Elhelyezés időpontja: 2004.05.22 12:41
Utolsó lényeges változás: 2017.05.06 22:12
Utolsó változás: 2018.06.19 16:26
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+5V)
Elrejtők: Brigi, Karina, Évi és Janó, GCWalk-11 túracsapat
Felhasználó: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 24000 m
Megtalálások száma: 217 + 23 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Wap
1-es pont: Az úttól 3-5 méterre egy halott fa gyomrában a 0,5 literes palack.
2-es pont: Szikla tövében a fél literes geopalack, illetve a faszelet.
3-as pont: 5x15x20 cm-es láda fejmagasságban (használd a koponyát, azzal szemben!).
4-es pont: Az úttól 2-3 méterre sziklaüregben a geopalack (Gubirobi mutatja a helyét)!
5-ös pont: Fa odvában leled a 0,5 literes palackot.
6-os pont: Kis sziklában találod a palackot, illetve a faszeletet.
Multiláda a természet, és a kisvasutak kedvelőinek.
(5 palack + a hagyományos láda, összesen kb 24 km hosszú körtúra - ajánlom a leírás áttanulmányozását (teljesítés: csak gyalog !) Ajánlatos a körtúrát végigjárni, a csillagtúra-szerű teljesítés nem adja az igazi "kisvasutas" élményt, amiért a láda született.
A Gerecsében régebben több kisvasút is működött. Két vasútszakasz ma is követhető nyomvonalán rendszeresen kellemes kirándulásokat tettünk az elmúlt években.
A vasúti nyomvonalakra jellemző kíméletes vonalvezetés, kellemes kilátások, sok érdekes találkozás őzekkel, szarvasokkal, muflonokkal, vaddisznókkal. Egyszóval a szívűnkhöz nőtt a központi Gerecse e része. Így született meg lassan a multiláda ötlete.
Valaha Süttőről indult a kisvasút és Bikolpusztánál kétfelé ágazott a vonal: az egyik Pusztamarótig ment a másik vonal pedig a Tardos feletti Bányahegyig kanyargott.
A multi pontjainak felkeresésével bejárhatjuk a fenti két vonalszakasz nagy részét, a két vasút között pedig az Országos Kék túra egy kis szakaszát -a Sandl-hárs érintésével. A rejtekek a megszokott pille palackok és a láda mellett - amelyek a jelszó-részleteket tartalmazzák "igazi" palackokat is rejtettek, így az első megtalálók frissíthettek is a pontoknál -:))
A sorrend tulajdonképpen tetszőleges, az általam ajánlott útvonal a következő:
Ajánlott parkoló: Tardos és Süttő között a Vörös-hídnál lehet letérni a műútról és tovább menni a murvás úton a N 47 41.628, E18 26.973 pontig. Innen visszafelé (ÉNY) indulhatunk már gyalog, és egy szép kis hídon átkelve, majd jobbra fordulva máris a valahai kisvasút pályáján vagyunk, és indulhat a "kisvasutazás"!
A pályát az egykori építők míves szelvénykövekkel látták el, amelyek végig fognak kísérni egész utunkon.
Multiláda pontok
Az első palack
A Kis-Teke-hegy oldalában egy jellegzetes halott fa gyomrában!
A második palack
A Bagoly hegy oldalában van a pálya felett egy szikla tövében szép kilátást nyújtó helyen. A rejtek látható a pályáról is. Errefelé ajánlatos figyelmesen és csendesen menni mert a szarvasok kedvenc helyén járunk. (kullancsveszély!!!)
Maga a láda
Tovább a régi sínek nyomain - maga a láda egy régi vasúti híd kövei között vár ránk, a hegy felőli oldalon (ha már eddig megmaradt a híd kérlek óvatosan keresgélj, nem kell a támfalat lebontani ....-:)) Használd a koponyát! Koponyával szemben leled a ládát kb. 160 cm magasan!
