WAP Bokor tövében a láda, megtalálás után gondosan álcázd.
Kács község Budapesttől 153 km-re található, a 3-as úton közelíthető meg, Bükkábránynál balra letérve. Zsák település, közút nem vezet tovább. A hely már az Árpád-korban is lakott volt, nevét korabeli oklevelek is említik. A kácsi patak egykor 12 malmot hajtott, egy közülük a falu központjában található teljesen leromlott, de még felismerhető állapotban. A patak forrásánál lévő Bencés kolostorépület ma már nem látogatható, a privatizáció során gondos kezek a hideg vizű stranddal együtt magánkézbe adták. Tulajdonosa az utóbbi időben már nem törődik vele, így a turistatérképen látható fürdő szimbólum már csak a múltat jelképezi.
A doboz (25X25X15 cm) a Várhegy oldalában van, egy sziklába vájt üreg közelében, bokor tövébe rejtve. Többféleképpen megközelíthető, de a legrövidebb út az, ha Kácsra beérve a keresztnél hagyjuk az autót, és gyalogosan indulunk tovább. Az egész túra nem több 2 km-nél, a kereszttől max. fél óra gyalog. A Dózsa György, majd Várhegy utcákon haladva kiérünk a faluból, és addig megyünk, amig a láda már mögöttünk van, és távolsága kb. 260m. Ekkor érdemes balra keresni egy megfelelő ösvényt, mert itt egy kicsit lankásabb terepen, és kevesebb bozótharc árán juthatunk el a ládához. A táv gyerekekkel is leküzdhető, ha a meredekebb részeken segítünk kicsit nekik. Házunk teraszáról látható a rejtek, ezért került ide a láda.
Sikeres vadászatot, jó kirándulást kivánnak az elrejtők: Árpád Vezír, és flektogon
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Sajnos az előző rejtő (Holle anyó) olyan jól álcázta 15 cm hótakaróval az egész környéket, hogy esélyem se volt. Kérem a képek alapján a megtalálás elfogadását [Geoládák v4.5.2]
Megvan, köszi!
Bükkaljai kutyás csavargások közben megtaláltuk.
Az erdőbe vezető útnál parkolva elsétáltunk egy darabig, majd találomra nekiálltunk a kaptatónak. Felérve megcsodáltuk a kilátást, és egyúttal a heti kaptárkő-sorozatunk is kiegészült egy újabb helyszínnel.
A doboz rendben.
Végre egy könnyen megtalálható és rendes láda. Már hiányzott a sok városi és egyéb szenvedős láda után, mert itt pontos a GPS koordináta, így kb. egyből meglett. Az erdő könnyen járható, bár kessercsapás nem mindenhol látható. Szúnyog van most bőven, egy nagy siklóval is találkoztunk (képet rakok fel). A kilátás sem rossz innét.
Ezt is felkutattuk, köszönjük a rejtő fáradozását! Bővebben otthonról, fényképek később. [Geoládák v4.2.6]
Mi különösebb bozótharc nélkül feljutottunk és lefelé sem volt vészes a másik úton. Az utolsó házak után a bal oldali párhzamos útra kell rátérni. Felmenni a TUHU térképen jelölt ösvényen a N 47° 57,179' E 20° 36,860' koordináta környékén balra, kb. 45°-ban hátrafelé induló úton indultunk el, mely rövidesen "elfogyott", de a térképen jelölt ösvényt követve lehetett haladni. A csapás alig látható, de a fák és bokrok között megtalálható a helyes út, mely kb. a ládáig vezet. A lefelé vezető út a mésztufába vájt üregnél indul. A sziklán, kissé meredeken kell elindulni és GPS-en az útvonalat követve le lehet jönni. Az ösvény kétszer keresztez egy időszakos vízfolyást (most száraz), de nem muszáj átmenni rajta. Nyáron, ha teljes a vegetáció, valószínűleg nehezebb lesz, de a felvezető szakasz, szerintem akkor is járható.
Jó lett volna olvasni arról is a ládaoldalon, hogy miféle vár állt itt valaha. Én utánanéztem és kivonatosan leírom. A várat hol tibolddaróci, hol kácsi várnak nevezik. A feltárási munkák alapján megállapították, hogy egyetlen lakótorony állt itt, melynek fennállását a XII. sz. második felétől, vagy végétől a XIV sz. első feléig, vagy közepéig terjedő időre határozzák meg. A vár a Tibold és fiai birtokához tartozott, mely nemzettség a XIV. sz-ban elszegényedett, a várat elhagyták és az pusztulásnak indult. Mára csak a hegy elnevezése őrzi emlékét. (Forrás: Parádi Nándor: A kácsi középkori lakótorony (A Hermann Ottó múzeum évkönyve XXI. Miskolc, 1983) IV.06.31))
A kilátás valóban szép volt, de összességében nem adta meg a várt élményt több ok miatt sem. A piros jelzés nincs meg, helyette sárgát festettek. Ez már egy kicsit furcsa volt. A leírásban említett ösvény inkább csak egy csapás, ami vagy kilátszik a növényzet közt, de inkább nem. A gps hegynek fel, meredeken visz, a terep második fele nem igazán kettes szintű. A leírással ellentétben megtépázhatja a vadrózsa a ruházatot, télen nem biztos ,hogy célszerű nekivágni. A gps nekünk pontosan mutatta a láda helyét, de szerintünk ez már nem nevezhető a "sziklába vájt üreg közelének". Megtaláltuk a ládát, de nem hagyott bennünk kellemes emléket az odavezető út és a láda leírás.
Tibolddaróc után ide is átjöttem. Kicsit csalódás volt, az előző találat után. (Többször megfordult a fejemben, hogy mit keresek én itt egyedül...) Ráadásul úgy, hogy az előző napokban igen sok eső leesett a környékre...
Kácsra még vissza kell jönnöm, most csak ezt a ládát kerestem, de van itt még több látnivaló is!