Röviden
17x13x5 cm-es konyhai dobozt keress a templomkertben, többtörzsű facsoport tövében. Felülről ne próbálkozz, oldalról vedd ki! Kérlek, ügyelj a gondos visszarejtésre!!
Eltűnés esetén a pótjelszót a templomtól távolabb álló fedett kiülőnél találod.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Bevezető
A láda az Alföld egyik páratlan építészeti emlékéhez, az Óföldeáki Szűz Mária Keresztények Segítsége erődtemplomhoz invitál, amely a térség egyetlen, kunhalomra épült, védőfallal és vizesárokkal körülvett falusi gótikus temploma. A középkort megelevenítő, festői szépségű erődtemplom párját ritkító épített örökségünk, amely a sokat szenvedett alföldi magyarság élni akarását is jelképezi.
Megközelítés
A település megközelítése közúton: az 5-ös úton Szegedig, onnan a 43-as úton Makóig, majd északi irányban haladva a Hódmezővásárhelyre vezető útról a földeáki elágazásnál balra fordulva. Innen kb. 3 km. Autópályákon az M5-ösön és M43-ason haladva. Utóbbit a 24-es kijáratnál elhagyva Maroslelén keresztül Makó felé közlekedve
N 46° 15,7918' E 20° 21,6795' 95 m [balkanyar] itt balra fordulva kb. 7 km. Ebben az esetben közvetlenül útba esik a
GCNVAY láda is.
Óföldeákon a Micsurin utcába behajtva a templomhoz közel itt találsz parkolóhelyet.
N 46° 17,764' E 20° 26,342' 84 m [GCOFOL+1parkoló]
Tömegközlekedéssel Makó, Szeged és Hódmezővásárhely felől közvetlen buszjárattal is elérheted. A megállótól 5 perces séta a templom.
A templom és a rejtés éjjel-nappal megközelíthető. A láda keresésekor, a logoláskor és a láda újrarejtésekor is gondosan járjatok el, figyelve az esetleges járókelőkre, leginkább a környéken gyakran játszadozó gyerekekre. Mivel a láda mérete kisebb tárgyak befogadására alkalmas, az ifjú kesserek is találhatnak benne apróbb ajándékokat. Természetesen úgy sportszerű, ha ilyenkor magad is pótolod a láda tartalmát.
Ha szerencsés vagy, és a gondnok megengedi - aki nincs mindig a templomban -, akkor még a toronyba is fel lehet jutni. Ekkor kiváló kilátás nyílik Hódmezővásárhely és Makó felé.
Óföldeák
A XI-XII. században jött létre a falu - az 1035-ben Csanádra költözött Fülöp apátról kapta nevét, aki a szerveződő egyházmegyében számos apátság és esperesség alapítója volt. Legkorábbi adatunk a településről az 1332-33-as pápai tizedjegyzékben szerepel. A középkor folyamán virágzó mezőváros volt, csak a török hódoltság végén pusztult el. 1723-ban települt újra. 1845-ben a tiszai és marosi árvíz romba döntötte a lakóházak zömét. A falu területét az elöljárók ekkor cserélték el az itt 1729 óta birtokos Návay családdal azok magasabban fekvő karabukai birtokaiért, így a lakosság biztonságosabb helyre költözhetett. Az új helyen vette kezdetét a mai Földeák község kialakulása. A korábbi település templomát magtárrá alakították, berendezését az akkor épülő földeáki templomba vitték át - ám a régi településrész sem néptelenedett el teljesen, sőt, a Tisza szabályozása és az árvizek megszűnése után ismét betelepült. 1950-ben Óföldeák néven önállósult. Templomát Návay László hétéves szibériai száműzetésében tett fogadalma szerint 1923-1924-ben állították helyre.
A településhez számos történelmi személyiség élete kapcsolódik. Návay Tamás és Návay Sándor az 1848-as forradalom és szabadságharc tevékeny részese volt, Návay Sándor Damjanich tábornok segédtisztjeként harcolt egészen a szabadságharc bukásáig. A településen élt Návay Lajos, az országgyűlés alelnöke, majd 1912-ben elnöke. Édesanyja, báró Eötvös Ilona, Eötvös József 1848-as közoktatási miniszter leánya, Eötvös József fizikus nővére.
