A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
A ládával a Palotási-víztározót és környezetét szeretném nektek bemutatni. Régebben már volt itt egy multi, de sajnos már megszűnt. Sok élményem kapcsolódik a tóhoz, ezért úgy gondoltam újra rejtek egy ládát, kissé átgondolva. Szándékosan úgy alakítottam a pontokat, hogy teljesen meg kell kerülni a tavat. De autóval nem lehet, mert akadályok állják el az utatokat, csak gyalogosan, vagy kerékpárral lehetséges!
Bár egyáltalán nem nehéz a terep, kérlek a kereséskor vegyétek figyelembe, hogy az út hossza 6 km!
Megközelítés
A tó Palotás és Kisbágyon települések között terül el. Budapesttől 55 km-re, Pásztótól, Aszódtól és Hatvantól egyaránt 20 km-re fekszik. Az M3-as autópályáról az Aszód-Bag lehajtónál letérve, Aszód - Kartal - Verseg - Héhalom útvonalon érhető el. A 21. sz. főútról Jobbágyinál letérve, a Jobbágyi - Szarvasgede útvonalon érhető el.
Autóbusszal is meg lehet közelíteni, infó itt:
Menetrendek
Palotás központjában a templomnál kell Kisbágyon felé kanyarodni, majd a községtábla után rögtön jobbra fordulni egy fenyves részbe. Itt találjuk a parkolót, ahonnan érdemes a túrát indítani.
Az ajánlott parkoló:
N 47° 48,063' E 19° 35,803' 155 m [GCPAHO+1parkoló]
Kérlek benneteket ne zavarjátok zajongással, hangoskodással a horgászokat!
A tóban a fürdés veszélyes és TILOS!
A rejtés
Az ajánlott parkolóból induljunk el, fel a gátra. 200 m után elérjük a zsilipet.
1.pont A lépcső oldalon, a zsilipre vezető híd vas tartógerendájának belső oldalán, kis műanyag fiolában, mágnessel rögzítve
N 47° 48,110' E 19° 35,955' 157 m [GCPAHO-1]
A következő ponthoz menjünk végig a gáton, majd kövessük a tavat övező földutat 2 km - en keresztül
2.pont A használaton kívüli sorompó karjának alsó felén, laminált lapocskán
N 47° 48,923' E 19° 35,509' 155 m [GCPAHO-2]
Haladjunk tovább az úton 1,3 km-t. A futball pálya mellett érkezünk meg Kisbágyon főútjára. A főúton haladva 400 m múlva, jobb oldalon találjuk a templomot.
3.pont A templom kapu melletti beton villanyoszlop legalsó szekciójának felső részén, laminált lapocskán
( Le kell hajolni )
N 47° 49,418' E 19° 35,060' 154 m [GCPAHO-3]
Haladjunk tovább Palotás felé az úton. Ezen a részen a közúton kell közlekedni kb. 1 km-t. Bár nem túl nagy a forgalom, kellő óvatossággal tegyétek!!
Bal oldalon, itt kell visszatérni a tó földútjára:
N 47° 49,027' E 19° 35,249' 152 m [GCPAHO+1kereszteződés]
Haladjunk tovább 300 m-t.
4.pont Az utunkba eső sorompó karjának alsó felén, laminált lapocskán
N 47° 48,843' E 19° 35,360' 154 m [GCPAHO-4]
Haladjunk tovább 600 m-t, amíg egy útkereszteződéshez érünk. Itt a bozótos részbe vezető ösvényen menjünk be a felhagyott homokbánya felé.
5.pont A homok fal előtt egy betongyűrűben van a 15 x 10 x 5 cm-es konyhai doboz
N 47° 48,536' E 19° 35,449' 152 m [GCPAHO-5]
A találat után már csak vissza kell sétálnunk az ajánlott parkolóhoz.
A jelszó képzés
A pontokon talált szavak, a pontok sorrendjében egymás után írva, szóközökkel vagy anélkül, ékezettel vagy anélkül. Egy értelmes magyar mondatot kapunk.
A tóról
A Palotási-tó jelenleg Nógrád megye legnépszerűbb horgásztava, Palotás és Kisbágyon községek között terül el. A tó vagy víztározó az 1967-68-as években jött létre, amikor a Buják-patak vizét egy völgyzáró gáttal elrekesztették öntözési célból. Így egy 62 hektár kiterjedésű, 250 m átlag szélességű, 4,5 m átlag mélységű, 2 km hosszúságú tó alakult ki. Észak-keleti oldalán a 70-es évektől kezdődően épültek a hétvégi házak, és mára már 300 hétvégi ház található a tó környékén. A horgászok szép környezetben, náddal és fákkal övezett tóparton hódolhatnak a szenvedélyüknek. A tó jelentős vízfelülete, nádasai, valamint a partján fennmaradt ligeterdő foltok és üde gyepek a Buják-patak völgyének eredeti élővilágát részben megőrizték, illetve lehetővé tették új fajok megtelepedését. A tó kiváló halállománnyal rendelkezik, ami a horgászok ezreit vonzza évente, rendszeresen rendeznek versenyeket is. Halfauna: ponty, amúr, compó, busa, keszegfélék, kárász, süllő, csuka, harcsa és balin.
Érdekesség, hogy a tó körül ritka madárfajok közül több mint száz él a területen. Például a gyurgyalag. A ládát rejtő homokbánya a gyurgyalagok költőhelye. Költési időszakban ( május - július ), ha csendben lapulunk a bozótosban, meg is figyelhetjük ezeket a szép madarakat.
A kisbágyoni templom
A ma álló Avilai Szent Teréz Római katolikus templom a falu negyedik temploma. 1938-ban szentelték fel Avilai Nagy Szent Teréz kármelita apáca és rendalapító tiszteletére. A modern templom historizáló gótikus vonásokat mutat. Az egyházközség 1943-tól az államosításig a faluban elemi iskolát tartott fenn. 1946-ban önálló kisbágyoni lelkészség szerveződött és ekkor elszakadt a palotási plébániától, filiája lett Szirák és Bér. Ez az önállóság 2009-ben megszűnt, ekkor lett Kisbágyon a bujáki plébánia filiája.
A templomot 1978-79. években renoválták és kifestették.
A szentély falára festett főoltárkép közepén a Szentháromság szimbólumait láthatjuk. A főoltár feszülete még a régi templom értékes darabja, alatta a fájdalmas Szűzanya szobrával.
A hittanterem bejárata fölött a két főapostol Péter és Pál alakja látható, kezükben tartják a római Szent Péter bazilika makettjét. A Szószék mellvédjét Szent Lukács evangélista értékes olajfestménye díszíti. Balra a lourdesi barlang, jobbra a Jézus Szíve oltár látható. A két oldalfalat az apostolok és a próféták alakjai díszítik. Hátul balra Szűz Mária királynő szobra, jobbra Szent Antal szobra áll. A templom kapu, és az bejárat általában reggeltől estig nyitva van. Az előtérben egy üveges falon keresztül benézhetünk a templomba.
A tó körül egy nagyon kellemes sétát lehet tenni, és élvezni a természet közelségét. A terep nem nehéz, egész évben, minden évszakban jól járható. Nagyobb esők után egy-egy helyen megáll a víz, de kikerülhető. Mindenkinek ajánlom, egy sétára, egy kerékpáros tekerésre, vagy egy családi kirándulásra, azoknak, akik kedvelik a horgásztavak csendjét és nyugalmát.
Jó láda keresést, és kellemes kikapcsolódást kívánok!
Források
A Horgásztó
Palotás Wikipédia
2023.09.20.