wap:
Kilátópontok, csak szép tiszta időben érdemes menni, távcsövet vigyél !
20x20x8 méretű zöld fedelü doboz, sziklaüregben rejtve, Trencsényben (ma Szlovákia)
Oda- vissza a parkolótól kb. 3/5km km út, és kb. 160/200 m szint, 0.5/1.5 óra séta, a kilátópontok számának felkeresésének függvényében.
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
--------------------
Az Oroszlánkő fantasztikus szépségű mészkőszikla képződmény, csodás kilátással a Fehér-Kárpátokban.
A parkolótól a sárga turistajelzésen lehet megközelíteni a nyerget, ahonnan a N 49° 4,353' E 18° 9,422' 834 m [GCOszk+osveny] pontnál, egy jellegzetes szép szikla bal oldala melletti kis keskeny ösvényen indulhatunk be DK-re a láda felé.
Akik jól bírják a meredek sziklafalakon való létet, azoknak ajánlhatjuk a N 49° 4,272' E 18° 9,491' 893 m [GCOszk+kilato1] kilátóponton való szemlélődést a láda közelében, káprázatos körkilátásban lesz részük tiszta időben a környékre és a Vág völgyére. (esetleg csúcs-csoki illetve sör elfogyasztásával fűszerezve) Vigyázat: nagyon meredek és veszélyes a sziklafal a túloldalon !
Visszatérve a nyeregbe a N 49° 4,321' E 18° 9,386' 823 m [GCOszk+S3 kilato2hoz] pontnál induló S∆ jelzésen felkapaszkodva a másik oldalra, ajánlom még a környék legmagasabb pontjának a Komló-hegy csúcsának N 49° 4,433' E 18° 9,260' 926 m [GCOszk+kilato2] (Chmel'ová) felkeresését. A kilátás innen egy kicsit más nézőpontból szélesíti látókörünket. (eredetileg itt kerestem helyet a ládának)
A sétát csúszós, jeges időben nem ajánlom.
A közelben volt a Vrsatec .com-os láda is, (archivált, nem kereshető !) amelyről a rejtéskor nem volt tudomásom. (ezúton is köszönöm hujberg levelét, hogy felhívta figyelmem a "szomszédra") Valószínüleg ez a láda a mienknél veszélyesebb helyre került, én arra a csúcsra jószántamból nem mentem fel.
Oroszlánkőnek vára is van, illetve inkább csak volt:
"OROSZLÁNKŐ / Vršatec várának romjai Poroszka községtől kb. 4 km-re, az Oroszlánkőnek nevezett mészkőhegy fokán fehérlenek. A hegyfok, amelyen a vár állt, a várkapunál 805 m magas, a fellegvár orma pedig 897 m-re nyúlik. Az a szédítő magasságban lévő erkély, amelyet Mednyánszky Alajos 1820-ban látott, a század második felében már nem létezett. A hegy és a vár nevéhez egy az Árpád-korba visszavivő monda fűződik. A vár építésének ideje bizonytalan, valószínűleg királyi birtokként építették, s Trencsén vagy a szemközti Illava (akkor Leva) őrtornya lehetett. Erre vall az egyetlen egyszer - 1447-ben - felmerült német neve: Lebanstein. Okleveles említés nem szól építéséről, Zsigmond idejében már szerepel azon várak között, amelyek Borbála királyné birtokába kerültek. 1439-ben Albert király a felégetett és kifosztott várat - amely közben a husziták kezén is volt - Erzsébet királynénak adományozta. Ezután az Oroszlánkövieké lett a vár a birtokkal együtt, akik azt az oldalági rokonoktól fegyverrel is megvédték. Az Oroszlánkövi család utolsó férfitagjának, Oroszlánkövi Miklósnak és hű szolgájának Bugyás Andrásnak történetét, aki török fogságban levágta saját lábát, hogy ura megmenekülhessen, a 19. században a szépirodalom is feldolgozta. Az Oroszlánkövi család férfiágának kihalása után a leányági örökös Jakusith családé lett a vár. A többi leányági örököst 75 évig tartó pereskedés után kénytelenek voltak kifizetni. A vár - és a Jakusith család - 17. századi történetének sötét epizódját Arany János: Katalin című balladájában dolgozta fel, alapul használva a népmondát. Történeti magja annyiban igaz, Jakusith János Vöröskő várának kapuja előtt valóban megölte régi ellenségét, Forgách Ferencet. II. Jakusith Imrével kihalt a család ; a vár és az uradalom gróf Königsegg Siegfried Károlyé lett, s családja birtokolta a 19. században is. A várnak volt némi szerepe a Rákóczi-szabadságharcban. 1707-ben Ocskay László brigadéros elfoglalta a várat, magától gróf Königseggtől. 1708-ban azonban a vár védői, szabad elvonulás fejében, átadták a várat a császáriaknak. A vár pusztulásának oka ismeretlen, talán az ostromló labancok robbantották fel, esetleg tűz ütött ki a várban. Valószínűbb azonban, hogy tudatos rombolás folyt, mert ép helyiség vagy bástyafalak nem maradtak. A vár azóta pusztuló rom."
