Megye/ország: Komárom-Esztergom
Elhelyezés időpontja: 2004.05.15 19:25
Utolsó lényeges változás: 2019.04.07 23:18
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H)
Elrejtők: Geobébi és Gasp
Ládagazda: geobebi Nehézség / Terep: 3.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7000 m
Megtalálások száma: 301 + 8 sikertelen + 24 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Rövidített leírás:
A Dömösről Dobogókőre vezető piros jelzésű turista útvonal mentén elhelyezett 3 állomásos ládasor. Az első "ládát" a körtvélyesi réten, ágvillába ültettem; a másodikat a Tost-szikláknál, élő "V" alakú fa tövének üregébe helyeztem; a záróládát a Szerkövek sziklafalába rejtettem. A három jelszórészletet a megtalálás sorrendjében, egybeírva, ékezet nélkül kell megadni.
Részletes leírás:
A Visegrádi-hegység legmagasabb pontja eddig csak egy virtuális ládával büszkélkedhetett. Úgy éreztem, hogy ez a hely méltó arra, hogy egy komolyabb túrázást igénylő valódi láda is legyen a közelében.
Dömösről a piros jelzésű turista útvonal Dobogókőre visz föl. Ezt az utat Dr. Téry Ödönről, a magyar természetjáró mozgalom egyik alapítójáról, neves magyar Tátra-kutatóról nevezték el. Egyik kedvenc helyén, a dobogókői kilátónál találjuk a róla formázott bronz domborművet (1. kép).
Az említett út bejárására invitállak benneteket megfűszerezve egy kis ládakereséssel. Kiindulópontként tehát Dömöst javaslom. A piros jelzés egy darabon együtt fut a 11-es főúttal. Ahol a hegyek irányába letér, ott egy kis téren remek, ingyenes parkolási lehetőség van. Kis séta után, a település szélén a prépostsági romok mellett vezet el az út. Valamikor királyi palota és háromhajós templom állt e helyen. A föld feletti romok ugyan nem túl látványosak, azonban a főszentély alatti altemplom egyik jelentős Árpád-kori emlékünk, és nagyon szépen restaurálták. Érdemes egy pár percet szánni a megtekintésére. Nyitva tartás május 1-től október 31-ig 11-től 16h 50-ig, hétfő szünnap; belépő 100 Ft. Alternatív megoldásként az épület végén lévő kis ablakon is egészen jól be lehet kukucskálni (2.kép).
A füves tisztásokat elhagyva árnyas gyertyános-tölgyesben folytatjuk túránkat. Az út egyenletesen emelkedik, jobbról a Vörös-hegyi-árok vízmosásos területe látható (3. kép). Itt az első szakaszon majdnem 500 méterre megközelítjük a Prépost nevű ládát, de a mi utunk aztán másmerre vezet.
Az első üvegtégelyt (kb. 3x3x8 cm) (jelenleg orvosságos doboz) a Körtvélyesnek nevezett területen találjátok. Valamikor erdészlak is állt itt, most már csak egy pár kiöregedett gyümölcsfa utal erre. A hangulatos réteken nagy eséllyel találkozhattok őzekkel (4. kép), erre utal sajnos a sok magasles is.
Az eddigi bemelegítés után vethettek egy pillantást a végpont felé, majd jöhet a keményebb szakasz. Az út több helyen erősen meredek lesz; a Szakó-nyergen át a Tost-sziklákhoz vezet. Az egyik sziklán Hegyi Szent Bernát domborművét láthatjuk, följebb egy andezitből faragott obeliszket. Kis pihenő padokat is találunk itt, meg panorámát. A fák ugyan részben takarnak, mégis nagyszerű élmény egy kicsit elidőzni a sziklák tetején (5. kép). A közelben, de kilátással Visegrád felé (6. kép) helyeztem el a második "ládát".
