Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2024.05.18 17:00
Megjelenés időpontja: 2024.05.18 17:03
Utolsó lényeges változás: 2024.12.31 12:34
Utolsó változás: 2025.01.01 08:46
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: tiszafa
Ládagazda: tiszafa Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Megtalálások száma: 215 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 6.2 megtalálás hetente
Ez a láda a szigligeti Avasi templomromot kívánja bemutatni. A település fő látnivalója, a Szigligeti Vár mellett itt is érdemes egy rövid pihenőt tartani.
A számunkra nagyon kedves Balaton-felvidéken számtalan római kori és középkori vár illetve templom őrzi a régi korok emlékét. Ezek közül jónéhány már levadászható, azonban ez a kis templomocska eddig kevesebb figyelmet kapott. Mivel nyáron a strandra vezető úton sokszor eltekerünk a csonka torony mellett, úgy gondoltuk, hogy feltesszük őt is a geocaching térképére. A láda természetes rejtekben lett elhelyezve.
A láda egy hagyományos geoláda: konyhai doboz a templomromtól keleti irányban található tuskóban elhelyezve.
Nagy turistaforgalom esetén a pótjelszó a nagy információs tábla hátulján gravírozott lapocskán. (N 46° 47,846'" E 17° 26,907'")
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A láda illetve a templomrom a kerékpárúttól 1500 m, az Országos Kéktúra útvonalától kb. 130 m kitérővel (kék kereszt jelzésen) elérhető. Gyalogosan, kerékpárral és autóval is könnyen, pár méterre megközelíthető.
Tömegközlekedve is könnyen megközelíthető pár méterre, ha a szigligeti "Csonkatorony" megállóban szállunk le a buszról. A vonattal érkezőknek a Badacsonytördemic-Szigliget állomástól még egy 2,5km-es sétát kell megtenni a ládáig. Menetrendek
Avasi templomrom
Szigliget talán legrégebbi épülete ez a templom azok közül, amelyek még ma is állnak. A római korban egy épület állt itt, amit az 1958-ban feltárt, toronyhoz tartozó templomrom hajójának falaiban látható, halszálka szerűen rakott kövek bizonyítanak. Ezt a fajta falszövetet a rómaiak alkalmazták, a hazai középkori épületekben, romokban hasonlót nem Valószínűleg ez időben már hanyatlóban volt a régi település, mely az 1420-ban írt oklevél szerint a XV. század elején már teljesen elnéptelenedett.
Pusztulása már a török támadásai során /1558/ megkezdődött, s helyzete a hódoltság alatt csak tovább romlott. Az elnéptelenedett falu templomát az ország töröktől való felszabadítása után sem állították helyre, s az tovább pusztult. Köveit a falu házainak építéséhez hordták el. Szigliget újratelepülése a mai falu helyén, a vár alatt indult meg erőteljesebben a 18. században.
Az egykori római épületet bizonyítja az ásatásnál nagy számban előkerült peremes, vörösre festett téglatöredék is. Az Avasi-torony rómaiak által is lakott környékén egy kisebb népesség feltehetően megérte a honfoglalás korát, majd a magyarságba beleolvadt, s azokkal keveredve ugyanazon helyen rakta le Szigliget falu alapjait. Egy 1420-ban felvett határjárásban leírják, hogy a szigligeti faluban még áll a Mindenszentek tiszteletére épült kőtemplom. Minthogy Szigliget zárt területén nincs más, az Avasi-torony környékéhez hasonló, településre alkalmas terület és sehonnan sem került elő Árpád-kori leletek, az oklevélben említett Mindenszentek temploma nem lehet más, mint a mai Avasi -templom, mely az középkori Szigliget plébániatemploma volt. A római épületet 1260- 1262 között az Atyusz nemzetség építőműhelyéhez tartozó, szerényebb képességű, helyi mesterek építették át keresztény templommá.
1958—59-ben az OMF feltáratta és kisebb kiegészítésekkel helyreállíttatta. Régésze Kozák Károly, építészei Sedlmayr János és Koppány Tibor voltak.
Az avasi csonkatorony nevének eredete
Szigliget mellett található toronyrom elnevezésére az egyetlen adat, a fölötte fekvő Ávorsai-rét neve lehet, mivel Avas, Avasi nevű falu nem szerepel a forrásokban. Azt viszont tudjuk, hogy ez a templomrom az egykori Réhely (Révhely) falu temploma volt. A mellette futó utcát ma is Réhely utcának hívják. Elképzelhető, hogy az 'Ávorsai' szó (ami talán úgyszintén torzult alak) alakult "Avasivá".