Megközelítés
Autóbusszal a falu templomáig lehet eljutni, onnan gyalogosan 1.2 km felfelé, kb.110 méter szintkülömbség.
Autóval a vár alatti parkolóig szabad hajtani, ami fizetős. Képeken a fizetős zóna, és a fizetési lehetőségek.
Ingyenes parkolás lehetséges a csókakői idősek otthona előtti parkoló, ha van szabad hely. Innen a vár kb. 900 méter.
A láda
A várromhoz vezető út felett, egy szikla alatti természetes üregben, 17X11X7cm-es műanyag, konyhai, tároló doboz. A kereszt bal oldalán érdemes elindulni felfelé.
Esős, havas, jeges időben a sziklás rész veszélyes lehet, csak fokozott óvatossággal kereshető, vagy esetleg az altenatív jelszó az ajánlott, sziklába fúrt lyukban, gravírozott táblán, az utolsó képen látható stáció mögött.
Alternatív minden eshetőségre, Sziklába fúrt lyukban gravírozott tábla: N 47° 21,637' E 18° 16,559' 347 m [GCCsok+alternatív]
Valamint a kálvária végén a támogatói táblán az első háromszavas támogatói csoport második szó 3. betű, az első szó 3. betű, első szó első betű, és a 4. betű.
A vár megmentése
1995 február 11.-én jött össze egy kis csapat, élükön Sörédi Pállal, akik elhatározták, hogy megmentik az akkor 700 éves csókakői várat a végső pusztulástól. 40 taggal megalakult a Várbarátok Társasága.
Közreműködésükkel megépült a felvezető aszfaltos út, ami szükséges volt az építőanyagok várba juttatásához. Megkezdődött a vár takarítása, a veszélyes részek ideiglenes korláttal való ellátása. Látva az elszántságot, csatlakozott az Állami Műemlékvédelmi Hivatal is és megkezdődött a több éves megfeszített munka a vár megmentésére.
1997-ben megkezdődött a régészeti munka, feltárták a fellegvárat és a ciszterna környékét, amit 1998-ban is folytattak. Az építők ebben az évben felépítettek egy teljesen leomlott várfalat a déli oldalon, a következő évben a keleti oldalon levő várfalat építették újjá.
Évről -évre szépült a vár, 2006-ban már a fellegvár falai is elkészültek, ami lehetővé tette a felsővár udvarának kialakítását. 2007-ben kigyulladtak a reflektorfények, amik esténként megvilágítják a falakat.
2012 őszén a Vagyonkezelő Zrt. megépítette a kaputornyot a jóváhagyott tervek alapján.
A kaputorony elkészült a kiegészítő tartozékokkal együtt. (felvonó híd, rácsos kapu, tölgyfa kapu, farkasverem) Az első emeleten van a gépház, innen lehet a felvonó hidat és a rácsos kaput üzemeltetni.
2013-ban megkezdődött a várkápolna építése ami 2014-ban zárult. 2015-ben elkészült a kápolnához vezető lépcsősor, az ágyúállás, a jegypénztár, valamint a látogatók vizesblokkja.
2016-ban a feltárt épületek alapmaradványai fölé tető épült, hogy megvédje azt az időjárás viszontagságaitól.
2017-ben befejeződött a régészeti feltárás az alsóvár keleti oldalán is. Legnagyobb meglepetés az alsóvárban levő kút megtalálása volt amely a török uralok idején épült.
A további fejlesztések a források átcsoportosítása miatt egyenlőre szünetelnek, a Várbarátok Társasága keresi a lehetőségeket a munka folytatásához.
2022-től egy kálvária is látható a várhoz vezető úton, közadakozásból készült el, köszönhetően a település lakosainak és a jó szándékú támogatóknak. A stációk maguk is érdekesek, ám az elhelyezkedésük sem hétköznapi, ugyanis több közülük a Vértes hegységet alkotó sziklákhoz tapad, míg mások mintha eleve azokból a kövekből nőtt volna ki. A kálváriákon a hosszú út nehéz, hisz Jézus útja sem volt könnyű, ám a lelkes önkéntesekből verbuválódott kivitelezők gondoltak az idősebbekre, nehezebben mozgókra, ezért több helyen is meg lehet pihenni a nemrég kialakított padokon, a stációk mellett.
Az ősláda leírása
Csókakő község szinte bármely pontjáról jól látható a felújítás alatt levő várrom. Így még be sem kell kapcsolni a GPS-t, toronyiránt is haladhatunk.
A vár főbejáratával szemben levő hegyoldalban, egy geoláda méretű mini-sziklabarlangban van a 17X11X7cm-es műanyag, konyhai, tároló doboz.
Csókakő várának romjai a Vértes-hegységben, egy magányos szirten emelkednek. Három oldalról meredek szakadék védte, megközelíteni csak nyugat felől lehetett. Belső tornyos, szabálytalan alaprajzú, többemeletes vár volt.
A krónikák először 1299-ben említik. Valószínűleg a Csák nemzetség építtette. Történelme során többször is gazdát cserélt. 1544-ben a törökök is elfoglalták, bár a kis területű vár hadászati jelentősége csekély volt. A XVIII.sz.-ban még állt, s csak a XIX.sz. elején pusztult el. A várból csodálatos kilátás nyílik a Bakony, a Móri-árok és Székesfehérvár felé.
Ládatörténet
2005.05.28. 10:07-kor ládakarbantartás alkalmával logbookot cseréltünk és kissé felturbóztuk a láda tartalmát. Gyönyörű, meleg idő, de akkor még senki sem járt arra, csak a távolban matató telektulajdonosok kertápoló hangja hallatszott olykor. Így kitűnően lehetett gyönyörködni a természet hangjaiban és a rejtektől elénk táruló kilátásban.
Köszönjük, hogy ilyen sokan meglátogattátok ezt a célpontot.
Eredményes geoláda-vadászatot és kellemes várlátogatást kívánunk,
Anikó és Miki
2021.01.13 A ládát megörököltem, a dobozt, füzetet cseréltem. Alternatív lehetőséget helyeztem ki azoknak, akik nem tudnak az időjárás, a csúszós sziklák, vagy egyéb okból hegyet mászni. Úgy gondolom aki a várig felszuszog, az megérdemel egy megtaláltamot. -nepster-
2021 . 1. 11. A láda régóta gyengélkedik, a rejtés helye veszélyessé vált, a ládaoldal elavult, az eredeti rejtő részéről nem látszik javítási szándék, azért új - helyben lakó - ládagazdának adom át. [Admin(Fazék)]