A láda után a vasút nyomain visszajövünk az országos kék jelzés kereszteződéséig, itt elhagyjuk a régi kisvasutat és a K-n mehetünk el a Vízválasztóig, ahol a másik kisvasút, a Bikolpuszta-Pusztamaróti régi nyomvonalát érjük el.
A kék jelzésen érintjük a Sandl-hársat, majd egy szép forrást, (inni nem biztos, hogy tudunk!) a Gerecse üdülőt, majd az egyre meredekebbé váló sziklás részen érjük el a kis sziklába faragott emléket az út mellett. (a műholdak vétele itt elég gyenge. Itt van a palack az úttól 2-3 méterre.
Harmadik palack
A turistaúttól kb. 5 méterre egy jellegzetes fa gyökerénél! (Gubirobi mutatja).
Innen a meredek sziklás ösvényen leereszkedünk a Vízválasztóig, ahol a másik régi kisvasút szakasz nyomvonalán folytathatjuk a kirándulást.
Ezután a Gerecse másik oldalán kanyarog lefelé a pálya, helyenként szép kilátással a Pisznicére. A valahai Felső-Vadács alatti nagy kanyar után keresztez a pálya egy szép köves patakmedret, aminél felfelé indulva érhetjük el a harmadik palackot,
ami az erdő szélén van egy kettős fa odvában. (A kettős fa egyik részét a rejtés után kivágták!)
Visszatérünk a pályára és a vasutat keresztező kerítésig mehetünk még a régi pályán. A pálya a bekerített részen megy tovább Bikolpusztáig, de mi balra térünk és az erdei szekérúton Alsóvadácsig, a Süttő-Tardosi műútig megyünk. Itt egy kis szakaszt a műúton kell menjünk Tardos felé (nem sok az egész...) és az erdészház kerítésének sarkát megcélozva (a patakmedren átkelve) újra a kirándulásunk első szakaszában már járt Tardosi ág pályáját érjük el, amit követve a kőbányák mellett visszatérhetünk a kiindulási helyünk közelébe.
Vár még ránk azonban egy szép kis kilátó, a kőfejtő tetején
A negyedik palack
Lépcső indul a tetőre: N 47° 41,784' E 18° 26,889' 220 m [GCBikv+lepcso]
A tetőn pihenőhely (padok, asztalok), így a rejtek egy kicsit távolabb a letörés szélén lévő kerítés vége után található egy kis sziklában (nem kell sziklamászó tudomány, de azért legyünk óvatosak !!)
Egy nagyobb körtúra keretében gyűjtöttem be a pontokat, kitérőkkel a közeli ládákért. De sokat haladtam a kisvasutak nyomvonalán, tényleg azok voltak a legkényelmesebb útszakaszok. Köszönöm!
Bejgli-égető túraként felugrottunk a Gerecse csúcsára, s közben sikerült megtalálnunk a multi utolsó pontját is. Még nyár elején
szedtük össze az első ötöt. Viszont a jeszó-darabok összeilesztésével megszenvedtünk, nem tudtunk semmi értelmeset kirakni. Köszönet Blue Maili-nak a segítségért!
