Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2024.07.26 18:00
Megjelenés időpontja: 2024.07.26 20:58
Utolsó lényeges változás: 2024.07.26 20:58
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attil@ & Réka, Perneky Sándor
Ládagazda: Attil@ & Réka Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 10 m
Megtalálások száma: 96
Megtalálások gyakorisága: 3.8 megtalálás hetente
2023. decemberétől a kismarosi Rádiómúzeum új és egyben a végleges helyére költözött és megnyitott. Akiket érdekel milyen is volt, hogyan szólt nagyszüleink rádiója, azoknak érdekes lesz a tárlatvezetéssel egybekötött látogatás. Igen, meg is lehet hallgatni, hisz a gyűjtő Perneky Sándor felújítja, megjavítja a hibásan hozzá kerülő készülékeket.
A láda a megszűnt GCVeRa helyett jött létre.
A láda a múzeumon belül található, az egyetlen fekete-fehér képernyőjű készülék mögött. (Alternatív jelszó a pontvadászoknak: Információs tábla aljára ragasztott 4x1cm-es matrica.)
A rádiózás kezdete
A rádiózás először 1920-ban Amerikában indult. Ezt követően kezdte el "hódító" útját a világban. Anglia, Németország és az Osztrák Köztársaság után, 1923-ban Magyarországon is megkezdődtek a kísérleti adások. Magyari Endrét, a rádió első mérnökét, kiküldték a BCC-hez, és az ott szerzett tapasztalatok alapján itthon is elkezdték a kísérleteket a Gyáli úton található Posta Kísérleti Állomás udvarából, egy bútorszállító kocsiból. (Ez a kocsi most a Puskás Tivadar Távközlési Technikum udvarán áll és rejti a GCtksz-t.)
A kísérleti adásokban Marcal Jánost hallhatták gyakran, aki eleinte számolt, majd énekelt. 1925. december 1-jén indult meg a rádió rendszeres adása. A működtetésre a Rádió és Telefonhírmondó RT kapta meg a koncessziót. Az első stúdió a ..... található (a további részleteket a kiállításon lehet megtudni....).
További érdekes olvasnivaló a rádiózás történetéről.
A múzeum
A kiállítás első megnyitásakor 2009. júniusában körülbelül 70 készülék volt megtekinthető. Hét év elteltével már a látogatók több mint 170 készüléket tekinthettek meg az adományozók és a tulajdonos, Perneky Sándor jóvoltából. A Rádiómúzeum 2023. december 2-án nyitotta meg ismét a kapuit Kismaroson. Ekkorra a készülékek száma már meghaladta a 220 darabot, melyek között több készülék 100 évnél idősebb. A legfiatalabb darabok közel 35 évesek.
A gyűjteményben található rádiók körülbelül egyharmada még mindig működőképes, de a kiállítás célja az, hogy ami már nem tud megszólalni (külső felújítás után) az is megmaradjon az utókornak. A kiállításon, néhány külföldi és jelentős mennyiségű magyar rádió mellett, megtekinthetőek még lemezjátszók, lemezek, magnók, hangszórók, erősítők, korabeli könyvek, folyóiratok, kapcsolási rajzok és különböző alkatrészek is.
Nyitvatartás
Az aktuális nyitvatartásról itt tájékozódhatsz, az általánosról pedig itt.
A múzeum hétvégeken és ünnepnapokon 10:00-13:00-ig és 15:00-18:00 -ig tart nyitva. Előzetes bejelentkezés esetén is várja a tulajdonos a látogatókat, aki szívesen mesél a készülékekről, mert minden készüléknek megvan a saját érdekes története.
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 [Geoládák v4.5.3]
2012.09.22-én Verőcén, a Perneky Sándor által működtetett múzeumban jártunk.
Ma csak kívülről néztük meg a múzeum új épületét. Sokkal nagyobb lett. A pótjelszót használtuk.
Még anno a verőcei verziót is megtaláltuk, most csak a virtuális jelszóval logoltam, mielőtt ittunk egy jó kis kávét és elrágtunk pár finom házi pogácsát. Őszintén szólva, marhára nem érdekel a múzeum, ha nyitva lett volna sem mentem volna be. Egyszerűen hidegen hagynak nagyapáink rádiói. Elnézést kérek érte. A mai börzsönyi túra viszont hibátlan volt. 700 felett ragyogó napsütés és vastag pluszok, így a Nyír-réten jót napoztunk Zsuzsival :-P
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! Pótjelszóval. Én már nem abból a korból származok, így kevésbé lett volna érdekfeszítő a kiállítás. Azért kívülről beláttunk a kiállításra. [Geoládák v4.5.3]
Családlátogatás után megálltunk egy gyors pótjelszó leolvasásra. Zárva is volt a hely, plusz manapság már ritkán tudok magyar ládákat keresni, így ennek is örültem. Köszi és boldog karácsonyt!
Verőcén már láttam a kiállítást, biztosan gazdagodott azóta. Talán egyszer visszatérek, most maradt a pótjelszó ...
Jobb híján bemásolom a korábbi bejegyzésemet ... 2015.09.13 17:45
"Reggel ismeretlen okból a régi munkahelyi emblémás pólót vettem fel (PKI alias Posta Kísérleti Intézet). A múzeum gazdája nézett egy ideig, azután megkérdezte, hogy ez a PKI az a PKI? Merthogy ő a PKI szomszédjában, a legalább olyan patinás távközlési technikumban (Puskás) végzett - több osztálytársa nekem közvetlen kollégám volt. Természetesen ismerte a szintén régi rádiókat gyűjtő győri kollégámat is. Kicsi a világ (legalábbis a távközléssel foglalkozók világa .... de annak a közepe ott volt valamikor a Ferencváros szívében.). " ::))
Nagyon kedves ember Perneky Sándor, a gyűjtemény kezelője. Sok érdekességet elmondott a régi idők rádiós világáról. Köszönöm a rejtést!
[Geoládák v4.5.2]