WAP ÉS PDA VERZIÓ
A templomromtól nem messze, a közeli erdősávban van elrejtve a mini mikrós láda (12x7 cm). Kérlek, fotót a rejtekről NE tegyél fel, viszont a romokról, a környékről nyugodtan, sőt, ha mód van rá, mindenképpen!
SEGÍTSÉG (visszafelé olvasva): avzáclá lasccnáhaf sé lakkagá nebszrötaf ttogávle nabgássagam retém léf .bk ygE
Nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy különös figyelemmel légy a logolásnál ill. a visszarejtésnél, mert járhat arra juhász, turista, gyerekcsapat, láthatnak a közelben zakatoló vonatból, észre vehetnek a szomszédos tanyáról! Nem szeretnénk azt olvasni megint, hogy eltűnt a láda csak azért, mert nem volt türelme az utolsó megtalálónak kivárnia, míg tiszta nem lesz a levegő a mugliktól!
LÁDATÖRTÉNET
2014.09.07.: majd 4 év után ismét eltűnt a ládika, betegre állítva (remélem, hamarosan újra tudom rejteni)
2010.10.31.: 4. rejtés - az előző helytől nem messze, új helyre lett telepítve a mini mikrós cache
2009.10.24.: a ládának otthont adó fát valószínűleg kivágták
2009.08.30.: 3. rejtés - geoládával, ládanaplóval (logbook) és ajándékokkal
2009.03.14.: 3. rejtés - teszt fázis
2006.10.01.: 2. telepítés
2004.04.05.: 1. rejtés
A ládába TravelBug helyezhető.
[láda] [rejtés] [jelszó] [megközelítés] [látnivalók] [játék]
2014. szept. 7.: a láda eltűnt, NEM KERESHETŐ!
Kérjük, a rejtekről NE tegyél fel fényképet, ne rontsd el az utánad következők játékát, akik szintén szeretnék megkeresni a rejteket és élvezni is szeretnék magát a keresést!
RÉSZLETES LEÍRÁS
Parlag első temploma az 1200-as években már állt. Bővítésével, a XIV. század elején építették meg földesurai a Parlaghi család második gótikus egyházat harangtoronnyal. Ez a templom, mint a kutatás bizonyította, az 1348. évi vagy az 1410. évi földrengés során annyira megrongálódott, hogy új, nagyméretű kegyúri templomot emeltek toronnyal és a hajó közepén kriptával. A népes falu 1555 után lassan elnéptelenedett, az 1660. évi török hadjárat után pusztabirtok. Határának nagy részét Debrecen városához csatolták.
A templomromra építettek egy fatornyot, amelyre egy falétrán fel lehet menni és onnan szét lehet nézni. Itt látható 2 festett "totemoszlop" is, állítólag baglyot formáznak...
Sajnos, a vandálok keze ide is elért. Az emléktábla sarkát eltörték, a sírhelyet meggyalázták, a templomrom falát összefirkálták, a téglákat széthordták. Sőt, tűzgyújtásra utaló nyomokat is találtunk, a templomrom belsejében! Elszomorító, hogy milyen emberek vannak :-(
FIGYELEM! A földút és a templomrom közötti részen ürgék laknak. Kéretik csendben és óvatosan megközelíteni a helyszínt, anélkül, hogy különösebben megzavarnánk életüket! Köszönettel, az ürgék nevében!
REJTÉS
A templomrom
N 47° 36,083' E 21° 41,727' 133 m [GCPROM+templomrom] melletti és ahhoz nagyon közeli kis erdősávban található a geoláda.
SEGÍTSÉG azoknak, akik elsőre nem találják a ládát (visszafelé olvasva): avzáclá lasccnáhaf sé lakkagá nebszrötaf ttogávle nabgássagam retém léf .bk ygE
Nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy
különös figyelemmel légy a logolásnál ill. a visszarejtésnél, mert bár úgy látszhat, hogy kietlen a környék, de bármikor járhat arra juhász, turista, gyerekcsapat, láthatnak a közelben zakatoló vonatból, észre vehetnek a szomszédos tanyáról! A 3. újrarejtés alatt is kb. 10 percenként jött arra valaki, amit nem is gondolna az ember egy ilyen kietlen vidéken.
Nem szeretnénk azt olvasni megint, hogy eltűnt a láda csak azért, mert nem volt türelme az utolsó megtalálónak kivárnia, míg tiszta nem lesz a levegő a mugliktól!
Kérlek, ne kiabálj, hangoskodj, mert egyrészt az egykori templom hangulatához nem is illik, másrészt nagyon odahallatszik a szomszédos tanya a ládához, gondolom, ez viszont is igaz, tehát ők is hallhatnak mindent, ami a ládakeresés közben zajlik az erdősávban!
Az erdősáv tele van szúrós akácossal, ezért a kellő óvatossággal és figyelemmel keresgéld a geoládát!
Kisgyerekkel érkezők vigyázzanak, mert nagyon közel van a vasúti sín, s igaz, nem száguldoznak errefelé a vonatok, de azért mégiscsak kéretik vigyázni!
