10x15x10 cm konyhai doboz és egy mikroláda található az útvonalon. A két jelszórészletet ebben találjátok meg.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
A Háromhutából induló Tölgyesbérc Tanösvényt szeretném nektek megmutatni ezzel a ládával. A tanösvény 2024 nyarán készült el. Jól átgondolt, informatívan kitáblázott útvonalon vezet minket át a Zemplén ezernyi arcán. A 4 km-es könnyű körtúra mindkét irányból bejárható.
Megközelítés
Háromhuta település belterületéről indul a séta.
Parkolni a legkönnyebben itt tudtok:
N 48° 22,708' E 21° 25,601' [GCTBT+1parkoló]
A település megközelíthető busszal is, amely Olaszliszka vasútállomásáról indul, és Újhutáig közlekedik.
Menetrendek itt.
Esőre álló időben is érdemes lehet elindulni, mert egyrészt az út sehol nem veszélyes, másrészt pedig
több esőbeálló is található útközben, ahol egy-egy nyári záport ki lehet várni.
Részletek:
Én a csemegét szeretem a végére hagyni, ami számomra a madármegfigyelő torony, ezért a település keleti oldalán kezdtem a sétát, itt:
N 48° 22,798' E 21° 25,362' [GCTBT+letérés].
A tanösvényen
zöld "makk" jelzés vezet minket végig. Szerencsére nem fukarkodtak vele, ugyanis az ösvény kezdetben egy darabig a
csörgedező Köszvényes-patak medre mentén halad, és nagyban megkönnyíti a dolgunkat, hogy makkról makkra ugrándozunk a patak kövein. Amint tábla is javasolja, magas vízállásnál érdemes a szekérutat használni, ha nem akarod, hogy köszvényes(es) legyen a lábad.
Kis kaptató után elhagyjuk a patak medrét és a
Tanyiszka-réthez érünk. Közeledünk a
három forráshoz és az első multiponthoz.
1. pont (láda): Három forrás
N 48° 23,235' E 21° 25,990' 380 m [GCTBT-1]
A jellegzetes helyet megismered arról, hogy épp egy kanyarban, az út mellett közvetlenül egy V alakban kettéágazó fenyőt láthatsz - képet töltöttem fel róla! A rejtést ennek a közelében találod, a turistaúttól pár méterre, tölgyfa tövében, talajszinten.
A második jelszórészletért még baktatni kell kicsit, de ez a tanösvény legváltozatosabb része, bőven megéri. Először is megérkezünk a három forráshoz, amelyek egyike a
Lux-kút. Aztán
többféle erdőtársuláson vezet át az utunk: bükkös, fenyves, tölgyes-gyertyános elegy is található erre, ami a gombászok (vagy a változatosságot szeretők) nagy öröme lesz. Utána
lepkés-vadvirágos-ciripelős hegyi rétek következnek, és egy
felhagyott gyümölcsös, ahol - ezt én is a tájékoztató táblálról tudtam meg -, kakukkfűbokrok alatt púposodnak a hangyák várai.
Évszaktól és időjárástól függetlenül szedret, csipkebogyót, gombát, gyógyfüveket lehet gyűjteni útközben (gyerekeknek kavicsot, madártollat, döglött szarvasbogarat stb.) Ha csendesen járunk, őzeket, fácánokat, rókát láthatunk. Útközben két magasles is van nem messze (látótávolságban) az ösvénytől, ezekről is lehet csak úgy nézelődni.
A tájékozódást
útjelző táblák segítik, ezen kívül
több információs tábla is került kihelyezésre, amelyek az itteni élővilágot mutatják be. Tele vannak érdekességekkel, érdemes végigfutni őket.
Így érkezünk el a második multiponthoz, amely
a regéci várra is csodás kilátást adó madármegfigyelő torony közvetlen közelében van.
2. pont (mikroláda): Madármegfigyelő kilátó
N 48° 22,812' E 21° 25,763' 325 m [GCTBT-2]
A rejtekről: épp a kilátó mellett kell letérni az ösvény másik oldalára. Az erdősáv szélén fiatal tölgy tövében keresd a rejtést! Nem látható meg, ha az út felől nézed, a fa másik oldalára került.
A kilátónál rengeteg időt el lehet tölteni, és innen már csak egy rövid ereszkedő, hogy ismét Háromhuta településen találjuk magunkat. A község maga is megér egy megcsodálást: kicsit mintha megállt volna itt az idő, igazi hegyvidéki falucskát sétálhatunk végig. Ráadásul a
falusi turizmus jegyében teli van vendégházakkal, akinek belefér az idejébe, érdemes több napra tervezni a látogatást ezen a vidéken.
Mivel a tanösvény a nevét a vidék legjellegzetesebb (de közel sem egyetlen!) fájáról kapta, én is szándékosan ügyeltem arra, hogy mindkét rejtekadó fa tölgy legyen, és még a jelszó is tölgyfával kapcsoltos. Ha nem tudod, mit jelent, érdemes csak a móka kedvéért utánanézni.
A tanösvényről további információkat kaphattok
Háromhuta község Facebook-oldalán.