A kőbánya alatt a lépcső tövében parkoltunk és onnan kezdtük meg a kört. Az útvonal egy részét már ismertem korábbról, több helyen erre halad a gerecse50 tt is. A negyedik pont után visszamásztunk és flmentünk a Kis-Gerecse kőfejtőbe. Egyik kedvenc helyem, már többször jártam itt, de nem tudom megunni. Most ködös, párás időben is csodás arcát mutatta a bánya. Meredek falak, mohás kövek mindenhol. Ami most kimaradt az a pazar kilátás a Pisznice felé. Innen kicsit bele kellett húznunk, mert a túra elejét elkényelmeskedtük és félő volt, hogy ránksötétedik. Végül még éppen szürkületben visszaértünk a bányához és megtaláltuk az utolsó pontot is. Így régen tervezett, nagyon jó multit sikerült teljesíteni. Egy élmény volt, köszönjük a lehetőséget.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.7.6]
Több évvel ezelőtt egyszer már belekezdtünk, akkor és most is az a rész fogott ki rajtunk, hogy hol van az a "szép köves patakmeder" ahol az 5. pontot meg lehet közelíteni. Jó lenne, ha ez meg lenne jelölve a térképen egy segédponttal és valóban jobb lenne, ahogy azt az előző megtaláló is jelezte, ha a leírás át lenne szerkesztve, mondjuk egyszerűen csak pontokra vonatkoztatva vagy kijavítva a palackok számozását a leírásban. A túra nagyon jó volt, mi kb. 20 km-t mértünk, azért szeretünk ilyen régi kisvasútvonalon túrázni, mert nincsenek meredek emelkedők. A 2-es ponttól valóban szép a kilátás. A környéken muflonokkal és őzekkel találkoztunk. A 4. pontot/3. ládát még télen kerestük a kéktúrázás során, akkor nem találtuk meg, lehet, hogy csak sok levél takarta, most a helyén volt szerencsére. A 4. és 5. pont között gyönyörködtünk a Pisznicében, ahol pár hónapja jártunk. A kisvasút vonaláról az 5. pontot toronyiránt az erdőn át közelítettük meg, mert nem volt kedvünk visszasétálni és más útvonalat keresni, nehogy ránk sötétedjen és emiatt már nem is tértünk vissza a kisvasút vonalára, hanem Felső-Vadácsot elhagyva jelöletlen erdei/erdészeti utakon, kényelmesen eljutottunk a kőfejtő tetejére a 6. pont közelébe, melyet már pár hónappal ezelőtt begyűjtöttünk, amikor a Lombkorona tanösvényt meglátogattuk. A kőfejtő tetején jól esett a maradék meleg teánkat elfogyasztani, miközben a kilátásban gyönyörködtünk. Köszönjük a rejtőnek, hogy figyelmünkbe ajánlotta ezt az útvonalat! A 2. pontnál a jelszórészletet tényleg fordítva kell nézni...
Mivel a februári GeoVándor csapatával megtaláltuk a multi 3. és 4. pontjait, most egy kisebb kört tettem meg, főleg jelzetlen utakon 1 - 6 - 5 - 2 sorrendben érintve a pontokat. Kiegészítve a túrát a 400 éves tölgy és a Teke-hegy ládáival 16,5 km lett a séta. Klassz, egyedi hangulata volt az egykori nyomvonalon járni. A leírásban még nem is szerepel, így meglepetés volt a nemrég elkészült Lombkorona ösvény, ami magában foglalja a kisvonat egyik egykori hídjának tartószerkezetét.
A 2. pont jelszórészlete olvasható fejjel lefele is, meg is tréfált a bejelentéskor, elsőre nem találtam el.
A leírásra ráférne egy kis ráncfelvarrás:
- 1. pont az úttól nem 3-5 méterre van, hanem legalább 20-ra.
- Faszeletet egyet sem találtam, csak palackokat és vitaminos dobozt.
- Nincs már koponya a ládánál.
- A negyedik palackkal kezdődő bekezdés kissé zavaros, mert az ötödik palackról szól, ami igazából a multi 6. pontja.
- Megemlíthető lenne az 1-es és 6-os pontok közötti szakaszon a 2019-ben épült Lombkorona ösvény.
Hús/vétkezés a Gerecsében Szabinával. TFTC.
Szívügyeim a kisvasutas multik, nekem is van a com-on.
Jó volt végigbarangolni ezt a változatos tájakon végigfutó fantomvonalat!
A jelszórészletek kitalálhatatlanok, végig kell járni!
A pontok sorrendjében haladtunk. A 3-asig nagyon tetszett a túra, sőt, azon túl is a következő pont felé. Viszont maga a 4-es pont már valahogy kiesett az útból, ráadásul hirtelen egy nagyon forgalmas parkolóban találtuk magunkat. Innen az 5-ös ponthoz kis szerencsétlenkedés vezetett, nem tudtuk, mi lehet a jó út. Végül a 6-os már csak rövid séta lett volna toronyiránt, ha nem nézzük be az utolsó palack helyét. Tévedésből lementünk a bánya aljába, majd újra fel kellett mászni.
