A láda 5 cm-es műanyag henger, egy tuskóban kápolnát övező fasorban.
A Balatontól nem messze, 15 km-re fekszik egy kis somogyi település, Buzsák. Ez a kis község jelentős idegenforgalmi vonzerővel bír. Főként jellegzetes kultúrájáról, virágzó hagyományairól, meseszép hímzéseiről, szőtteseiről, gazdag népművészetéről nevezetes. A 14-15. században nagyszámú délszláv telepes költözött a községbe, magukkal hozva ősi hagyományaikat, szokásaikat, ünnepeiket. Kialakult egy olyan jellegzetes kultúra, amely csak erre a községre jellemző.
Buzsák község neve csak 1675-ben tűnik fel, írott források szerint azonban két Árpád-kori település is létezett a helyén: az 1268 és 1291 között említett Akcs és Magyari, amelyek a török időkben elpusztultak. Középkori eredetű műemlékről a legutóbbi évekig nem volt tudomásunk, a Buzsák külterületén lévő római katolikus kápolna a jegyzékben XVIII. századiként szerepel.
A Fehér Mária-kápolnának nevezett emléket az Öreglak felé vezető régi úton haladva, erdős részen, a Kápolnási-dűlőben találjuk. Elhagyott temető veszi körül, néhány sírkő és kőkereszt árválkodik az örökzöld bokrok tövében. A pár éve még barokknak vélt épületről első pillantásra látszik, hogy középkori. A közelmúltban történt renoválásakor kiderült, hogy teljes egészében XIII. századi eredetű. A kisméretű, téglatest formájú hajó keleti oldalához félköríves szentély csatlakozik. Az eredetileg torony nélküli, téglából épült templom román stílusú bejárata a déli oldalon került elő. A XVII-XVIII. században befalazták a román kori ablakokat és a félköríves záródású déli kaput, amiket a közelmultban ujra kibontottak. Ma ismét a déli kapu a bejárat. A magas lábazat fölött egyszerű, henger formájú faloszlop alkot bélletet, amely fölül félkör alakú, dísztelen timpanont foglal keretbe. A déli hajófalon előkerült a két apró román kori tölcsérablak is - az alacsonyabban lévő, nagyméretű ablaknyílás az újkorban készült. Újabb keletű a tetőgerinc nyugati végén ülő karcsú huszártorony is.
A templom szerény berendezése, oltára a XVIII. században készült népies barokk ízlés szerint. A kápolna 1704-ben készült faragott szőlőindás reneszánsz faoltárát jelenleg a római katolikus templomban láthatjuk.
A templom gazdag buzsáki hímzéssel készült miseruha és oltárterítő gyüjteménye országszerte ismert.
A falu központjában található Tájház Buzsák régi népi házainak egyike mely épen maradt. A Tájház múzeumában állandó kiállítást láthatunk a legszebb buzsáki hímzésekből és szőttesekből.
A Tájház koordinátái : N 46°38,897 E 17°34,495
A János hegyi 150 éves nádfedeles pincesor is műemlék, gyönyörű természeti környezetben.
Érdekesség még, a Faluház előtt felállított szoboregyüttes is, a helyi hímzőasszonyok fába vésett motívumvilágával.
A kápolna megközelítése : a faluból a Május 1. utcán, majd a Kossuth L. utcán az aszfalt út végén jobbra a földúton. Esős időben is járható homokos út.
Bejelentkezéssel látogatható, Tel:85/331-458 Balsai Tamás.
Jó keresgélést!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ez a hely valami ELKÉPESZTŐ. Azt se tudom, hol kezdjem. Kezdem mondjuk azzal, hogy megérkezünk, anyukám, nagyszüleim, meg én, ránézek a sírra és... Vargha István. Nagyapám Varga István. Erre ránézek a másik sírra és majdnem dobtam egy hátast: Vargha Istvánné. Nagyanyám általában a Varga Istvánné nevet használja. Nem hittük el. Meg az egész hely hihetetlen, napelemes lámpákkal végig van rakva a vadiúj bicóút? Uramisten. Soha nem láttam ilyet. Mozgássérült parkoló a semmi közepén lévő kápolnánál? MOZGÁSSÉRÜLT WC KÜLÖN? Fullos illemhely lámpával, vízzel, mindennel, a semmi közepén? Nem is tudom mit mondjak. Ez egy fantasztikus hely. Itt látszik, hogy tényleg felhasználták a támogatást. A kápolna is nagyon szép. [Geoládák v4.5.0]
Csodaszép őszi időben megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Sajnos a ládát a földön heverve találtuk meg, próbáltuk a leírásnak megfelelően a gps által jelzett helyen egy tuskóhoz visszarejteni [Geoládák v4.5.0]
Köszönjük! Nagyon tetszett a kis templom, a gondozott környezet, megint egy kis gyöngyszemet ismerhettünk meg! Az utolsó log alapján a láda is könnyen meglett.
Megvan, köszi!
Dél-balatoni kutyás kóborlások során Táska után Buzsákra mentünk, ahol először kiautóztunk a kápolnához. Szépen rendben tartott, jó hangulatú hely, ivóvízzel, wc-vel, és ami a lényeg: nagy füves térrel, szép kis templommal. Könnyen megközelíthető, már nem földút vezet idáig, hanem murvás út az autóknak és aszfalt a bicikliseknek.
A doboz gyakorlatilag fedetlenül árválkodott egy vékonyka akác tövében, s mivel a leírás szerinti tuskót nem is találtam a környéken, áttelepítettem egy sokkal jellegzetesebb és idősebb fa tövébe, ahol üreget ástam neki és háncsokkal letakartam. Belül van a megadott koo hibahatárán.
A doboz (nem henger) amúgy egészséges.