Kerepestarcsa eddig ismert legkorábbi leletei az újkőkorból származnak(i.e.4000-2500). Újkori kerámiatöredékek kerültek elő Kerepes-Szálaska, Kerepes-Szőlősor és Kistarcsa-Malom-patakra lejtő domb területéről. Ennek az időszaknak legjellemzőbb vonása, hogy szinte forradalmi módon megváltozott az élet Európában, az emberek a gyüjtögetésről áttértek az élelemtermelésre (növénytermesztés, állattenyésztés)és ennek folytán lehetővé vált az állandó telepek létrehozása.
A rézkor (i.e. 2400-1900)emberének emlékeit többek között a Kerepes-Szálaska melletti domb lelőhelyeiről ismerjük.Úgy látszik tehát, hogy a rézkorban már mindenképpen lakott volt a mai Kerepes területe.
Ahová invitállak titeket, a Kerepesi Kálvária hegyre ott egy templom állt. Melynek rajza látható az egyik képen.
A középkori eredetű templom kövei közül, három római kori kőemlék is előkerült. Ezeket minden bizonnyal római táborok (Contra Aquincum, Transaquincum) romjaiból hozhatták el Kerepesre a középkor folyamán.
Az egyik töredékes feliratos oltárkövet Jupiternek, a legfőbb római államistennek és Neptunusnak, a víz istenségének szentelték a dunai hadiflotta (a classis Flavia Pannonica)Sarmatiaban és valószínüleg Marcomanniában állomásozó egységei. A felirat Marcus Aurelius (161-180) császár idejéből, a 170-es évek második feléből származik, amikor az uralkodó Sarmatia ( az Alföld) és Marcomannia (Nyugat-Felvidék) területéből két új tartományt akart szervezni.
A felirat a következő:
1.sor I/ovi/o/ptimo/m/aximo/et/ N/eptuno/
2.sor vex/illationes/Cl/assis/F/lavie /Pan /nonicae/
3.sor q/uae /sunt in S/armatia e/T
4.sor Marcomannia..... (ez csak feltételezés)
A másik, Kerepesen előkerült, szintén töredékes kőemlék egy római sírépítmény része volt. Előlapját kétfülű vázából (kantharos) kétfelé kihajló leveles, fürtös szőlővessző díszíti. A síremlék, amelynek részletét alkotta, a III.századelején készülhetett.
A kőemlékek a III.századtól csodálatos állapotban kibirták idáig, és méltó emlékhelyet alakítottak ki e templomnak a Kálvária hegyen, de sajnos néhány embertársunk, aki ezeket az emlékeket nem tudja értékelni leborította a helyéről, és spray-vel összefújta.
Azért azt hiszem, hogy e csodálatos emlékek egy rövid túrát megérnek.
A hegyen csodálatos panoráma tárul elénk a faluról.
A láda a három kereszttől nem messze található, a képen is látható helyen.
Kiindulópontnak a Kerepesi Templom melletti ösvényt ajánlom(N 47'33.871 E 19'17.440), onnan a sárga jelzésen.A hely 10 perces sétával elérhető.
Mindenkinek kellemes keresést kívánunk az elrejtők!
Sajnos a feljebb javasolt út mentén valóban nagyon sok a szemét, Kerepes egy olyan hely, ahol a falu egyik legszebb részén olyan "emberek" laknak, aki a szemetet csak áthajítják a kerítésükön. Aki nem akarja szagolni a saját szemetét, az elviszi a patakmederig kb. 50 m-re a saját házától........
Ezért ajánlunk egy másik utat, amely mentén már nem olyan elviselhetetlen mennyiségű a szemét!
Parkolásra
N 47° 33,715' E 19° 17,254' 200 m [GCKALV+parkoló]
ezt a koordinátát ajánlom. és onnan a sárga jelzésen, majd a
N 47° 33,625' E 19° 17,365' 214 m [GCKALV+útpont]
pontnál balra, de onnan már látszik a cél.
Ha esti időpontban jártok arra, vagy hétvégén, szóljatok rám PMR-en 4/12-es csatornán, ha otthon vagyok, akkor mindig rádió közelben vagyok.