WAP:
1. Malom falán a kőtábla utolsó sorának első szava.
2. Kőkereszten felirat, a férj vezetékneve a második rész.
3. Vármegyeháza kerítésén, a táblán lévő számok összege.
4. Ezen a ponton állva kb. 20 méteres körben hány darab szobor van.
5. Láda egy fa tövében.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A multi újra kereshető!
A láda a vár felújítása miatt, ideiglenesen új helyre költözött. A Kurca partján, egy nyugodt részen található. Amint a vár felújítása és a sétány kialakítása befejeződik, igyekszünk visszahelyezni a ládát ide, a régi helyére.
Addig is köszönjük a megértéseteket!
Ezzel a kis sétával Szegvár néhány nevezetességét szeretnénk megmutatni másoknak is!
Néhány szóban Szegvárról:
A "vizek falva" határában a Tisza kanyarog, keresztül folyik rajta a Kurca és Kórógy-patak, az utóbbi kiszélesedő tavával a községet is két részre osztja.
Holt-Tiszája a horgászok számára még a régi Tisza-vidék legendás halbőségét idézi, hisz esélyük mindig van, hogy kifogják életük legnagyobb harcsáját, pontyát, busáját, csukáját.
Szegvár 1776 után megyeszékhely volta összekapcsolható az akkori főispáni tisztet betöltött Károlyi grófok barokk kastélyával és a birtokot igazgató tiszttartó klasszicista házával. Ez utóbbi falumúzeum. A településtörténet emlékeinél értékesebbek a Szegvár határában értékük miatt országos gyűjteményekbe vitt, sok ezer éves régészeti leletek - köztük a világhírű Sarlós Isten a Kr.e. IV. évezredből -, amelynek itt másolatai láthatók (Hunyadi János utca 31-33.).
Kedves a szemnek a nagy szakértelemmel helyreállított magasparton álló XIX. századi szélmalom, őrlőszerkezete ma is működőképes.
Tornácos gazdaházak, tömör, meszelt kerítések, szép deszkaoromzatok, oromzáró kovácsoltvas díszek, és néhány napsugaras ház jellemzi Szegvárt. Ennek a településképnek alig akad párja a Tiszántúlon.
A multi pontjai:
1. Szélmalom N 46° 35,234' E 20° 14,191' 86 m [GCSzeg-1]. A falu Szentes felé eső szélén kialakított Sport téren található a téglából épült szélmalom (1801), amelynek belső felszerelése hiánytalan, ma is működőképes. Az értékes ipari műemléket az 1960-as években helyreállították, majd 1982-ben ismét felújították. Kezelését 1992-ben a Csongrád Megyei Önkormányzat vette át.
Itt van a jelszó első része, mégpedig a malom falán lévő kőtábla utolsó sorának első szava (ékezet nélkül).
A malom nyitvatartása:
A Falmumúzeum és a Szélmalom csak előzetes bejelentkezés után tekinthető meg.
A malom nyitvatartási időn kívül is szabadon körbejárható.
2. Kőkereszt N 46° 35,231' E 20° 14,152' 89 m [GCSzeg-2]. A malom szomszédságában egy mesterséges halmon kőkereszt látható, rajta öntöttvas Jézussal, amelyet 1882-ben állítottak föl a falu végének jelzésére.
Itt van a jelszó második része. A kereszten látható feliraton a férj vezetékneve.
3. Vármegyeháza N 46° 35,095' E 20° 13,343' 80 m [GCSzeg-3]. A XVI. század elején Dóczy János - II. Ulászló főkamarása - fallal övezett udvarházat építtetett a Kurca partjára. Ettől kezdve Szegvár a település neve. A török után új birtokosa gróf Károlyi Sándor lett. Heves és Nógrád megyei jobbágyokkal telepíttette be, és a lerombolt udvarház mellett kastélyt építtetett 1725-1727 között barokk stílusban. Udvarán a közelmúltban tárták fel a Dóczy-udvarház alapfalait és pincéjét. A vízparton látható téglafal az 1910-ben lebontott börtönépülethez tartozott. A hajdani börtön XIX. századi fala részben ma is áll. A hagyomány szerint egy ideig itt raboskodott a híres betyár, Rózsa Sándor is.
A jelszó negyedik része: az adott koordinátán a kerítésen van egy sárga tábla. Az ezen lévő számjegyek összege a jelszórészlet.
4. Kurca part N 46° 35,193' E 20° 13,242' 76 m [GCSzeg-4] Ez a pont jelenleg csak ideiglenes mivel a várfal és maga a Kurca part is felújítás alatt áll. Ha ez elkészül, és a part is rendezett, parkosított lesz, akkor igyekszünk majd ide visszahelyezni a ládát is.
Itt az utolsó jelszórészletet találhatod meg. Hány szobrot látsz kb. 20 méteres körben, ha az adott ponton állva körbenézel? A kapott számjegy a negyedik részlet.
5. Láda N 46° 35,290' E 20° 12,443' 89 m [GCSzeg-5]. A megközelítést a Hunyadi utca felöl ajánljuk, a
Falumúzeumnál kell balra lekanyarodni
N 46° 35,294' E 20° 13,178' 81 m [GCSzeg+balkanyar], de ha már itt jársz, akár be is nézhetsz!
Ha továbbmész a láda felé, akkor az autód típusától függően meg tudod közelíteni, nekünk 700 méterig sikerült, innen már csak egy kis kellemes séta. Ha saras lenne az út, akkor az erdő mellett van egy kis ösvény, amin egész a ládáig el lehet menni, és ez saras időben is kitűnően járható (természetesen ez gyalog)!
Maga a láda a Kurca parton van elrejtve egy igencsak terebélyes szilvafa törzsei között, avarral álcázva. Elég nyugodt a környék, de azért kérünk, gondosan rejtsd vissza a ládát!
A láda mérete: 18 * 12,5 * 8,5 cm.
A ládában találod a jelszó utolsó részletét.
A JELSZÓ: Az öt ponton található jelszórészletek egybeírva ékezet nélkül.
Reméljük, jól érzitek majd magatokat Szegváron, további jó vadászatot!
Gyöngyfűző és párja