Télen, hóban a lehetőségekhez mérten tüntesd el az árulkodó nyomokat, mely a cache-hez vezet! A későbbi ládavadászok nevében is köszönöm!
A LÁDA
A geoláda egy mini mikrós doboz, mely kb. 12 cm hosszú, 7 cm széles és 4 cm magas, átlátszó fedéllel. Sok ajándék sajnos nem fér bele. ;-( A nyitó ajándék egy színes ceruza készlet volt.
JELSZÓ
A jelszó a ládanapló, azaz logbook belső lapjára van felírva. Kérjük, a logolásnál vedd figyelembe a lapok osztását, csak 1 helyre, és az épp következő üresre logolj, ne hagyj ki lapot de fél oldalt se! 42-ig besorszámoztuk, hogy könnyebb legyen kitalálni, hová következik a Te logod. :-)
MEGKÖZELÍTÉS
Autóval, kerékpárral: Debrecenből Hajdúsámson felé kell venni az irányt a 471-es úton egészen Dombostanya tábláig
N 47° 33,862' E 21° 40,755' 133 m [GCPROM+letero], majd itt bekanyarodva egy elég jó minőségű (ám nem túl széles) aszfaltozott úton lehet megközelíteni a 6,3 km lévő helyszínt. Az úton végig 60-as sebesség korlátozás van érvényben és állítólag traffipax is szokott lenni, ezért vigyázz a sebesség túllépésre! Az út átmegy a vasúton is (STOP tábla!), majd elkanyarodik jobbra egy éles kanyarral. Innen már nincs messze az a földút
N 47° 36,432' E 21° 41,815' 133 m [GCPROM+foldut], amely a helyszínre vezet. A templomrom innen mintegy 650 m, tehát, ha nagyon necces autóval ráhajtani (pl. alacsony építésű járművel), akkor ezt az utolsó szakaszt sétálva is meg lehet tenni. Egyébként egészen a templomromig el lehet jutni autóval, ami kimeríti a drive-in cache fogalmát. :-)
Vasúton: vasúton nagyon könnyen és egyszerűen megközelíthető a rejtek: a Nyírbátor-Mátészalka-Fehérgyarmat vonalon Dombostanya megállóig kell utazni (Debrecentől 14 km és 16 perc a menetidő), majd a vasúti megállótól a sínek mentén vagy a Tuhun is látható gyalogösvényen kb. 600 métert kell visszafelé (Debrecen irányába) sétálni (nyugati irányban) egészen a rejtekig. A teljesárú menetjegy ára 305 Ft (2010-ben). A következő időpontokban indul vonat (2010-es menetrend szerint) 2 óránkénti ütemes menetrendben Debrecen Nagyállomásról Dombostanya megállóhoz:
Hétvégén: 05:05, 07:15, 09:15, 11:15, 13:15, 15:15, 17:15, 19:20, 21:20, 22:45.
Hétköznap ezeken túl indul még: 13:58, 15:58-kor is vonat.
Visszaút:
Hétvégén: 04:43, 05:37, 06:23, 08:28, 10:28, 12:28, 14:28, 16:28, 18:34, 20:30, 22:28.
Hétköznap ezeken túl indul még: 17:45-kor is vonat.
LÁTNIVALÓK
Magánkastély (vár): amely sohasem fog elkészülni? Egy nagyon érdekes stílusban épülő magánkastély (vár?), ami persze, meg sem közelíti a székesfehérvári
Bory-várat.
N 47° 33,902' E 21° 40,725' 133 m [GCPROM+magankastely]
Ürgék: a templomromhoz vezető földút mellett rengeteg ürgét lehet megfigyelni, ha nem vagy túl hangos és nem ijeszted el őket!
Nádkévék: időnként (nyilván a nád aratása után), a vasúti átjáró után közvetlenül, manapság már ritkán látható nádkévéket lehet megfigyelni (lásd fotónkat).
Kunhalom: a rejtektől nem messze, az erdősáv széléről megfigyelhető egy kunhalom (a vasúton túl).
Körforgalom a semmiben: érdemes megnézni, hiszen semmi sem indokolná a létét, mégis van. Sok forgalmas útkereszteződésben, ahol meg kellene, ott meg nincs...
N 47° 36,342' E 21° 42,600' 133 m [GCPROM+korforgalom]
JÁTÉK!
A templomromtól egy kicsit távolabb felfedezhetsz egy magányos fát. Jó fotótéma, ezért arra kérlek, készíts róla fényképet és töltsd fel a logodhoz!
Sikeres ládavadászatot, valamint kellemes sétát kívánnak a cache rejtői:
K:Pisti & *Andy
------------------------------------------------------------------
Ha szeretnéd a többi debreceni és környékbeli hagyományos és multi geoláda pontjait egyetlen nagyítható térképen látni, akkor ajánlom figyelmedbe az általam elkészített térképet, mely a
geocaching.lap.hu támogatásával jött létre:
Debrecen és közvetlen környékének összes geoláda pontja Google Maps térképen
------------------------------------------------------------------