Röviden
A láda egy 24x14x5cm-es konyhai doboz, természetes sziklaüregbe rejtve, kövekkel takarva.
Leírás
Üdv, kedves felfedező! Egy érdekes helyszínre szeretnélek elkalauzolni a Velencei-hegység egy déli gyöngyszeméhez. A Velencei-tó északi partjának egyik legfestőibb településéről Sukoróról kiindulva. Egy nagyrészt könnyedebb erdei túra keretében a Velencei-hegység egyedülálló több száz millió éves sziklakertjei közé tett rejtéssel.
Járja a mondás, hogy "ami a Balatonnak Badacsony, a Velencei-tónak Sukoró", hiszen tavi panorámájával, speciális fekvésével, már önmagában megér egy felfedezést. A településről a -számunkra nagyon kedves- ún. Borjú-völgyön át vezet az út. Egyedi klímájával, hangulatával, löszfalba vájt nagy részt ma is nyitva tartó családi borospincéivel, háttérben a Velencei-hegység erdőségével, illetve legmagasabb pontjának a Meleg-hegy sziluettjével, már önmagában egyedi látványosságot (lásd képek) teremt. A völgyön végig haladva az ún. régebbi nevén Szűcs-forrás mellett, bejutva az erdőbe rövidesen a turistaútvonal két oldalán megjelennek a Velencei-hegység gránit sziklái, kőtömbjei. Ezek egyrészt páratlan látványosság, amit mindenképp érdemes bemutatni, másrészt egyedi geológiai érték.
Megközelítés
A rejtéshez Sukoró felől ajánljuk az eljutást.
A
busszal érkezőknek a "Sukoró, kiserdő" megállónál kell leszállniuk
(menetrend).
Az
autóval érkezők itt
N 47° 14,406' E 18° 35,773' 130 m [GCbvsz+1kereszteződés] tudnak parkolni. A mintegy 1.5 kilométeres túránkat a Zsuzsi büfé vagy cukrászda mellől, ahol még egy itallal vagy egyebbekkel is felvértezhetjük magunkat már nevében is jól hangzó Pálinkaház utcáról, a

(zöld sáv),

(piros háromszög) túraútvonalon indítjuk. Az út a Kulacs utcára vezet, amely már a Borjú-völgy egy szélesen elfekvő hangulatos bejárata. Ezen a szakaszon adódik egy másik lehetséges természet adta alternatív parkolóhely pár autónak.
N 47° 14,681' E 18° 35,803' 150 m [GCbvsz+2kereszteződés] Ezen a ponton a hegység felé haladva térjünk le a

(piros kör) turista útvonalra a Borjú-völgy útra. Szerintünk ez sokkal hangulatosabb többek között a már említett löszfalba vájt borospincék miatt is. Ezen végig sétálva a sűrűbb erdő bejáratánál egyedi hangulatot adó (sajnos két éve emberi fogyasztásra nem alkalmas) Szűcs-forrás mellett haladunk el. Ennek környékére nagyobb eső után vaddisznók szoktak járni dagonyázni. Az erdőben tovább haladva hamarosan csatlakozunk a

(piros háromszög)-höz.
A láda turistaútvonalról közelíthető meg Ék.-i irányban található ösvény mentén, kisebb emelkedőt követve, egy nagy sziklatömb rejtekébe. Jó keresgélést!
Infók a környékről, nevezetességek
Velencei-hegység
Földtanilag az egyik legérdekesebb hazai hegységünk, a Variszkuszi hegység rendszer tagja, melyet az országban máshol nem találunk, sőt nemzetközi viszonylatban is figyelemre méltó érdekességekkel rendelkezik. Valóságos Geológiai Múzeum, melyet előszeretettel látogatnak geológusok, mérnökök, de a természetbarátok, turisták is szívesen felkeresik, különleges gránit alakzatait és a csodálatos természeti környezetét.
Velencei-tó
A Velencei-tó a jégkorszak végén alakult ki. Két párhuzamos törésvonal között süllyedék keletkezett, majd ezt az árkos mélyedést a pleisztocén viharos szelei tovább mélyítették, később pedig a csapadék és a felszíni vizek megtöltötték. a Velencei-tó életkora a fentiek szerint kb. 12000-15000 év lehet.
Sukoró
Sukoró első írásos említése 1494 -re tehető, amikor a fehérvári káptalan birtoka volt. A török időkben szinte teljesen elnéptelenedett, majd a Habsburg-ház a hatalmának megszilárdítására német ajkú telepesekkel telepítette be. 1632-es feljegyzés szerint a településnek református prédikátora volt, így 1702-ben épült meg az első református templom, 21 református családnak. Sukoró az 1848-49-es szabadságharc kapcsán vált híressé, amikor ebben református templomban gyűlt össze a Pákozd-Sukorói csatát megelőző haditanács, amelyről tábla a templom falán ma is megemlékezik, illetve a templom is látogatható.
Sukoró Borjú-völgy
A falu egyik kevéssé ismert érdekessége a Borjú-völgyben elhelyezkedő pincesor, nevét onnan kapta hogy ide hajtották ki az állatokat legelni, illetve maga a terület mikroklímája kedvez a szőlő termesztésnek is.
Borjú-völgyi pincék építészeti különlegessége
Egykoron minden sukorói gazdának volt pincéje, amit a löszfalba vájtak, majd szalmát és kukoricaszárat hordtak bele, és azt meggyújtották. A hőtől a pince belsője cserepesre égett ki, stabil boltozatot alkotva. A hordók tárolása mellett a II. világháború idején a helyiek a harcok egy részét a pincékben vészelték át, de az 1848-as szabadságharc során is beírta magát a pincesor a történelembe: itt mulattak ugyanis a honvédok a győztes pákozdi csatát követően. Ma békés kis falurészre bukkanhatunk itt, ahol nyugalom honol általában, hiszen egy-két pince (pl. a Borostyán Pince) kivételével családi tulajdonban van a pincesor összes építménye.
További érdekességek
Egyik kedvenc nevezetességünk a faluban az országosan ismert-elismert
Sukorói Vadmadár kórház ami időnként nyílt napot is tart vagy előzetes egyeztetés alapján látogathatók a betegek, akik a támogatásként felajánlott mageleséget hálás pillantásokkal díjazzák.
A zsellérség életét bemutató
Néprajzi házat a Szilvás soron tekinthetjük meg, a faluról további érdekes információk
itt elérhetőek.
Forrás
A Velencei-hegység
A Velencei-hegység és a Velencei-tó kialakulása
Sukorói pincesor épitészeti különlegesség