WAP: A négyfülű, 16x10x5 cm-es láda egy útelágazás közelében lévő többtörzsű akác törzsei tövében található.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
2018. jan. 30. 'eltájoló' kessertársunk vállalta, hogy új ládagazdaként a KNP illetékeseivel is egyeztetve 2018. március 15-ig új helyen újrarejti a ládát és aktualizálja a ládaoldalt. [Admin(Fazék)]
A Kiskunsági Nemzeti Park illetékese segítségével a ládát felélesztettem haló poraiból. Sajnos régen sokan nem vették komolyan a figyelmeztetést, miszerint
a homokdűnét csak gyalogosan szabad megközelíteni a taposási károk elkerülése érdekében. Néhányan autójukkal elakadtak a homokban, és ez még nagyobb környezeti kárt okozott.
A terület fokozottan védett természetvédelmi terület, ezért arra kérünk mindenkit, itt is óvja, védje a természeti értékeket.
Az eredeti ládaleíráson nem változtatok, abban minden lényeges elem megtalálható, ami érdekes lehet. Íme hát az
eredeti leírás:
"A Kiskunsági Nemzeti Park egyik legérdekesebb területe, a fülöpházi homokbuckák vonulata.
Európában egyedülálló, ma is szabadon mozgó futóhomok-formák, melyek anyagát a szél bizonyos mennyiségben mozgatja és halmozza föl. Ilyen jelenség kontinensünkön máshol nemigen figyelhető meg.
Honnan származik a homok és hogyan jött létre ez az egyedülálló jelenség? Erre mi is kíváncsiak lettünk.
A pleisztocén jégkorszak idején, a Duna még nem a mai medrében folyt, hanem az Alföldet kettészelve tartott a Tisza süllyedéke felé. A Duna-Tisza közét vastagon betakarta hordalékával. A jégkorszak végén aztán, a Duna elhagyta a Duna-Tisza közét, és Észak-déli irányban, az ujjonan kialakult Duna-völgyben alakította ki mostani medrét. Ekkor a szél mozgatta folyamatok, a kifúvás és az üledékfölhalmozás váltak uralkodóvá a felszín formálásában. Az uralkodó Észak-nyugati szél a homokot többször is átmozgatta és buckákban halmozta föl.
A fülöpházi buckaterületen a mai napig megfigyelhetjük a szél felszín-formálását. Bizonyos részeken, azaz két homokbuckán, az állandó mozgó felszínen, a mai napig nem tud kialakulni talaj, s így a növényzet is képtelen megtelepedni. A buckákat könnyű észrevenni, mivel felszínüket nem borítja semmilyen növénytakaró. A homokbuckák közötti mélyedésekben azonban, a növényzet gyökeret vert, míg a mélyebb szélvájta mélyedésekben kis szikes tavak alakultak ki, melyek mára, az elmúlt évtizedek során jelentkező erős szárazság hatására kiszáradtak.
A homokpusztai gyepek közül a híres, a Kiskunság jelképévé lett árvalányhajat kell kiemelni. A terület növény és állatvilága is a homokos felszínhez és szárazsághoz igazodott, mintha igazi sivatagban lennénk."
Megközelítés:
A láda megközelítése az 52 főút felől lehetséges. Két lehetőség közül választhattok. Mindkét esetben a főútról a
N 46° 52,145' E 19° 25,527' 99 m [GCVaHo+letérés] ponton kell letérni észak felé, a piros sáv jelzésre. Nem a jelzést, hanem a "Somodi Tanya" feliratú táblákat kell követni.
1. Ha először a vándorhomok megtekintése a cél, akkor parkolni a
N 46° 52,225' E 19° 25,470' 110 m [GCVaHo+parkoló_1] ponton érdemes. A buckák közötti kellemes sétával elérhető a lecsupaszított homokdűne
N 46° 52,325' E 19° 24,005' 113 m [GCVaHo+vándorhomok]. Innen nagyjából 800 méterre található a láda.
2. A másik lehetőség esetén a láda jobban megközelíthető autóval. A főútról való letérés után kövessétek a "Somodi Tanya" feliratú táblákat! A
N 46° 52,880' E 19° 24,693' 104 m [GCVaHo+elágazás] ponton egy széles homokúthoz értek. Itt forduljatok nyugat felé! Ezen az úton haladva éritek el a
N 46° 52,923' E 19° 24,215' 109 m [GCVaHo+parkoló_2] ponton lévő parkolót. Innen már csak gyalog mehettek el a ládáig, ami kb. 400 méterre van. A ládától 800 méterre található a homokdűne.
A parkolóból kelet felé fordulva és a homokúton haladva a GCSZAP láda is jól becserkészhető. Ha a parkolóból nyugat felé veszitek az irányt, akkor eljuttok a Somodi Tanyához. Innen indul a tanösvény, mely további látnivalókkal is megismertet. A Somodi Tanya 2018-ban csárdaként nem üzemel!
A láda:
A négyfülű, 16x10x5 cm-es műanyag láda egy sokfelé ágazó földútelágazás közelében lévő soktörzsű akác tövei között található. Előfordulhat, hogy az akác körüli susnya kissé elburjánzik, és megnehezíti a megtalálást.
Ládatörténet:
2017.08.16.: A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának levele alapján a láda ideiglenesen megszűnt.
2018.02.08.: Az új ládát a nemzeti park természetvédelmi őrének javaslata alapján az új helyen elrejtettem.
2018.03.13.: A láda az új helyen ismét kereshető.
2021.01.03.: Ládakarbantartás. Jó állapotban van, de nem volt a helyén. Kitakarítottam, visszatettem.
Mindenkinek sikeres vadászatot kívánok!