FIGYELEM! A láda, a Körös-Maros Nemzeti Park fokozottan védett területén helyezkedik el. Megközelítése csak a közút felől lehetséges, a kijelölt parkolótól, N 47°05,107 E 20°55,895 a GPS jelet követve. A láda elhelyezése, a nemzeti park igazgatóságának írásos engedélyével, és munkatársainak személyes közreműködésével történt. KÖSZÖNET ÉRTE!
Kérek mindenkit, hogy a ládikát ugyanoda helyezze vissza ahol találta, mert így védve van a víztől, ha az árokban megnőne a vízállás!
A ládába TravelBug helyezhető.
Dévaványa határában terül el a "második Hortobágy": hatalmas, gyógynövényekkel teli ősgyep, amely a Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi területe, és számos védett állat- és növényfaj élőhelye. A terület kiemelkedő természeti értéke a túzok, amelynek védelme érdekében itt hozták létre 1975-ben az európai hírű Túzokrezervátumot. Közép-Európa legjelentősebb túzokállománya él a térségben, amely megismerhető természetes közegében, valamint a madár életéről, védelméről szóló kiállítás formájában is.
A túzok törzsalakjának legéletképesebb populációja Békés megye északi területein él. A mezőgazdasági munkák során veszélybe került fészekaljak megmentését, a tojások kikeltetését és a felnevelt túzokok visszavadítását hazánkban a dévaványai Túzokrezervátum koordinálja. A túzoknevelő telep a nagyközönség számára nem látogatható, azonban az ott folyó munkával és a madarak életével bárki megismerkedhet a rehelyi bemutatóközpontban N 47° 4,873' E 20° 55,855' [GCTUZO+bmkp]
Az ide látogatók terepi szakmai vezetést, valamint szakmai előadást is igényelhetnek. Kiállítás várja a látogatókat a múzeum épületében, amely a régi Nagy-Sárrét hangulatát és természeti értékeit idézi fel. A kiállítás másik része a védett területen folyó túzokvédelem fontosabb mozzanatairól tájékoztat. A szabadtéri bemutatórészeken a régi, őshonos állatok - mint a magyar szürkemarha, a rackajuh, a házibivaly - állománya látható. A háromhektáros volierben élő túzok megfigyelhető egy kilátóból. A túzokrezervátum és bemutatóhely minden évben április 1. és október 31. között hétfő kivételével mindennap 9.00-17.00 óráig látogatható. A láda télen-nyáron kereshető, függetlenül a túzokrezervátum nyitvatartási idejétől!
Parkoló: N 47° 5,107' E 20° 55,895' [GCTUZO+P]
Alternatív jelszó: N 47° 5,054' E 20° 56,060' [GCTUZO+potjelszo] rézszínű lapocskán az egyik oszlop tövében (érdemes szemből lefényképezni, mert állva ha ránézel, az első és az utolsó betűt kitakarja a felfogató csavar)
Mai PÉV-vel közösen eltöltött ládatúránk harmadik találata volt ez. Mivel a rezervátum télen zárva van, egy kicsit bóklásztunk a gyepen, meg a kilátón, bár túzok nem volt látható. A láda könnyen meglett. Köszi a rejtést!
"Az egyenes szakasz végén az út kétfelé válik(...)."
-Szlavicsek Judit ~ Légy/ott-
A parkolóból a pénztár felé sétálva már messziről látszott a zárva tábla, így egy sétával fűszereztük meg a találatot. Információs táblák, bemutató bodegák és egy kilátó mellett elértük el az útelágazást, amitől már nem volt messze a doboz. Logolás után visszasétáltunk a kocsihoz, de még a gémeskút felé tettünk egy kis kitérőt.
Közös ládázgatás emiGrant-el.
Alföldi kéktúra során sikerült begyűjteni.Nagyon meleg volt,a sárga ,kiégett mezőben szemet gyönyörködtető volt a lila sóvirágözön! Korán érkeztünk,a Múzeum még nem volt nyitva,ennek megtekintése most kimaradt,mert hosszú út állt előttünk hazáig.Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]