Elhelyezés időpontja: 2007.10.22 00:00
Megjelenés időpontja: 2007.11.19 00:02
Utolsó lényeges változás: 2017.09.19 22:28
Utolsó változás: 2017.09.20 22:31
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Petrukkio & Fruzsi
Ládagazda: gordogok Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 407 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Wap:
1.pont Damjanich János szobor mögötti épület emléktábláján szereplő első vezetéknév a jelszó első része.
2.pont a kincsesláda, mely az első ponttól északnyugatra kb.: 500 m-re lévő fasor egyik fa odujában 12 cm átmérőjű és 13 cm-es henger alakú Alföldi tejfölös edényben található! Itt van a jelszó második része.
Első okleveles említése csak 1465-ből való, de a forrásokból következtetni lehet, hogy már az Árpád-korban lakott hely volt. A XVI. század elejétől mezővárosként emlegetett Cibakháza a hódoltság alatt elpusztult, újjátelepítése 1717 után indult meg. Mint a Tiszazug legjelentősebb katolikus települése, a környék egyházi központjává vált.
A korábbi mezővárosi rangját 1832-ben szerezte vissza a fontos tiszai átkelő- és vámszedőhely. Az 1848/49-es szabadságharc alatt többször kiemelt stratégiai szerepet játszott: 1849 januárjában Perczel Mór, átkelve a Tiszán, megállította Windischgraetz seregét, februárban a honvédsereg innen támadta meg Nagykőrös környékén lévő osztrákokat , március 5-én Damjanich itt átkelve került az ellenség hátába.
A múlt századi tiszai szabályozás után átkelőhelyét elvesztette, ugyanis a kanyarulatok levágásával messzire került a folyó. Az elszegényedő település városi rangját is elvesztette.
A település neve honnan ered?
A település névadója valószínűleg az a férfiú volt, aki Károly Róbert kíséretében érkezve Cyba(c) névre hallgatott, s akinek fiáról 1343 novemberéből szól egy dokumentum (magistri Michaelis fily Cybaak). A család származásáról Istvánffy Miklós, Cibak Imre váradi püspök és temesi főispán tetteit előadva ezt írja: "Itáliában a legkiválóbb liguriai nemzetség Cyboa családjából származott, akinek az ősei Massa őrgrófjaival együtt, egyazon időben érkeztek Itáliából Pannóniába, lakhelyeket és birtokokat a királyság azon részén, amelyet Biharnak mondtak, szereztek; a pannonok valamiféle kificamított szóval Cibaci és Massaii névvel nevezték őket, amit okleveleik régi írott emlékei nyomán világosan helytállónak kell tartani." A név valóban torzított: a Cibeo-Malaspini család nevének magyarítása.
Cibakháza megközelítése:
A megyeszékhely, Szolnoktól délre a Tisza folyó bal partján, a megye délnyugati részén a Tiszazug kistérségében fekszik. Megközelíthető a rajta áthaladó 442. sz. úton gépkocsival, kerékpárral, volán helyközi autóbusszal.
1.
1849-es forradalom emlékére készült Damjanich szobor mögötti ház ( a multi 1-es pontja).
2.
Római katolikus templom, melyet érdemes megnézni. A parókia a templom mellett van. Itt lehet érdeklődni a templom megtekintésével kapcsolatban vagy érdemes a szentmisék előtt megnézni. N 46° 57,899' E 20° 12,038' 87 m [GCCIBA+Templom]
4.
Aradi 13-ak parkja a Turulmadár szoborhoz közel.
Lényegében minden emlékmű a település egy központi területen található.
5.
A szökőkútnak megformált ártézi kútból friss vizet tudunk venni, amennyiben jókor érkezünk, mert időkorlátos a működése, de télen a vízellátás folyamatos. N 46° 57,882' E 20° 11,897' [GCCIBA+Ivóvíz]
6.
Ha a pontokat megnéztük és még szeretnénk tovább ládázni akkor javasoljuk a GCKURT pontjait is fekeresni!
Kérünk benneteket, hogy a rejtek megtalálásakor ne legyetek feltűnőek, és ne vigyétek el távol a rejtéstől a dobozkát. Azért kérjük mindezt, mert már az előző helyen többször kifosztották a ládát. Többen írtátok, hogy miért ilyen távolra lett a doboz helyezve. Azért, mert reméltem itt már nem rabolják ki.
Másik kérésünk az, hogy ne tegyetek fel az internetre a rejtekről képeket, szintúgy az előző mondatban foglaltak miatt!
A rejtésünk 2009.10.04-től ismét kereshető.
Köszönjük megértéseteket!
Jó időt és jó túrázást kívánunk!
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Cibakháza tetszett nekünk, a láda helye annál kevésbé. Értem, hogy az eredeti helyén folyton kirabolták, de legalább valami olyan helyre kellene kirakni, ahol van néznivaló mégsincs a falu kellős közepén. Köszi, hogy megmutattad a falut és köszi a rejtést is.
Megvan!
A láda helye elég jellegtelen, érdemesebb lenne a multiba belevenni a Holt-Tisza melletti sétányt, az nekem nagyon bejött.
Köszi a lehetőséget.
Ládára tető nélkül találtunk (tartalma száraz volt, de félő, hogy beázik), ezért kicseréltük egy négyfülű csatos dobozra. Remélem nem haragszik meg a rejtő. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
A nap utolsó két állomása, illetve a GCDNY első pontja. Itt már határozottan esett, aztán elállt, így elindultam a fasor mellett, autóval. Egy ideig kerülgettem a sarat, aztán egy az út teljes szélességében elállta az utam. Szerencsére akkor már igen közel voltam a ládához, így félrehúzódtam, és gyalog indultam neki. Lemásztam a vélt helyre, bevilágítottam, hogy tényleg itt van-e... :D Már a doboz a kezemben volt, amikor gépek zúgását hallottam közeledni... Gyorsan logoltam, közben elhaladt mellettem a bálákat szállító gép, de a nagy sár előtt ő is megállt, hiszen a másik oldalán az én kisautóm akadályozta, hogy lendületből, biztonságosan átmenjen.
Nem tudom, mit gondolhatott rólam, amikor a semmiből egyszercsak előtűntem, elkezdtem rohanni az autó fele, közben integettem, hogy bocsi-bocsi! Belefutottam egy saras zsákutcába, ott visszafordultam, átevickéltem a jó helyen, bevágtam magam a kocsiba, megfordultam és elviharzottam... Így utólag, ez egy tökéletes zárása volt a mai napnak, hiszen Tiszaföldváron is esett az eső, így az a láda is egy következő körre maradt.
Egy ősláda minden tulajdonságát magán hordozza. Pedig annyira nem is ős. A láda valóban kár, hogy ennyire el kellett kerüljön az érdemleges látnivalótól, de legalább ügyes rejteket sikerült találni.
A hiányzó laminált mugli infót pótoltam.