Megye/ország: Győr-Moson-Sopron
Elhelyezés időpontja: 1970.01.01 01:00
Megjelenés időpontja: 2025.04.06 07:42
Utolsó lényeges változás: 2025.04.06 07:42
Utolsó változás: 2025.04.17 19:45
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Soma00
Ládagazda: Soma00 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 29
Megtalálások gyakorisága: 15.3 megtalálás hetente
Ez a Geoláda a soproni botanikus kertet, hivatalos nevén "Egyetemi Élő Növénygyűjtemény"-t mutatja be, és emléket állít a méltatlanul rövid életű GCBKER ládának.
Hagyományos 0,5literes konyhai doboz mesterséges rejtekben.
Pótjelszó a pad hátulján gravírozott lapocska.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Kérek mindenkit, hogy a kertben ne zavarjuk az állat-, és növényvilágot, ne szemeteljünk, és ne térjünk le az útról. Ezek megszegése a láda (újbóli) megszűnéséhez vezet.
A hely bemutatása
Ezzel a ládával a soproniak által jól ismert Botanikuskertet szeretném bemutatni. A város alsólővéreki részén kialakított zöldövezetben találhatók a Soproni Egyetem Erdőmérnöki, Faipari Mérnöki és a Kreatívipari Kara épületei, valamint a 17 hektáros oktatókert, a helyiek egyik kedvenc sétálóhelye.
Az arborétum kialakítása az 1877-78-as évekre nyúlik vissza, amikor a Honvéd Főreáliskola parkja volt. A Selmecbányai Magyar Királyi Bányászati Erdészeti Főiskola (Akadémia) 1919-ben települt át Sopronba a katonai iskola helyére. A parkot 1923-ban dr. Fehér Dániel tervei alapján átalakították erdészeti botanikuskertnek. Ekkor a területe töredéke volt még a mainak, azt azonban az évek során többször kibővítették.
A park ingyenesen látogatható, hivatalosan nincs zárva soha, de sötétedés után portaszolgálat van, lehetőleg ekkor már ne gyertek ládát keresni. Ilyen esetre szolgál a pótjelszó, amely a Bajcsy-Zsilinszky utcai főbejárattól délre, kettős villanyoszlopon ( N 47° 40,781' E 16° 34,665' 225 m [GCBKS+villanyoszlop] található fémlapon rögzítve.
Látnivalók
A kertben nagyjából 6000 féle növényegyed található meg, örökzöldek és lombhullatók, fás és lágyszárúak vegyesen. Köztük az ország legnagyobb mamutfenyője (Sequoiadendron giganteum) is. Látható itt jegenyefenyő (Abies sp.), boróka (Juniperus sp.), és tiszafa (Taxus sp.) több faja. Lágyszárúak közül a legismertebb az erdei ciklámen (Cyclamen purpurascens), a farkasbogyó (Scopolia carniolica), és a medvehagyma (Allium ursinum).
A kert különböző részein különböző flóraterületeket mutat be: Japán, Mandzsúria, Nyugat-Szibéria és Észak-Európa, Kína. Található egy "tó" is ( N 47° 40,819' E 16° 34,406' 250 m [GCBKS+tó]), ahol tavirózsák, vízililomok láthatóak pár tőkés réce (Anas platyrhynchos) társaságában. A ládától délkeletre egy sziklakert lett kialakítva.
A változatos növényvilág miatt az állatvilág, főleg a madarak száma is jelentős. Mind tűlevelű, mind lombhullató erdőre jellemző fajok is megtalálhatók.
Az emlősöket az erdei rágcsálókon kívül egy őzcsalád (Capreolus capreolus) is képviseli, őket leggyakrabban a kert délkeleti sarkában lehet látni, amennyiben csendben mozogtok, de bárhol meg lehet őket pillantani.