(
www.vendegvaro.hu)
Római katolikus templom (Szűz Mária Keresztények Segítsége)
A Szűz Mária Keresztények Segítsége tiszteletére szentelt templom keleti kétharmada alapjaiban XIV. századi, mai formáját a XV. század közepén nyerte. A szentély kezdettől fogva boltozott volt, a hajót egy későbbi átépítés során látták el további támpillérekkel.
A templom északi oldalán a XV. században különálló harangtorony épült. Ezután fallal vették körül, amelyhez a tornyot is hozzákapcsolták. A lekerekített sarkú, trapéz formájú erődnek két tornya és egy bástyája volt: a déli oldalon álló bástyából a Makó felé vezető utat ellenőrizték. Az északi toronyból Vásárhely és Csomorkány felé láttak ki, míg a nyugati, ún. kaputoronyból a Szeged felől érkezőket tarthatták szemmel. A keleti oldalon csak a fal és a tetején futó fa védmű jelentette a védelmet, a Száraz-ér közelsége nem tette szükségessé újabb bástya építését.
A kb. öt méter magas, tégla erődfalat hatméteres, 2,5-3 méter mély sáncárok vette körül. A későbbi századokban szerepét vesztett erőd anyagát a XVIII. században a lakosság széthordta. Nem sokkal utána a templom hajójára fából készült síkmennyezet került, ennek egy szakasza a karzat fölött még látható. A famennyezet többi része 1924-ből való. A XVIII-XIX. század fordulóján készült a szentély jelenlegi csehsüveg-boltozata - a középkori csillagboltozatnak csak imitációja.
A csehsüveg-boltozat fölött még megvan a késő gótikus födémszerkezet. Szintén XVIII-XX. századi bővítés, illetve átépítés eredménye a templom főhomlokzat felőli egyharmad része. Az új torony egy 1753-ból való ábrázolás alapján épült. Stílusa az erdélyi haranglábakra emlékeztet. Az ablakok - kivéve a szentély déli oldalán levőt - neogótikusak (1922-1923). A szentségtartó fülke valószínűleg a XIV-XV. században készült, de a XX. században neogótikus díszítéssel látták el.
A neogótikus szárnyas oltáron - a trianoni békeszerződés következtében határainkon túlra került - búcsújáró helyek kegyképeinek másolatai láthatók (Nagyszombat, Máriaradna, Fiume, Fraknó vára).
A templom középkori, faragott kő szenteltvíztartója a földeáki templomba került. A szentély alatti kripta 1759-ben készült. A sekrestye barokk boltozatával, ülőfülkéivel a XVIII. században, két részletben épült.
(
www.vendegvaro.hu)'
Ládatörténet
2006.04.09.
geo_CsN megjelenteti a ládát.
2008.06.25.
Mr Zerge a két év után eltűnt első ládát új helyen, egy mágneses mikroládával pótolta.
2014.08.17.
macikupac az ereszcsatornák leszerelésekor eltűnt láda pótlására egy közeli villanyoszlop tövénél új mikrót rejtett.
2021.07.20. Az eltűnt mikroládát eltájoló pótolta.
2021.07.20. Köszönjük
eltájoló társunknak a mikró pótlását, újra kereshető [Admin (szikizso)]
2022.01.10. A ládagazda már nem aktív, a láda átkerült az adoptálhatók közé [Admin (szikizso)]
2022.01.28. A ládagazda inaktivitása miatt adoptálhatóvá vált ládát
Páratlanpáros örökbe fogadta.
2022.02.03. A mikroláda a helyszínhez méltó, minden szükséges kellékkel ellátott, 15x9x6cm-es konyhai dobozra lett cserélve. Egyelőre marad a helyén.
2022.09.08. Karbantartás során a teljesen kiürített ládát minden szükséges kellékkel pótoltuk.
2023.03.25. Marton Zoli pótjelszót helyezett ki.
2023.04.07. A többször eltűnt láda pótolva lett és új fészket kapott.