Szokásos 450 ml-es négyfülű doboz. Turistaösvény közelében, kidőlt fa üregében keresd!
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
1.) Drávaszabolcsnál átlépve a határt, az Alsómiholjác ( Donji Miholjac ) - Podravska Moslavina [Monoszló] - Zdenci [Izdenc] - Orahovica [Raholca] - Čačinci [Csacsince] - Slatinski Drenovac [Darnóc] - Jankovác (Jankovac) útvonalon haladunk. Alsómihojlácnál a városközpontban jobbra, Podravski Moslavinánál a N 45° 46,748' E 17° 58,425' 103 m [GCJank+1crossing] pontban balra, majd Orahovica város elején N 45° 32,910' E 17° 54,141' 155 m [GCJank+2crossing] ismét jobbra fordulunk. Ahogy elhagyjuk Čačinci falut, az N 45° 36,055' E 17° 50,086' 129 m [GCJank+3crossing]ismét balra térünk. Innen már a táblák is mutatják a Jankovác felé vezető utat. Slatinski Drenovac után megszűnik az aszfalt, szórt-kavicsos, burkolat nélküli útra számítsunk kb. 5 km-en keresztül.
2.) Barcsi átlépéssel - Verőce (Virovitica) - Szlatina (Slatina) után, a Velika és Pozsega (Požega) felé mutató táblákat figyeljük.
Téli időszakban a hólánc használata kötelező (praktikus okokból is) és hiányát szigorúan büntetik! Érdemes tudni, hogy a turistajelzés Horvátországban egységesen piros kör, a belseje pedig fehér. Az utak számozottak, az elágazások többnyire jól jelzettek és sok a fa jelzőtábla.
Séta a parkerdőben
Jankovác a Papuk-hegység északi, központi részén helyezkedik el, egy romantikus hegyi völgy végében. Természeti szépsége és a környező erdőségek miatt Szlavónia egyik legszebb tájának tekintik.
A parkerdő bejáratánál váltakozó rendszerességgel (általában hétköznapokon) parkolódíjat szoktak szedni (10 Kn/autó). Parkolásra N 45° 31,348' E 17° 41,025' 516 m [GCJank+parkoló] ponton lévő hely szolgál. A fogadótól két turistaösvény indul, a balkéz felé eső levisz a vízeséshez N 45° 31,397' E 17° 41,052' 449 m [GCJank+Scenic Area] a másik pedig közvetlenül a konyhaajtó mögött lévő pallóval kezdődik (erre kell indulni a láda felé is). Néhány száz méter után elérjük a települést alapító üvegkészítők sírjait N 45° 31,291' E 17° 41,235' 530 m [GCJank+Cemetery] , majd hamarosan megkereshetjük az itt bújkáló geoládát is. A séta legszebb része ezután következik. Lépcsőkkel és kapaszkodókkal ellátott ösvényen felmegyünk egy haramiavezér rejtekhelyéhez N 45° 31,060' E 17° 41,239' 564 m [GCJank+1waypoint] , majd onnan átsétálhatunk a parkalapító gróf Jankovich József kriptájához N 45° 31,064' E 17° 41,211' 556 m [GCJank+2waypoint]. Innen leereszkedve látni fogjuk a Jankovác patak barlangszerű, cseppköves forrását, majd a tavak mellett visszasétálunk a kiindulási ponthoz.
Jankovác
A XVIII. században, német üveggyártók telepedtek meg itt, de az üveghuták fűtéséhez szükséges famennyiség csakhamar elfogyott.
A Jankovác nevet legelőször 1801-ben jegyezték le, amely a helyi nagybirtokos Jankovich család nevéből eredeztethető. (A család főbb birtokai Voćin [Athyna] és Verőce térségében voltak).
A hely adottságait a földesúr, Jankovich József fedezte fel, aki az üveghuta helyére csakhamar vadászházat építtetett. Pisztrángtenyésztés céljából két tavacskát ásat ki, a vizet a sziklafalon keresztül vezettette el a Kovačica patakba, létrehozva a 36 méteres Skakavac vízesést, ami csapadékos időben, bő vízhozamával lenyűgöző látványt nyújt.
A völgy végén lévő sziklafalban egy természetes barlang és egy mesterségesen tágított üreg található. Az előbbi egy egykori haramia vezér, vagy szabadságharcos /a forrástól függően / Maksim Bojanić rejtekhelye, az utóbbi a jankováci uradalmat alapitó gróf sírhelye. A vörösmárvány szarkofágon magyar és ószláv felírat olvasható.
A Papukról
A Papuk a Pozsegai hegységrendszer része, annak legészakibb tagja. Nagyjábol a Dráva vonalával párhuzamosan helyezkedik el, Nasice (Nekcse) és Daruvar (Daruvár) városok között. Vízválasztó. Gerincétől északra a Drávába, délre a Szávába folyik minden víz.
A Papuk-hegység a történelem során mindig közlekedési akadályt képezett. Sem a rómaiak, sem a területet később birtoklók, nem építettek utat a hegységen keresztül, egészen a XX. századig.
A hegyoldalakat sűrű bükkösök és tölgyesek borítják, a legmagasabb részeken fenyvesekkel is találkozhatunk.
