Hagyományos geoláda a templomromtól kb. 90 méterre, kökényes szélén álló cserjecsoport tövében.
A ládába TravelBug helyezhető.
A Balaton-felvidék történelmi múltja az ország más területeihez képest meglepően nagy mennyiségű kisebb-nagyobb romot hagyott ránk. Nincs az országban még egy olyan olyan vidék, ahol ilyen nagy számú templomromot (és várromot) találhatnánk. Bár ezek nagyobb hányada ma már csak történelmi szempontból elhanyagolható, kisméretű, alaktalan kőhalom, mégsem érdektelen dolog velük foglalkozni, mert amíg valami nyomuk van a felszínen, addig törvényszerűen megőrzik elnevezésüket is.
Idegenforgalmi tudnivalók
Gyepükaján
A 450 fős rendezett kisközség a Bakony hegység nyugati vonulatán, a Melegvíz patak partján fekszik.
Már a rómaiak idején lakott hely volt, az erre utaló sírkőmaradványokat az 1901-ben épült templom bejáratánál helyezték el. A község környezetében kedvelt kirándulóhely a melegvízi erdő többszáz éves tölgyese, a volt melegvízi fürdő környéke. A település határában található műemlék a XIII.századból származó Nagykeszi templomrom, melynek környékén feltárt ásatási anyagok illusztrációi a kultúrházban megtekinthetők.
Nagykeszi templomrom
A községtől DK-re, a Marcal (Nádtó) patak jobb partján, a Pusztaszentegyházi-dűlőben ma is áll Nagykeszi falu templomának romja. N 47° 1,897' E 17° 20,705' 181 m [GCNKTR+Templomrom] Tornya védelmi jellegű, földszintje ablaktalan, a felsőbb emeleteken lőrés-ablakokkal látták el. Védelmi jellegre mutat az is, hogy a hajó és a torony közötti átjárás a földszinten hiányzik. A toronyba a kegyúri karzatról, az első emeletről lehet bejutni. A templom megközelítően kör alakú kerítőfalának nyomai ma is jól kivehetők. Átmérője kb. 30 m. A román templom feltétlen Árpád-kori eredetű, a XII-XIII. században épülhetett.
A helynév 1230-ban szerepel először. 1421-ben Szentkirálykeszi néven említik. A XVI. századi adóösszeírásokban is mindvégig Szentkirálykeszi néven tartják nyilván, de 1548-ban már puszta-községként szerepel.
Földvár
A kisméretű földvár N 47° 1,966' E 17° 20,667' 174 m [GCNKTR+Földvár] a templomtól ÉNY-i irányban, mintegy 130 méter távolságra, a domboldalon helyezkedik el. A földvár nem foglal el jelentősebb kiemelkedést, a templomnál 3 méterrel alacsonyabban áll. Alakját csak a körbefutó , 8-10 méter széles árok kiásásával nyerte. Különösen K felé van az ároknak tagoltabb, élesebb profilvonala, hogy a környező terepből a kis földvár jobban elkülönüljön. A központi domb kb 20x15 méter nagyságú, szabálytalan alakú, az árok három oldalról egyenes szakaszokkal határolja. A kis földvár létesítésének, használatának első periódusa a régészeti leletek alapján az Árpád-kor második felére tehető.
Megközelítés
A faluba két irányból lehet eljutni. Észak felől, Ajka - Devecser - Nemeshany útvonalon. Délről Sümeg - Csabrendek irányából.
A gépkocsit az ajánlott parkolóban N 47° 2,659' E 17° 19,700' 165 m [GCNKTR+parkoló] hagyva gyalog a jelzésen, könnyed 2 kilométeres sétával érhető el. Bátrabbak akár a templomig elmehetnek autóval, mivel viszonylag jó minőségü murvás út vezet odáig. Ehhez a N 47° 2,962' E 17° 19,985' 160 m [GCNKTR+1letérés] pontban kell lekanyarodni a főutról és haladni a templomrom irányába.
Forrás: Internet
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az előző logok olvasása után kijöttem a helyszínre. Sajnos valaki minden talpalatnyi földet megvett a környéken és bekerítette azt, mert bivalyokat és marhákat fog itt tartani. Kihoztam a dobozt a kerítés mögül és újrarejtettem egy cserjecsoport tövéhez. Nézzük meg, hogy beválik-e a rejtek, ha nem, akkor odébb teszem.
Nagyon szép hely, a főúton autózva az ember nem is gondolna arra, hogy alig 2 km-rel beljebb miket találni. A ládát rejtő fa villanypásztor mögött található, sajnos nem tudtunk bemenni. Kérném szépen a jelszó nélküli megtalálás elfogadását.
A ládát már 2013 januárban megtaláltuk, és azóta is többször meglátogattuk ezt a csodaszép romot - ám ezúttal más felfedezésem miatt írok logot.
Nemrégen megtekintettem az Élve vagy halva című 1980-as magyar filmet Noszlopy Gáspár merényletkísérletéről, amellyel Ferenc Józsefet akarta elrabolni; Cserhalmi György, Tordy Géza, Garas Dezső, Djoko Rosic, Balázsovits Lajos - néhány ikonikus színész a főbb szerepekben. Sajnos nem túl jó minőségben, de hozzáférhető a film a népszerű fájlcserélőkön.
Örömmel fedeztem fel, hogy ennek a filmnek egyik forgatási helyszíne a nagykeszi vadregényes templomrom; körülbelül a film 43. perce táján tűnnek fel az itt forgatott jelenetek. (@kupec, esetleg ezt érdemes volna megemlíteni a ládaoldalon érdekességként.)
Tessék csak megtekinteni!
Egyébként a merényletkísérlet is inkább legenda, mint valóság, és a legenda szerint sem a mai Veszprém (akkoriban Zala-) megyében, hanem Kecskemét környékén hajtotta végre azt.
Az viszont tény, hogy Noszlopyt végül felségárulásért végezte ki a labanc, de nem a legendabéli merénylet miatt.
Ezúton is köszönjük a rejtést, a helyszín csodaszép!
A láda már nem a megjelölt helyen van, mert a fa körül villanypásztort húztak. A láda új helye egyértelműbben utal a romokra.... ;) Köszönjük a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A február 20-i találat stimmel, villanypásztort húztak, a láda kerítés mögé került. Most még nincs benne áram, de költözés javasolt.
[Geoládák v3.12.6]