
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval itt érdemes parkolni:
N 45° 50,714' E 26° 10,120' 560 m [GCKOTV+parkoló]
Bevezetés
Ezzel a három pontos multival Kovászna várost és forrásait szeretném megismertetni veletek, ahol több tucat különböző összetételű borvízforrás tör a felszínre. Ezek gyógyfürdőzésre, ivókúrára, de asztali víznek is kiválóak, valamint a közeli csodálatos Tündérvölgybe, a Tündérvölgy-vízeséshez is elvezetlek benneteket.
Barangoljuk be tehát a környéket, kellemes időtöltést kívánok!
Kovászna
Kovászna a természet ajándéka dr. Szabó Endre marosvásárhelyi professzor szerint. A Keleti-Kárpátok kanyarulatában a Berecki-havasok lábánál 565 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. A szintén Kovászna nevű vízfolyás két partján fekvő települést 1952-ben nyilvánították várossá. Egykor Orbaiszék központja, 1876-tól járási székhely volt. 1968-tól Kovászna megye névadó települése. Székelyföld legkeletibb magyar többségű települése, az idők során beleolvadt Vajnafalva és hozzá tartozik Csomakörös is.
Nevét a szláv eredetű kovász, kvas (keserű) szóból kapta, utalva az itt található vizek ízére. Kovászna megyében számos gyógyvíz, forrás található, melynek íze kissé keserű. Egy mondai magyarázat szerint Kó+vászna (Kó nevű vitéz vásznairól) 1548-ban Kowazna néven említik.
Itt található az ország legnagyobb szív- és érrendszeri rehabilitácós kórháza, amely dr. Benedek Géza nevét viseli.
A város szállodái a kezelőbázisaikkal és a wellnessközpontjaikkal, egész évben kielégítik a látogatók igényeit kortól függetlenül.
Kovásznát az ásványvizek városának is nevezik, a különféle gyógyhatású savanyúvizekben gazdag altalaja révén. A szénsavas ásványvíz (borvíz) nemcsak a fürdőkben nyújt természetes gyógyulási lehetőséget, hanem ivókúrára is alkalmas, számos betegségre gyógyír.
Központi körzetében található a Pokolsár, valamint négy borvízkút: a Kati-, az Elvira-, az Iskolai - és a Patakmenti-forrás.
Pokolsár
A Pokolsár természetvédelmi ritkaság, iszapos ásványvíz és széndioxid feltörés, az utóvulkáni működések tanújele. A város szimbóluma.
A feltörő iszapos vizet kezdetben fürdőkúrára használták, az 1880-as években "Pokolsár Fürdőintézet" néven gyógyfürdő is működött.
A Pokolsár az elmúlt 200 évben több alkalommal is kitört, a legerőteljesebb kitörését 1837-ben jegyezték.
Ettől kezdve folyamatosan zavaros a vize, míg korábban a kitörések után letisztult.
Napjainkban ráccsal fedett, fortyogó kút formájában tekinthető meg.
N 45° 50,722' E 26° 10,234' 560 m [GCKOTV-1]
Kati-forrás
A Montana szálló alatt, egy kissé félre eső helyen található. Szódabikarbónátos, szénsavas, kálciumkloridos, nátriumos jellegű. Epebántalmak, idült vastagbélgyulladás esetén ajánlott.
N 45° 50,666' E 26° 10,602' 560 m [GCKOTV-2]
Tündérvölgy és a Tündérvölgyi-vízesés
A Város egyik legkedveltebb kirándulóhelye és zöldövezete. Itt található a Szívkórház, néhány szálloda és kemping. Innen lehet ellátogatni a Siklóhoz és a Tündér Ilona Várához a kék ponttal jelzett turista útvonalon.
A fürdővárostól keletre eső völgyszakaszt méltán nevezik Tündérvölgynek. A Kárpátok vonulatának egyik előhegyén, a Várhegyen falmaradványok jelzik, hogy egykor itt búvóhely lehetett. Ezeket a romokat a környékbeliek Tündér Ilona várának nevezik.
A szájhagyomány szerint pincéiben temérdek aranyat rejtettek el. Oda lejutni azonban nem egyszerű, ugyanis az ajtaja csak minden hetedik évben Szent György napjának éjjelén nyílik meg.
Valamikor ezt a várat aranyhíd kötötte össze Bálványos várával, s ezen sétálgatott a szépséges Tündér Ilona.
Kommandó felőli kijáratnál közelíthető meg a Tündérvölgyi-vízesés.
Maga a vízesés nem túl magas, de annál szebb.
Ugyanis a kétlépcsős vízesés aljában egy kis mélyedés, egy kis medence keletkezett, amely sziklákkal van tűzdelve. A víz pedig nagyon tiszta, így be lehet látni a víz alá is. Maga a víz színe, kék, zöld, barna és rozsdaszínekben pompázik. Könnyű elképzelni, hogy Tündér Ilona pont ide járt le fürödni a közeli várából.
N 45° 50,200' E 26° 13,404' 560 m [GCKOTV-3]15x10x8 cm konyhai doboz talajszinten kövek takarásában
További látnivalók
Elvira-forrás
A város központi parkjában található, nevét Gocz Elvira, helyi születésű francia állampolgárról kapta, aki a források műépítészeti felújítását finanszírozta. Két különböző vegyi összetételű forrás csorog a zöld tető alatt. Az egyik folyamatos használatra alkalmas, 75 m mélyről búvárpumpa hozza fel, a másik a helybeliek szerint józanító gyógyvízként ajánlott (nagyon sós). Érdekessége, hogy saját széndioxid kitörése nyomja felszínre. Vízére jellemző az erős vasasság, szódabikarbónátos, szénsavas, kálciumkloridos, nátriumos. Kezelési javallatok idült vastagbélgyulladás, epebántalmak, vízháztartási problémák esetén ajánlott. A "józanító" vizet tréfásan még palacsinta víznek is mondják a helyiek, mivel ha ebből készítik a palacsinta tésztát nem kell bele só.
A forrás jelenleg átépítés alatt van, de látogatható.
Iskolai-borvízforrás
Az Iskolai-borvízforrás a Kőrösi Csoma Sándor Líceum mellett található. Szódabikarbonátos, klóros, nátriumos, szénsavas víz. Ivókúrára ajánlatos, sajátos idegbántalmak, krónikus arteriális és vénás keringési zavarok, illetve fokozott magas vérnyomás esetén.
Patakmenti-forrás
A Kovászna szálloda előtt a patak medrének oldalában, időszakosan folyik. Vasas, szénsavas, enyhén kénes vízű forrás.
Moffetái közül megemlíteném a Bene magánkézben lévő kezelési központot, nevét Bene József építtetőjéről kapta, 1928-tól működik.
Bene moffeta
Kovásznai Sikló
Abból az időkből származik, amikor az emberek még tudtak gondolkodni, és a természet erejét kihasználva próbáltak dolgozni. A sikló a gravitációt használta fel arra, hogy a fával, deszkával megrakott kocsik súlyuknál fogva húzzák fel az üres kocsikat a sínen. A sikló pályája 1236 méter volt, és a felső állomás tengerszint felett 1013 méteren volt található. Kb.100 évet működött.
Virtuális foto
Tündérvölgy
Forrás
Székelyföld infó
Kovászna
Térjhazavándor
Kovászna a moffeták városa
dr.Benedek Géza