Geológiai szempontból a hegység fő építőanyaga mészkő, ehhez az alacsonyabb részeken palás kőzetek csatlakoznak.
Legmagasabb csúcsa a Papuk (953 m), amely sajnos nem látogatható, katonai radar terpeszkedik rajta, de megmászhatod a második legmagasabbat, az Ivačka glavát (913 m). Szép panoráma és a GCP913 lesz a jutalmad.
Ládatörténet
2007.06.30. bluemonday elrejtette a ládát
2016.05.15. adoptálhatónak adta
2016.10.30. jppj(J&J) egyesületi ládát helyezett ki az eltűnt helyett
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Jankovac erdőrezervátum fizetős parkolójából indultunk szervezett túrával. Nem a vízeséssel kezdtük, hanem azt hagytuk utoljára. Sajnos az időjárás nem volt kegyes hozzánk, eső, sár és köd ellenére így is szuper volt! Ennyi medvehagymát még soha nem láttam. Kilátás, ahol lehetett volna is elmaradt az eső, köd miatt... Viszont a túra végén a vízesés brutál szép volt! Nekem az órám 16.5km és 900m szint felett mért. Jó kis szuszogtató túra volt, de megérte :-)
Egy napos túrát töltöttünk a Papukban, az út során találtunk rá a ládikára. A rejtés leírása tényleg picit pontatlan, de azért így is meg lehet találni. Köszönjük szépen a rejtést! [Geoládák v4.5.1]
Pechünkre pont akkor érkeztünk a Jankováci bejárathoz, amikor véletlenül volt valaki az őrbódéban (visszafelé már teljesen kihalt volt a környék), így csak kemény 2 euro leszurkolása után folytethattuk utunkat. Egész lendületesen felkaptattunk ládaközelbe, de gyönge vétel miatt nem tudtuk behozni a ládaoldalt, így mentünk az orrunk után. Ezúton jeleznénk, hogy a kidőlt fa - akárcsak Ace Ventura autója - feltámadt, és büszkén mered az ég felé. Legalábbis az, melynek tövében egy gondosan felépített kőrakás alatt pihent a jelszóhordozó. A vízeses csak egyágon csorgott, pedig mostanában elég csapadékos volt az idő. Vajh van olyan időszak, mikor a sziklafal teljes szélességében ömlik lefelé? Mert a folyásnyomok a sziklában erre utalnak. Majd tanulmányozzuk.
Halló!
Séta a Papukban - 3. Kihasználtuk a lehetőséget, és az ünnepi pénteken kirándulni mentünk. GCNEVO 2. parkolójából indultunk, ahol fejenként két eurót kértek.
Az egész túra alatt végig kísértek a virágok - csillagvirág, kakasmandinkó, keltike, kankalin, sáfrány, hóvirág és még amiket fel sem ismertünk. Meg persze a fokhagyma illata, hiszen a medvehagyma szinte mindent elborított.
Tulajdonképpen ezért jöttünk ide. Útközben többen megkérdezték, hogyan jutnak el a vízeséshez, pedig még mi sem jártunk ott. A hely fantasztikus! Legközelebb csak erre a kis területre fogok koncentrálni. A tókerülés - lépcsőzés - vízesés séta kitűnő időtöltésnek látszik.
(A .com-os oldalt jó lenne összehangolni ezzel az oldallal.)
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
A mai horvátországi ládázás 5. állomása. A hétközbeni belépő 1,5EUR. A tó mellett épp csapatépítőt tartottak hangos énekléssel. A láda hamar előkerült, majd sétáltam egyet a környéken.
A megadott koordináta közelében nem találtam kidőlt fát! Kipucolták az erdőt. Egyébként a hely lélegzetállító! Javaslom a megtekintését! Kb. 3 órás kirándulás.
Most olvasom, hogy rossz helyen kerestem!!! Nem olvastam az utolsó logokat! :-(
Nem geoládázni érkeztünk a környékre, de ha már itt jártunk megkerestük. Láda rendben a helyén, de nem egy kidőlt fában! :) Belépő jelenleg 3€/fő. Gyönyörű hely, jót túráztunk. Megtaláltuk mate4043-al, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.1.2]
A Dráva és a Száva között fekvő Szlavónia közepén található Papuk-hegységben csavarogtunk Molka, kópé1993, LionDaddy és pliptai társaságában.
Szállásunk Velike nevű faluban volt. Innen csillagtúráztunk, bejártuk szinte az egész hegységet. Komoly szinteket mászva jutottunk ládáról ládára.
A hegységben a jelzések egyszerűek mint a faék: csak piros kör van semmi más. GPS vagy térkép nélkül simán el lehet tévedni.
A bejáratnál, már mindennap kell fizetni, 3 euro/fő. Az első tó még úgy-ahogy rendben van, de a hátsó nagyon el van algásodva, még a kacsák sem mennek bele. A lezárt barlang után a láda hamar meglett a helyén. Onnan mentünk a vízesésig, ami nagyon impozáns. Klassz, hogy körbe lehet járni, az ügyesebbek a kezüket is bele tudják dugni.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (148 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.