A hely:
A Nyugat-Mátra egybefüggő hegyvonulatának déli oldalán emelkedő csúcs, a Nagy-Koncsúr ( 640m.). Az andezit kőzetből álló lekopott vulkáni kúpon természetes tisztás alakult ki gyönyörű panorámával fogadva az ideérkező turistákat. A siklórepülősök is felfedezték a helyet, de a ritka keleti széljárás miatt csak ritkán választják startolásra. A Harasztos-bércen északi irányba haladva gyönyörű tájon, hatalmas fák között kanyarog a piros turistajelzés. Az út legmagasabb csúcsa a Muzsla-tető, 802 m-re emelkedik a tengerszint fölé. A vonulat északi végét a Nyikom zárja, aminek közelében szintén található egy geoláda. Ha ehhez a ládához is szeretnének eljutni, a piros jelzésen kell haladni a Nyikom-rétig. Itt az út háromfelé ágazik, de egyik sem vezet a ládához, ráadásul sűrű, járhatatlan, bokros tetőn átjutni csak a sárga szalagokkal jelölt erdei úton lehet.
Megközelítés:
Az induló pont: Szurdokpüspökiben a vasútállomásról induló piros turistajelzés. Akik autóval érkeznek, a Takarékszövetkezet parkolójában érdemes az autóval leállni. A hegyre vezető úton a meredek emelkedő előtt a piros jelzésbe becsatlakozik a zöld turistaútvonal is. A ládához a piros jelzésen kell tovább haladni. Először a Horka-tetőre érünk (506m) majd a Kis-Koncsúr következik (595). A következő hegycsúcs a Nagy-Koncsúr (640m), ahol a ládát elrejtettük.
Rejtés:
A láda egy kopasz, kelet felé lejtő réten található, ahol csak egy-két fa és több kisebb szikla alkalmas rejtekhelynek. GPS alapján könnyen megtalálható. Arra gondosan ügyeltünk, hogy ne kelljen szúrós bokrok között kutakodni. A leírtak alapján, kizárásos alapon akár GPS nélkül is megtalálható. A láda egy kisebb üveg, fekete álcázással. A gerincen vezető turistaútvonalon az év folyamán több alkalommal rendeznek teljesítménytúrát. Ezeken a napokon akár több százan is áthaladhatnak a réten. A ládának olyan helyet találtunk, ahol nem zavarnak a teljesítménytúrázók a keresgélés közben.
A mátrai extrém sportokról sok érdekes információ található a www.nyikom.hu honlapon.
A kereséshez szép időt és jó egészséget kíván: a Nyikom-Team!
Ládatörténet
2020. 3. 1 A régóta beteg ládát Anettx kessertársunk javította. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Néhány napja már nézegettem a ládát, hogy milyen jó lehet a gerincen végigsétálni a Muzslára, természetesen útba ejtve a Koncsúrokat. Szurdokpüspökiből indultam, rácsatlakoztam a sportos piros negatívra és kezdtem megfőni. Nem kellett sok idő, a Tök földig jelentős energiákat vesztettem, csak akkor még nem tudtam róla. A Diós patak elszomorított, hiszen már csak Diós meder. Innen folyamatos emelkedés következett morzsalékos, köves talajon. Ezért úgy éreztem, hosszú út vezet a Horka-tető ponthoz. Az árnyékos helyeken elviselhető volt az idő, a napos részeken - amiből volt bőven emelkedővel - a pokol melege áradt fentről és a talajról verődve. A Horka-tető választópont volt. Megnézem a Koncsúrt és vissza, vagy most azonnal vissza volt az erősen csonkult terv. Valahogyan erőt vettem magamon, és botorkálva elindultam felfelé. Gyakori árnyékban megállások sem töltöttek fel, igazi kínszenvedés volt az árnyékosabb részekig. Aztán valamelyest normalizálódtak a viszonyok, felhő takarta a napot és már a Kis-Koncsúron voltam. Onnan már nem volt messze a Nagy. A láda rejtekhelye közvetlenül napfénynek van kitéve, a doboz forró volt. Minimálisan takartam, de nem sokat segít. A védő zacskó már annyira elhasználódott, hogy funkcióját már nem tölti be. A kilátás a kicsiről és a nagyról egyaránt nagyon tetszett! A Muzsla felé vettem az irányt, az a pár méter emelkedő már igazán nem számít alapon :)
Az úttalan utakon bolyongást követően jó tempóban jöttünk el a ládáig, közben némi keresgéléssel a GCKMB 1. pontját is megszereztük. Azért nem olyan triviális a rejtek, van ott sok alkalmas lehetőség, de a jelölt ponthoz képest méréshatáron beül egy fában megtalálható a doboz. Köszi a rejtést! [Geoládák v3.12.2]
A mai mátrai túránk délelőtti szakasza az úttalan utakon megtalált 7KOP multi pontjai után a Muzsla - Nagy-Koncsúr - Kis-Koncsúr gerinc végigjárásával zárult.