Forrás: http://ender.mtak.hu/magyar/olvasman/03/0306.html Ernyey, Kerekes, Lovcsányi, Mednyánszky 1829, Mednyánszky 1844, Mednyánszky 1981, Mednyánszky 1983, Szombathy 1979
Szép időt, jó kirándulást kívánnak a rejtők !
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Egynapos kirándulás a Vág-völgyében, az út végül a Fehér-Kárpátok szikláihoz vezetett. A magasságok és mélységek, az időnként még élénken felvillogó őszi színek lenyűgöző kavalkádján túl vékony hóréteg okozott különleges hangulatot a csúcs közelében. Sőt, a nézelődés közben újabb fehér pelyhek hullottak alá. Ma délután, alkonyat előtt ez egy elvarázsolt mesevidékké változott. :)
A Strázsa-hegységben tett szombati túránk után hazafelé kerültünk erre. A lefagyott meredek sziklafalat nem mertük bevállalni, de a kitaposott sárga jelzésen sikerült felmenni a mellette lévő csúcsra, majd a várromot is körbejártuk. Innen Beckó várához mentünk tovább. A mellékelt képek alapján kérem elfogadni.
Köszönöm a remek helyet!
Zsuzsival és Bal3-mal egy jó kis felvidéki vártúrára indultunk. Az első útba ejtett vár Beckó volt amit Trencsén követett. A trencséni ebéd és ládapótlás után - egy kis kitérővel - Oroszlánkő következett. Jó régi láda és évek óta terveztem, hogy erre vetődök, de ez ezideáig valahogy mindig meghiúsult. Iszonyatosan meleg volt. A parkolóból a ládához indulva izzadtunk mint a lovak, de megérte a fáradság, mert a kilátás a láda közelében lévő kilátóponttól fantasztikus! A rejtek azonnal meglett és az eredeti láda tökéletes állapotnak örvend. Érdekes volt olvasgatni a régi logokat: Pupu, freddy és a többiek 8-10 éves írásait :)
Mivel ide mostanság nem jövök, felpattantam a másik ajánlott kilátópontra is. Az is csudaszép! Jó volt, fantasztikus környékre hoztál. El lehetne itt tölteni egy hosszú hétvégét, túrázgatva, kirándulgatva, annyi bizonyos...
Háromnapos szakmai kiküldetés Szlovákiában.
Az oda- és hazaúton körülnéztünk kicsit a Felvidék nevezetességei, érdekességei között.
A jó időnek hála, rövid ujjú pólóban indulhattunk neki az Oroszlánkő falu felőli oldalán vezető jelzetlen ösvénynek. Mi nem mentünk el az ajánlott parkolóig, még a gerinc előtt lévő autós pihenőnél megálltunk. Az ösvényen hamar elértünk a láda közelébe, de hátra volt még kb. 80 m távolság, viszont ~ 110 szintemelkedés a sziklák felé. :)
Egy igazán meredek falon küzdöttük fel magunkat, ahol az avar és a korhadt ágak egyáltalán nem könnyítették meg a dolgunkat. Jól elfáradtam, mire felértünk, de nagyon megérte, mert a hely fantasztikus. Gyönyörű a kilátás, többfelé lehet élvezni a panorámát.
Ezután szerencsére a láda is hamar meglett, gyorsan logoltunk. Egy közeli csúcsot még megnéztünk, majd mivel más levezető utat nem találtunk, ahol jöttünk, ott is mentünk le a hegyről. A leereszkedés sem volt egyszerű, de minden gond nélkül megoldottuk.
Régóta terveztem már az ide eljutást, még nem is játszottam eme játékot, csak nem leltem hozzá társakat a távolság miatt, aztán mikor lettek volna társak a kalandra már játszottam és nem jöhettem, hisz az 1300-as sorszámú csésze épp itt van, na de ma végre eljött a nagy nap.:-) Így itt ünnepeltem az 1300. megtalálásomat.:-) Meseszép a hely, hófehérek a sziklák mindenfelé, és jó meredekek, de azért mászhatók, így a hely nekem kedvezett.:-)
Elsőre a ládához mentünk, bár az oda vezető ösvényen a panorámáért felmásztunk a sziklára, megérte. Aztán a láda következett, egyből meglett, és így az öröm is nagy volt, hisz 1300. megtalálás épp az 1300. ládánál, na és a hely is ünneplésre méltó. Mikor itt végeztünk a Komló hegy következett. Innen is meseszép a panoráma. Mikor lejöttünk nekiugrottunk a várnak és a vár sziklájának, közben 2 com-os ládáért is felmászva. A vár omlik sajnos, és ez látszott napról napra újabb része dől le, de még így is impozáns és vadregényes. Mikor az alsó részét jól megnéztük felmásztunk a sziklahasadékon a sziklára a felső őrtoronyba is.
Ezután én még a hatalmas sziklagerincre is felmásztam, na itt aztán tényleg 360 a panoráma.:-) Igaz olyan keskeny a gerinc, hogy a lábfejem mindkét irányba lelógott róla.:-) De meseszép a panoráma, mondjuk ott fent azon kacagtam, hogy a helyiek a temetőjüket pont alá tették, így ha valaki leesik akkor 80 méterrel lejjebb pont a temetőbe érkezik, így még szállítani sem kell.:-) Én azért szerencsésen megúsztam.:-)
Végül visszaértünk az autóhoz és fájó búcsút vettünk eme meseországtól.