WAP:
A rejtés 5-ös nehézségű, eszközhasználatot igényel (jó távcső (7*50), vagy nagyfelbontású fényképezőgép min. 15* optikai zoommal és lehetőleg állvánnyal) !!
6cm.*20cm.-es, gravírozott lapot keress! Nem minden arany, ami fénylik, de jó eséllyel jelszóhordozó :)
Segítségek, csak arra az esetre, ha nem boldogulnál:
Európa Kiadó 'Küldj egy jelet lentről ... '
Aranyozott, de nem a kereszt.
Északi oldal.
A fotók segítenek.
A jelszó csak 2 fajta betűből áll.
Az 5-ös nehézség a jelszó nélküli megtalálás elfogadását, csak a gravírozott lap eltűnése esetén teszi lehetővé!
Megközelítés: A templom mellett elvezető mindkét utcában ingyenesen lehet parkolni.
Nagy napra virradt Székesfehérvár lakossága 1778. március 29-én. Megérkezett Mária Terézia ajándéka a Székesegyházi Kincstár számára a Felsővárosban található
Szent Sebestyén templomba. Az ajándékot, az ezüst hermában érkező
Szent István király fejereklyét, Sélyei Nagy Ignác püspök mutatta be a városnak.
A fejereklye eme darabja hosszú és nem pontosan követhető utat tett meg Székesfehérvárról elindulva. Íme a történet röviden.
Az 1038. augusztus 15-én meghalt István királyt Székesfehérvárott, az általa építtetett Nagyboldogasszony székesegyházban temették el. VII. Gergely pápa hozzájárulásával a Szent László király által Székesfehérvárra összehívott országos zsinaton 1083. augusztus 20-án testét ünnepélyesen felemelték, és szenté avatták.
A fejereklye a török dúlás idején a Szent Jobbal együtt Raguzában a dubrovniki domonkos szerzetesek kolostorában (Dubrovnik) tűnt fel. Vannak arra utaló nyomok is, hogy esetleg a tatárok elől Dalmáciába menekült IV. Béla király vitte magával.
A magyar köztudat kétszáz évig semmit sem tudott az ereklyék sorsáról, elveszettnek hitték azokat. Meglétükről az első híradást az osztrák diplomaták hozták a XVIII. század első felében, a raguzai követjárásaik után. Ezek az információk azonban csak akkor kaptak nagyobb súlyt, amikor Mária Terézia, a magyarokhoz közeledve, egyre többször hivatkozott a Szent István-i örökségre.
Dubrovnik diplomatái később megegyeztek Mária Terézia képviselőivel, hogy visszaadják az ereklyéket, ha Bécs eláll egy régebbi szerződésben meghatározott 500 aranytól és egyéb követeléseitől. A királynő az így visszaszerzett fejereklye egy darabját előbb Pozsonyba, majd 1778. március 29-én Székesfehérvárra hozatta.
A Szent István-fejereklyéből 1590 óta, amióta bizonyíthatóan Dubrovnikban volt, legalább háromszor törtek le kisebb-nagyobb csontdarabot. Először 1769-ben, amikor a koponyát (valószínűbb, hogy csak egy részét, amelyen a Primi regis S. Stephani Regis Hungariae felirat volt) a Raguzai Köztársaság Bécsbe küldte Mária Teréziának. (
Itt látható egy rövid ismertető az 1778 előtt használt fejereklye tartóról.) Másodszor 1818-ban, amikor az év májusának végén és júniusának elején I. Ferenc császár Dalmáciában járt, és az ereklye egy darabkáját neki ajándékozták. Harmadszor 1988-ban, amikor fra Ivo Martinic, a kolostor akkori perjele a szent ereklye egy darabkáját a pannonhalmi bencéseknek adományozta.
A Szent Sebestyén templom története.
A pestisjárványtól való megszabadulás emlékére Székesfehérvár lakossága 1739-ben Szent Sebestyén tiszteletére, örök időkre szóló fogadalmat tett. E fogadalom értelmében építették 1739 és 1749 között a Szent Sebestyén-kápolnát.
A mai templom 1801-1807 között épült, de jelenlegi formáját csak 1864-ben nyerte el.
A két torony építésére 1836-ban került sor. Az építkezés idejére még a téglaégetőt is a templom rendelkezésére bocsátotta a város. Az építkezés azonban nem úgy sikerült, ahogyan azt elképzelték, ugyanis a templomtornyok már 1840-ben megrepedeztek, Ezt a tényt 1849-ben Szász Ferenc építőmester szakértői véleményben közölte a tanácsüléssel. A javításokat a tanács végeztette el, a költségeket pedig behajtatta a kőművesen.
A templomnak 1917 előtt hat harangja volt, de ekkor beolvasztották őket ágyúnak. Csak 1927-ben lett újra harang.
A templomban már a harmincas évek elején volt villanyáram és a toronyórákat kivilágították, de a város nem fizette a költségeket, így a villanyt kikapcsolták;
"Székesfehérvár Szabad Királyi Város Közüzeme a felsővárosi templom toronyórái kivilágítására szolgáló 6 darab 60 wattos átalányégőt kikapcsolta és végleg beszüntette világításukat."
A templom egyik tornyát teljesen szétlőtték a 2. Világháborúban, és csak 1960-ra épült fel teljesen a hívek adományából. A két torony között jelenleg jól megvilágított
Szent Sebestyén szobrot is ekkor restaurálták.
2013-ban megszépült a templom homlokzata.
2014 őszén a kereszteket újra aranyozták. A keresztek leszedésében és felhelyezésében
mi segédkeztünk. A ládát ekkor kaptam meg Istyutól és Gábor75-től. Köszönet érte!
Jó kutatást kívánok.
Forrás:
-
szekesfehervar.hu
-Kalapis Zoltán: Az Alvidék Évszázadai
-
Az Egyházmegye Gyűjteményei