 óta a település polgármestere is.
Az ország minden részéből és a határon túlról is jönnek fafaragók. A falu mindennapi életéhez kapcsolódó alkotásokat készítenek, amelyek aztán itt maradnak közkincsként az utcákon, tereken. A Kincskereső videójában Kékedi László mesél a táborokról, a munkáról és a faluról.
Látnivalók
Nincs pontos listám a látnivalókról, nehéz is lenne felsorolni. Nézd meg a képeket, aztán sétálj a faluban és fedezd fel őket! A három jelszórészletet mindegyike kimagasló alkotásokat mutat be. Emellett számos kisebb-nagyobb "csodát" fedezhet fel a látogató. Nagyon különlegesek a történelmi emlékművek. Rendhagyóak az utcajelzők, a buszmegállók, a középületek kapui, kerítései, a padok. Néhányat megjelölök a térképen a teljesség igénye nélkül.
A kiindulópont mellett van a reformáció 500 éves évfordulójára épült "Harangtorony". Szemben a Faluház előtt Lajtha László emlékműve. Balra az 1956-os emlékmű.
A református templom és a Millenniumi emlékmű: N 48° 0,746' E 20° 41,188' 213 m [GCKsGy+1Templom]
Jézus Szíve Kápolna és a Trianon emlékmű: N 48° 0,634' E 20° 41,551' 191 m [GCKsGy+2Templom] Közelében keresd a "Pincemester"-t és a Hősök terét is.
Szabadtéri Színpad: N 48° 0,606' E 20° 41,280' 193 m [GCKsGy+Park] A Rákóczi hídon áthaladva a "Falufa" és az "Aradi 13" is itt található.
Több információ Kisgyőr honlapján: Szabadtéri tárlat
Turistautak, tanösvény
Átmegy Kisgyőrön a Noszvajt Miskolctapolcával összekötő sárga sáv jelzés és vele együtt a Mária-út . Közeli célpontok: északkelet felé Miskolctapolca 9 km, délnyugat felé Latorpuszta 6 km, Kács 10 km.
A zöld sáv jelzés a falu központjából indul északnyugat felé Bükkszentkeresztig (8 km).
A település határában halad a "Parlagi sas" tanösvény. Térkép és leírás: Tanösvény
Ládatörténet
2023. 01. 24: Az elázott füzetet kicseréltem.
2021. 10. 29: Kihelyezéskor találkoztam Kékedi László polgármester úrral. Beavattam a geoláda rejtelmekbe. Örömmel fogadta és jóváhagyta a rejtést. Elmesélte, hogy hamarosan megvalósul a Miskolctapolcát Kisgyőrön keresztül Noszvajjal (és majd Egerrel) összekötő kerékpárút építése.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A váratlan hózápor Kisgyőrbe sodort bennünket, ami még szebbé tette ezt a bájos kis települést. Itt valóban minden a fafaragásról szól! Ilyen fantasztikus kilátótornyot még nem is láttunk! Igényes rejtések, minden rendben! Köszönjük, hogy megmutattad!
A nap utolsó találata, fantasztikus falu, csudijó szobrokkal, ötletekkel. A láda mellé költözött a GCPC Jászberényből.
A harmadik ponton kezdtünk, ide anya nem jött fel. Az első pontnál kétszer is jártunk, mert elfelejtettem a szomszéd dobozt kitenni... :D A ládikó beázott, így nem is logoltunk, csak jelszót olvastunk, ezért a villáskulcs. A kilátó nagyon szép, kár, hogy akkora volt a szél, hogy alig kaptam levegőt... :(
Csillagos ötös a láda, köszönöm a rejtést!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Fantasztikus látvány fogadott minden ponton és közöttük is rengeteg a látnivaló. Ennyi élményt sokszor több tucat láda sem tud nyújtani. Nagyon kösz!
A kilátónál egy lelkes helyi túravezető sok érdekességet mesélt a faluról. Még egy közeli, felhagyott kőfejtőbe is elkalauzolt minket.
A dobozban a logfüzet nedves. Nem raktuk vissza a zacsijába, hátha a faládikában így könnyebben megszárad.
Ládázás Vironiával. Nem ismeretlen ez a bájos település. Már jártunk a Bethlehemnél és a Golgotánál is, de akkor még nem volt itt láda. Érdemes volt eljönni,köszi a rejtést.