Utunkat a Jász-hegy gerincén folytatjuk fölfelé. Balról a bükkfák között egyre gyakrabban tárul elénk remek panoráma (7. kép). Útközben kb. 240 méterre haladunk el a Rám-szakadék záróládájától, amelynek helyére kitűnő rálátás van. Nemsokára balról a sárga jelzésű út csatlakozik hozzánk, s a túra végső szakaszába érünk. Az út bal oldalán húzódik a Szerkövek láncolata, de megtekintésükhöz le kell térni a turistaösvényről (vigyázat: 20-30 méteres, függőleges sziklafalak!). Fáradozásunk jutalmául a Szerkövek feletti kilátóponthoz, a Rezső kilátóhoz érünk. Ez a Visegrádi-hegység talán legszebb kilátóhelye. Kivételesen tiszta időben állítólag még a Magas-Tátra csúcsai is látszanak. (Ehhez sajnos még nem volt szerencsém.) A nem messze lévő és talán mindenki által ismert dobogókői kilátóval szemben előnye, hogy a Prédikálószék gerince fölött ellátunk Visegrád irányába (8-9 kép).
Befejezésül már csak az első ládámnál (Asztal-kő) bevezetett és megideológizált, majd később máshol is tetszést kiváltott (Templomok városa, Gömbölyű-kő) bio-geoládát kell megtalálnotok. A záróládát a Szerkövek tövébe helyeztem, hogy e rendkívüli látványt nyújtó vulkanikus eredetű sziklafalakat is megcsodálhassátok (10. kép, nem a doboz helye!). Legkönnyebben egy kis kerülővel, a kilátótól továbbmenve, a pár száz méterre található Táltoskapunál (N 47° 43.198' E 18° 53.720') lefelé induló ösvényen juthattok a közelébe. A ládánál nincsen vétel, de figyeld a leírást és hagyatkozz a megérzésedre!
Az út összesen kb. 7 km annak, aki Dobogókőn buszra száll. Autósoknak a duplája. Végül a gyalogosoknak az útvonal tervezéséhez álljon itt egy kis segítség: Volánbusz menetrend.
Mindenkinek jó túrázást és eredményes kincsvadászatot kívánok!'
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Urbanj-vel és golyóstollal születésnapi ládázás. Az első két pont simán meglett, de a 3. nem. Amikor megláttam, hogy hova mutatnak a koordináták, azt hittem, rosszul írtam be őket. Aztán kiderült, hogy nem. Képek Urbanj-nél, illetve ő elküldi az első két jelszórészletet. Ezek alapján én is kérnék egy elfogadást. Az útvonal nagyon szép volt, köszönöm a rejtést.
Dömösről Dobogókőre mentünk fel a Téry úton Pex2-vel és golyóstollal. Nem vplt sikeres ládagyűjtésünk, mert az Árpád fejedelem forrásnál sem találtuk meg a ládát és a Téry út 3. pontja sem lett meg. Az első 2 pont rendben és könnyen meglett. A 3. pont megközelítéséhet a Rezső kilátótól Dobogókő felé a piroson találtunk egy ösvényt, amin elindultunk lefelé, de kb. 100 m-re a ponttól nagyon meredekké és csúszóssá vált az ösvény, nem mertünk továbbhaladni. Sajnáltuk, mert egyébkènt az út tetszett. Esetleg, ha tudpd kérünk fogadd el a képek alapján ottjártunkat. Az első 2 jelszórészletet emailen küldöm.
Megvan, köszi!
Az első pont egy Dömös környéki túrán lett meg, ma pedig egy Dobogókő környéki kutyás túrán a GCRAMH után a makadámon elbaktattunk a második pont közelébe, a Szakó-nyeregbe, majd onnan a Téry-úton, azaz a piros jelzésen mentünk vissza Dobogókőre, begyűjtve a második és a harmadik pontot.
Nagyon kellemes túra volt, szép mezők az első pontnál, szép erdők, kisebb kilátások a második környékén, majd egy remek, látványos, sziklás hegyoldal a harmadiknál. Ez utóbbit érdemes a Thirring-út nyugati kanyarjától megközelíteni (régi zöld négyzet jelzés, itt-ott még látszik is) - többé-kevésbé jól követhető ösvény, még most, avarral takarva is. A rejtés helyét az "oda nem illő" botok megmutatják.
A végláda igazán szép, igényes darab, a logfüzet is az eredeti, 2004-ben kezdődő bejegyzésekkel.
Klassz túra volt, köszi!
Mindhárom ponton a ládák rendben.