Összességében megvolt a 20+ kilométer. Köszi.
Ez egy szép út volt, bár kicsit hosszabbra sikerült a tervezettnél. A jelszó kissé meglepő volt, jó lenne tudni, milyen nyelven jelent valamit.
A harmadik-negyedik palack leirása elég zavaros, és a "negyedik"-nek nevezett palack (igazából nem is palack) már az ötödik. Jobb lenne első pont- második pont- stb-nek nevezni a keresendő pontokat, ahol a láda a harmadik pont.
Most sem sokan jártak az erdőben, de a ládánál kesser-családdal találkoztunk.
Már voltak más túrák során megtalált pontok, ma került sorra a maradék (2,3,5). Az ötödik pont palackja a szép tavaszi időben előbújt a rejtekéből és békésen napozott a földön. Kíméletlenül visszatuszkoltam a helyére. A vasút nélküli vasút nem volt annyira izgalmas, de a táj azért szép, a muflonok és a szarvasok jönnek-mennek (inkább mennek). :)
Egész napos Gerecse látogatás mellett a többivel együtt Tardosról. Néhány pont valószínűleg a pályától kissé magasabban volt, szerintem. jó kis emlékezés. Találtunk egy felhasznosított sín darabot.
Ezt még tavaly kezdtük, de aztán a térd sérülésem közbeszólt. Végül mára került rá sor, és csak az volt a probléma, hogy az idő nemcsak hideg, de ködös is volt. Később persze már felszívódott a köd, de csak a magasban, lejebb még mindig nagyon borongós volt minden. Nekem nagyon tetszett a kisvonat útvonala, olyan nagy kár, hogy már nincs sín sem. Nem lehetne erre is EU-s pénzt kapni, aztán lehetne belőle turista látványosság? Ami a pontokat illeti, a koponyával nekünk is bajaink voltak, mert az már biztos, hogy nincs meg. Ettől teljesen függetlenül azért a láda is hamar meglett. Köszi a rejtést!
Még tavaly ősszel kezdtük a kőbánya felőli oldalon és idén fejeztük be. Most az erdő másik arcát mutatta, mint ha csipkét raktak volna rájuk. A ládát egyedül nem tudtam volna kivenni a rejtek magassága miatt, de ezért nem megyek egyedül. Szofi nem tud segíteni ebben.
Kevesebb bozótost és kerítések miatti kerüléseket szívesen vettünk volna, de a vasút hívó szava minden akadályt legyőz. Bevallom, több részletben jártuk be.
10 perc alatt dőlt el, hogy az inhüvely gyulladásom állapotát ezen láda megkeresésével "teszteljem". Sikerült.
A palackok rendben megvannak, viszont a ládát nem találtam és a koponya utalás sem jelentett segitséget nekem. Ugyanis koponya az nincsen :( ...és természetesen mobil térerő sincsen, hogy segitséget tudtam volna kérni. Igy 1óra helyben bolyongás után mentem tovább.
Köszönöm a rejtést, bár az 5-ösnél nem jöttem rá magamtól, hogy miért kellett olyan messzire és semmitmondó környezetbe rejteni.
A többi részemről OK.
A tömegközlekedés korlátai miatt én Tardosról indultam, és itt-ott csaltam is :), így a 3-as ponttól kezdtem a kutatást a Gerecsén keresztül. Nagyon tetszett a túra, változatos helyszínek, érdekes rejtések, megvan a kilométer is. Egyszóval frankó :)
Elképzeltem milyen jó lenne itt pöfögni valami elektromos hajtású kis gőzössel :)
Sajnos a jelszó valamiért nem jó, de nem baj. Lehet nekem is az 5-össel van bajom.
A leírás nekem kicsit zavaros volt, a 3-as pontnál van a 3-4-5 és a 4-es pont a 6-os?
köszönöm
Tamás
[Jóváhagyta: Blue Mali, 2019.03.08 14:21]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (240 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.