Cipollinóval ládázás. Kisgyőrben jártunk már, de akkor még ládája nem volt.
Akkor is nagyon tetszett a falu a szépséges fa faragásaival.
Most, hogy ládája lett ismét elmentünk, és megint csak megcsodáltuk ezt a bájos kis falucskát.
Köszönöm szépen a rejtőnek, hogy megmutatta nekünk!
30 kilométeres gyalogtúra Kisgyőr bázissal. Először a kisgyőri láda pontjait jártam végig nem kevés szintet leküzdve, majd a miskolctapolcai kőbányához gyalogoltam el, ahol a Gcnkmp ládát kerestem fel majd Kisgyőrbe visszatérve a bogácsi gcbmik kilátót kerestem fel, ahol a gcbmik kilátót kerestem fel és elhoztam a gcmvv mozgót is amit a következő hétvégén Pécsváradon rejtettem el. Bogács felől hosszú műutas szakaszon gyalogoltam, amikor egy hölgy megállt mellettem autóval és felajánlotta, hogy elvisz Kisgyőrbe. Megköszönve a kedvességét visszautasítottam, mondván hogy kirándulni jöttem. A kocsihoz visszaérve azt hittem elromlott a csomagtartóm zárja, pedig pofon egyszerű volt a megoldás :-)
A láda szerintem nem a helyén van, hanem attól kb 5-10 méterrel balra. Nem mozdítottam, de jelzem. Minden nagyon tetszett, csak a stációk faragásai nem.
Köszi a rejtést!
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. [Geoládák v3.12.10]
Miskolcról hazafelé vezető útba csempésztem még egy-két érdekes helyet, főleg olyat, amit könnyű autóval elérni. Az egyedi kálvária nagyon tetszett. A faragások és kerámia táblák is igényesek, és a végén a napkorong a mai szép időben ragyogott. Antit az autóban kellett hagyni a tegnapi térdsérülés miatt, ezért próbáltam sietni, de a látványos terület és a rejtés is marasztalt. Nehezen találtam meg a jelszóhordozót, pedig jó volt a sejtésem....
A Betlehemeshez átparkoltam, de "lányos" parkoló helyet csak a Református templom előtt találtam, ami előtt az egyik legszebb faragvány a Millenniumi emlékfa áll. És ha már így alakult, akkor oda is benéztem, illetve a közeli iskola és egyéb közintézmények faragásait is megnéztem. Hétfő lévén élt a település. A postások, kukások jöttek-mentek, ami a kertes-házas kutyáknak jó ürügy volt, hogy ugassanak, kerítés tetejére felszaladjanak, kapuknak nekirohanjanak. Közben engem jól elszórakoztattak.
Megtaláltam a Boldogságfát, az Aradi 13 vértanúk helyszínét, a falu központjában lévő színpadot, aminek tetőszerkezete a napot, az életet szimbolizálja. Végül a Szent Korona kilátóba lépcsőztem föl 6 beton és 38 falépcsőn. (ha jól emlékszem) Szuper volt.
A doboz a kőfal alatti sziklafal egy hosszú vízszintes repedésében lapul, növényzet és egy kő mögött. A logbook nyirkos, beleírni nem tudtam.
Nehezen, de "meglett" a láda. Sajnos valaki kivette a rejtekéből és szétdobálta a tartalmát. Minden elázott, a logfüzet is. Visszacsomagoltunk mindent és újrarejtettük, bár nem biztos, hogy az eredeti helyére került. Továbbra is kb. egy méter magasan van, a kőfal alatti sziklafal egy hosszú vízszintes repedésében, növényzet mögött, a biztonság kedvéért egy kővel is eltakarva. A jelölt koordinátától inkább balra keressétek. Egyébként tetszett a falu és a három pont, köszönjük a rejtést!
Beni és TRider
Sosem jártam még Kisgyőrben, pedig van mit megnézni, ezért is örültem ennek a rejtésnek. Gyönyörűek a faszobrok, a stációk, a kilátó, külön tetszett a kilátóban elhelyezett címergyűjtemény.
Megtaláltuk! 🙂
Bekényben voltunk egy rendezvényen, az árnyas erdőben elsétáltunk a 3. ponthoz, de a rekkenő hőségben a 2-es 1,es pont kimaradt, azt másnap sikerült begyűjteni. A falut fiam révén már többször meglátogattam, barátaival többször vett részt a fafaragó táborokban segéderőként.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]