Megye/ország: Heves
Elhelyezés időpontja: 2024.06.13 14:00
Megjelenés időpontja: 2024.06.15 23:57
Utolsó lényeges változás: 2024.06.22 23:16
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Verka87
Ládagazda: Verka87 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1500 m
Megtalálások száma: 179 + 1 egyéb
Megtalálások gyakorisága: 5.8 megtalálás hetente
Egy csodaszép kegyhelyre invitállak benneteket, amely Mátrafüredről egy kellemes erdei sétával bárki számára elérhető. A jó levegőn, az erdő ölelésében leülhetünk a padokra, ahol az erdei hangokat a közeli malomárok kis patakocskájának csobogása fűszerezi. Remek hely kikapcsolódásra, feltöltődésre.
A legfelső lépcsőfok alatt rejtőzik a 15x11x5 cm ládikó. Pótjelszó ugyanitt, a korlát alján keresd, melyet Szent Kristóf védelmez.
"Állj meg vándor, ki erre mégy,
Mondd szívedből: Üdvözlégy!"
A legenda szerint Máriácska egy varázserővel bíró hely, Mátrafüredtől mindössze 1 kilométernyi távolságban.
Az itt található sziklabarlangot és a benne álló Mária-szobrot eredetileg a végzetesnek vélt gyomorbajából kigyógyult gyöngyösi Kossa József és családja állította hálából 1903-ban a Somor(Bene)-patak és a Rákóczi-folyás találkozásánál. A szóbeszédek szerint Kossa úrnak már csak hetei voltak hátra a gyomrára rátelepedett gyógyíthatatlan betegsége miatt. Az elkeseredett férfi a mai Máriácska helyén fohászkodott a Szűzanyához és kérte felépülését. A következő vizsgálatok során az orvosok megállapították, hogy a betegség elmúlt - bár okát nem tudták mivel magyarázni - és a férfi makkegészségesen folytathatta tovább életét.
A Szent hely nem csak Kossa Józsefnek segített a felépülésben, hanem sok másik ember is köszönheti Máriácskának a felépülését - árulkodnak erről a vájat falain elhelyezett köszönő és hálát adó táblák.
A sziklabarlang felett álló Krisztus-kőfeszületet 1911-ben Gyöngyös városának polgárai állították.
Máriácska híres zarándok-és búcsújáróhely, tagja a Mária-útnak és számos mátrai illetve hazai zarándokútnak is. Környezetében fedetlen pihenőhelyek, esőház, kijelölt tűzrakóhely is található, a Mátrafüredet és Máriácskát összekötő erdei ösvényt pár évvel ezelőtt felújították, tanösvényt létesítettek.
Mátrafüred központjából kényelmes séta keretein belül a piros sáv és az "m" jelzésen juthatunk el a kegyhelyig. Esős idő esetén nagy a sár mindig. További túrákat tehetünk Máriácskától a Rákóczi-forráshoz, a Benevárhoz, Sástóra és Mátraházára, ahol további rejtéseket is megkereshettek.
Mátrafüredről
Mátrafüred település Heves vármegyében; a hegyvidéki üdülőhely Gyöngyös része. Mátrafüred a Mátra hegység déli oldalán, a Kékes tömbjének délnyugati lábánál fekszik, 320‑390 méteres tengerszint feletti magasságon a Bene-patak partján. A tőle délre lévő Gyöngyöst és az északra fekvő Mátraházát a 24-es főúton lehet elérni, Abasárral pedig a 2419-es út köti össze. Megközelíthető kisvasúton is, a Mátravasút Gyöngyös‑Mátrafüred vonalán.
Ha már Sirokban voltunk, akkor a karácsonyi készülődésre magasról pottyantva irány a Mátra. N.Zs.-éknek köszönhetően Mátrafüred környékén most lett bőven (és még maradt is) keresnivalóm. A túra 13 km lett, de legalább a fele úton olyan helyeken mászkáltunk, ahol korábban sosem.
Az Ördög-forrástól már nem volt messze ez a hely, de persze ez így kicsivel hosszabb út lett a kocsihoz vissza. Itt már talán jártam korábban valamelyik mátrai teljesítménytúrán - de nem biztos, mert nem mostanában volt ilyen. Amikor ideértünk, nem volt rajtunk kívül más, így nyugodtan kereshettem (és gyorsan meg is lett) a ládát. Ide teljesen jó egy láda (ami nyomban kettő), abszolúte érdemes rá a hely. A másikat kicsit túrnom kellett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Az Ördög-forrás után gyorsan megkerestem ezt is.
Sajnos toll nem volt nálam, így a logfüzetbe nem tudtam írni. [Geoládák v4.5.3]
Megtaláltam, köszönöm! :) Sokszor jártam már itt korábban, kellemes hely, jobb időben kicsit turistáskodós, de most szerencsére senki nem volt. Végül is ezt a zenét is szeretem, de a metál a minden! :D