2012-ben nyitott meg a Ligneum SOE Látogatóközpont, ahol kiállítások, programok és koncertek is vannak, hétfőtől péntekig 9-17 között látogatható. ( N 47° 40,781' E 16° 34,583' 250 m [GCBKS+Ligneum])
Az egyetem oldalában áll egy csille, ami a régi selmeci múltnak állít emléket, és még ma is fontos része az egyetem szellemiségének
A kertben számtalan mellszobor állít emléket az egyetem híres professzorainak. Emlékmű és kanadai totemoszlop emlékeztet az egyetem 56-os eseményeire (utóbbit a Kanadába távozó és ott végzett csaknem teljes erdőmérnök évfolyama állíttatta). Sokáig állt a "Megsebzett szarvas" bronz szobra is, de azt elmúlt évek során annyira megrongálódott, hogy eltávolították, a restaurálása után a főépületen belül helyezték el. Megsebzett szarvas
A botanikuskertben sokáig állt egy 1903-ban felavatott és Erzsébet királynéról elnevezett mesterséges forrás ( N 47° 40,877' E 16° 34,614' 250 m [GCBKS+forrás]), ami az idővel feledésbe merült. 2019-ben fedezték fel újra, és 2024-ben át is adták a Valéte'82 Alapítvány támogatásával felújított forrást. Vize sajnos nem iható.
A főbb útvonalak mentén padok, esőbeállók vannak telepítve, információs táblák sokaságával, amik az erdőgazdálkodásról, fafeldolgozásról adnak infókat, a szokásos állat-, és növényvilág mellett.
Elkészült a felső sétakörút esti szolár kivilágítása.
Különleges esemény
Évek óta visszatérő esemény színhelye a "Húsvéti tojáskereső" tájékozódási sétának a botanikus kert. A Soproni Vasutas Sportegyesület Természetjáró Szakosztálya és a SMAFC tájfutói szervezésében Húsvét hétfőn több száz gyermek és családtagjaik - térképpel a kézben - keresik fel a kijelölt pontokat (általában 20 pontot). A megtalálás jutalma csokitojás.
Vasárnap nem jöttem, mert a GCWALK által érintett ládák nekem már megvannak. Erről pedig a tojáskereső beharangozója alapján azt gondoltam, csak akkor fog megjelenni. Aztán láttam, hogy mégis most, és este azt is, hogy négy mozgó is itt maradt. De hétfőn lusta voltam elindulni - ha2 kérdezte is, hogy nem megyek-e. Végül megbeszéltük, hogy a mai első IC-vel idevonatozunk, közös ládakeresés, aztán ki-ki megy tovább a maga útján.
Vá. - Deák tér - Botanikus kert - Károly-magaslat - Muck - poloskás-bérc - Ultra - Várhely - Bánfalva - Erzsébet-kert - vá. 25 km séta borongós, néhol szeles időben, sok virággal, lassan feléledő természettel.
Anyai nagyapám itt fejezte be a Selmecen elkezdett tanulmányait erdőmérnökként. Apai nagyapám korábban járt, ő Selmecen szerzett kohász diplomát. Aztán apám Miskolcon, a másik utódegyetemen volt tanszékalapító egyetemi tanár. Szóval van családi kötődésem. :-)
Délután tettünk egy sétát Sopronban, sok korábbról már ismert helyet is érintve. Így jutottunk el a botanikus kertbe is. A napokban moderáltunk ide egy ládát, gondoltam ellenőrizzük, hogy helyesen tettem e, hogy átengedtük :) Nagyon klassz a park, sok szép fát látni. Az egyik kedvencem a mammutfenyő, abból is van itt pár példány. A láda helyszínére is elmentünk, nem gondoltam, hogy már kint van a doboz, de kint volt. A rejtés is nagyon klassz, közel az úthoz, mégis észrevétlen. Logoltam a füzetbe is, de az első helyeket meghagytam a valódi megtalálóknak és majd a netes bejelentéssel is így teszek. Köszönjük a rejtést, tényleg ládaérdemes a hely. (a megtalálás valós időpontja: 2025.04.04 16:52)
Mint VP én is azt hittem, hogy ez a láda csak a húsvéti tojáskereső eseményen lesz élesítve. De Soma kedvesen ma jelentette meg, hogy a GCWALK-os banda is megkereshesse. Amikor Roy-al megérkeztünk, láttam egy jó nagy csoportot a Walk-ról éppen kiszállni az ő kocsijukból. Éppen csak, hogy utólértem őket, így együtt mentünk körbe. Pár nappal ezelőtt már voltam itt a cédrus multi egyik pontjánál, de ez a Botanikus Kert olyan csodás, hogy akárhányszor élvezet körbesétálni. Nagyon ügyes rejtés, gratulálok Somának a kivitelezéshez. :)
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
A GCWalk túráról visszatérve a városba, néhány játékostársunkkal közösen még ezt a ládát is megkerestük.
Nagyszerű rejtés.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (29 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.