A barlang és a látogatóközpont 2021. július 17-étől újra látogatható, mely felújítva várja a kedves látogatókat.
A ládát a Balatonfüred északi határában található Lóczy-barlangtól 50 m-re K-re rejtettük el, egy réteges kőszikla alatti üregben találjátok. Kövekkel gondosan álcáztuk.
A barlang koordinátái:
N46°58,146' ill. E17°52,401'
Megközelítés:
Balatonfüred vasútállomástól autóval 5 perc alatt, gyalog fél órás sétával elérhető a barlang. A fokozottan védett barlanghoz turistajelzés vezet a vasútállomástól (zöld sáv) és a Jókai-kilátótól (zöld háromszög). A barlang közvetlen közelében néhány személyautó részére van parkolási lehetőség. Autóbusszal az Öreghegyi utca és a Rizling utca találkozásáig van lehetőség a barlangot megközelíteni, ahonnan (az Öreghegyi utca folytatódik, de arra a szakaszra autóbusszal behajtani tilos) kb. 300 m séta után érhető el a barlang.
A ládához a parkoló végéből induló zöld háromszög jelzésú turistaúton tudtok eljutni, nagyjából 50 méter távolságra van innen.
A zöld háromszöget követve egészen a Jókai kilátóig fel lehet menni.
Néhány érdekesség a barlangról:
A Tamás-hegy nyugati oldalában 1882-ben feltárt és 1934-ben megnyitott barlang jelentős természeti és idegenforgalmi értékkel rendelkezik. A hegységképző erők hatására vízszintes helyzetükből kibillent középső-triász korú, látványos mészkő rétegek zárják körül a mélyből feltörő langyos vizek által kioldott barlangot. Az üstszerű oldási formák és a helyenként még megtalálható borsókövek is utalnak a barlang kialakulásának körülményeire.
A barlang megtekintése érdekes kiegészítője lehet Balaton környéki programunknak. A barlangot szép és változatos oldásformák, a hegy felépítését bemutató vékonyréteges mészkőfalak jellemzik.
A barlang utcai ruhában, villanyvilágítással és szakszerű vezetés mellett látogatható. A barlangban a hőmérséklet kb. 12 °C.
A barlang megtekintése: 20-25 perc. Egyszerre maximum 25 fő tekintheti meg a barlangot. Nyitvatartási idő: mindennap 10:00 - 18:00 óra
A barlangi vezetések félóránként (minden óra félkor és egészkor) kezdődnek.
Az utolsó barlangi vezetés 17:30-kor indul.
A barlang története:
A Balatonfüred határában található Lóczy Lajosról elnevezett jellegzetes hévvizes barlang az Öreg-hegy aljában, a Kéki-völgy kezdetén található mészkőben keletkezett. Könnyű megtalálni, hiszen az ún. Öreghegyi út végében, a nagy kőfejtő aljában van.
Régebben máshol, a kőfejtő oldalában volt a bejárata, de azt betömték. Most a kőfejtő elején, 10 m-rel alacsonyabban, a mészkő kőzeten áttört folyosón léphetünk be a barlangba. A kőbánya köveinek elhordásakor, 1896-ban egy nyílás került a felszínre, amelyet a bányában dolgozók Ördögliknak neveztek el.
Kéri Gábor akkor 7 éves gyermek volt, ott lábatlankodott a munkások között. Amikor a feszítővas beesett az üregbe, kötélen leeresztették a gyermeket, aki a magával vitt gyertya fényében elsőnek pillantotta meg a barlang nagy termét. Akkor eltömték a bejáratot, nehogy ember vagy állat véletlenül beessen.
A fiatal fiú azonban nem felejtette el, állandóan izgatta gondolatait a titokzatos föld alatti terem és amikor nagyobb lett, a saját erejével, erre összegyűjtött pénzből, és két keze munkájából bejáratot tört a barlangba. Felhívta a hivatalos szervek figyelmét is, és a Magyar Barlangkutató Társulat 1934-ben feltárta, feltérképezte és új bejáratot építtetett. A régit, a Kéri Gábor által készítettet eltömték. Az új bejáraton át a belső kapuhoz, majd onnan a barlang legtágasabb részébe, az Alsó-terembe érünk. Innen egy hosszú, összekötő folyosó vezet a felső terembe.
Ennek az alsó részében található a Kéri Gábor által létesített lejárat, amelyet elfalaztak. Ezt a termet nevezték el kápolnának.
A szép kőrózsákat a látogatók sajnos már mind letördelték. A barlang leghosszabb járata a Lejtős folyosó, amely 22 m hosszúságban halad lefelé, végén van a Vizes üreg, amelyet csapadékos időben víz borít. Ahol a Lejtős folyosóból balra kiágazás indul, van még egy szűk csatorna, amelyben még láthatók a csillogó kőrózsák. Ezt az üreget nevezték el Gyémánt kannának.
A felújításról itt és
itt olvashattok bővebben.
További képeket és információkat a barlangról itt és itt találtok.
Eredményes keresést kívánunk, Szamoska