Ambivalens érzéseim vannak ezzel a ládával. Egyrészt mindhárom pont nagyon érdekes helyen van: az első egy hangulatos rét, a második egy sziklaorom, ahonnan most, lombos időszak előtt remek kilátások nyílnak, a harmadik egy gigantikus sziklafal alja. No de: miért került ilyen messze a végláda a bemutatni kívánt úttól? Miért nincs egy normális leírás, hogy hogy kell megközelíteni? Semmiképp sem felülről, toronyiránt! A Thirring-körút nyugati hajtűkanyarából kiágazó, a fákon látható jelek szerint régen Z4, ma jelzetlen ösvényen relatíve hamar, bár durva szintvesztéssel megközelíthető, csak az utolsó pár méter bozótharc. Közvetlenül a sziklafal aljában kell keresni. Bence2009 logfotója segítségével meglett a doboz (szerencsére valaki faággakkal is jelezete, hogy hol kell keresni), bár kicsit kellemetlen volt, hogy a nedves mohán fel kellett érte mászni. Egyébéként nem rossz az utolsó pont helye, csak összességében nem ehhez a multihoz illik. Oké egyáltalán védett területen minden jelzett úttól ilyen messze rejteni?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Az utolsó rejtés nem túl barátságos...
keressétek a botokat a sziklafalnál a Rezső alatt, nem vezet ide jelzett turista út, alaposan tanulmányozni kell a Google + turistautak térképet az útvonal megtalálása érdekében
Barangolás Csillaggal Dobogókő környékén.
Ez a láda nagyon szép helyekre kalauzol, viszont a multi ebben a formában nem tetszett. A konstruktív kritikám a következő:
1. Indokolatlannak tartom azt, hogy a második és a harmadik pont koordinátája nem publikus.
2. A második pont indokolatlanul került a lejtős, veszélyes részre. Bőven megfelelne 50 méterre a turistaúttól, még a vízszintes szakaszon rejteni.
3. A harmadik pont túlzottan messze van a Téry úttól, azt fent kellene elrejteni.
4. A turistautak.hu mutat valami ösvényt fentről, de ki kellene hangsúlyozni, hogy az nem járható, és rendkívül veszélyes.
5. A harmadik pont önmagában láda érdemes, azt külön kellene kezelni.
6. A harmadik ponton a láda indokolatlanul került olyan magasra, hogy nehéz és balesetveszélyes a megtalálása.
7. A harmadik ponthoz vezető út elejét koordinátásítani kellene a leírásban.
8. Ez már ízlés kérdése, de a leírás minőségével én nem vagyok kibékülve.
Köszönjük a rejtő munkáját, de ismétlem, ebben a formában nem tetszett. Javaslom ennek a ládának ebben a formában történő felfüggesztését és alapos átdolgozását.
Megtaláltuk! 🙂
Alulról összekapcsolva a Lukács-árok ládával, ami nagyon kalandosra sikerült, felülről, egy Dobogókői ebéddel.
A harmadik ponton a láda megtalálása nem egyszerű, a segítségül adott jó kessel szemmel felismerhető jelző szerint, nagyon sok lehetséges pont adja magát. Egy kicsit fel is kell kapaszkodni a szikla aljából.
A 3. ponthoz vezető út visszafelé kicsit lihegősre sikerült, elég meredek!
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v3.12.10]
Tegnap megpróbáltam begyűjteni a GCTery ládát. Az eső két pont minden nehézség nélkül meglett. Sajnos a végláda hosszú próbálkozás ellenére sem került elő. Bejártam az egész sziklafalat, de nem jártam sikerrel. A mellékelt képek alapján kérném a találat elfogadását.
Támogatást előre is köszönöm.
Egy év kellett a kivitelezéshez, három szakaszban. Mindig egy körtúrához csatoltuk a keresést, az utolsó pontot egyedül kiviteleztem. A 2. ponton csodás a panoráma, jó hely a rejteknek. 3. pont szerintem könnyen abszolválható, persze hosszú ruházatban. Kicsit körbejártam a sziklák között és egy óriási kőből kirakott keresztet találtam a földön kiterítve. Misztikus, kicsit hátborzongató volt itt egymagam. Jó kis multi!
Köszi a rejtést!