Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2008.05.26 12:10
Megjelenés időpontja: 2008.06.01 11:50
Utolsó lényeges változás: 2014.11.02 10:30
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: MeSa
Ládagazda: MeSa Nehézség / Terep: 1.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1100 m
Megtalálások száma: 82 + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
Wap:
A ládát Várasfenes(Finis) falutól nem messze, egy háromágú tölgyfa üregében találjátok.
Mérete 12x8x4 cm.
Megközelítés:
Pádis felé tartva, ha időtök engedi, látogassatok el a várasfenesi Béla-várhoz.
Egy nagyon kellemes túrában és csodás élményben lesz részetek!
1. lehetőség:
Belényesen(Beius) itt forduljatok N 46° 40,047' E 22° 21,168' [GCVFBV+dél-nyugat] felé. Haladjatok tovább Várasfenes(Finis) faluig, majd itt tartsatok N 46° 39,359' E 22° 19,062' [GCVFBV+balra]. Menjetek végig a településen a patak keleti partján egészen idáig: N 46° 37,353' E 22° 17,854' [GCVFBV+Parkoló]. Itt egy kellemes rétet találtok, padokkal, tűzrakó hellyel, a Fenes patak hűs vizével.
A túra innen indul!
Leparkoltátok az autót, felvettétek a túraruhát, induljatok el. A kocsiutat követve innen indul a várba felvezető N 46° 37,307' E 22° 17,718' [GCVFBV+ösvény]. Innen már csak 300 méter van hátra, na de függőlegesen. Az út kb 1 km a várig. Parkolótól oda-vissza kényelmes tempóban 1 óra alatt teljesíthető a táv.
2. lehetőség:
Ha esetleg a Fekete-Körös völgye felöl jöttök, akkor itt forduljatok N 46° 40,661' E 22° 13,115' [GCVFBV+kelet felé]. Hangulatos kis út vezet egészen Belényesig, de csak terepjárósoknak ajánlom, mivel van benne patakátkelés is! Szóval, ha erre jöttök, menjetek egészen idáig, és itt N 46° 39,142' E 22° 18,845' [GCVFBV+forduljatok jobbra]. Innen már egyenes út vezet a parkolóig, csak a falu végén, a hídon menjetek át!
A vár történelme:
Kb.1,5 km távolságban a falu szélétől emelkedik a Várhegy. A Várhegy É-i lábánál lévő kis rétről indul a turistaút Bélavár romjaihoz. A hegycsúcsra felérve először a vár É-i végén lévő 10 m átmérőjű kerektorony 8-10 méter magas északi falát pillantjuk meg. Jelentős falmaradványait láthatjuk a Ny-i oldalon is. A kaputorony romjait figyelhetjük meg a déli falszakasz közepén, és egy torony romját a vár DK-i sarkánál. Ezeken a helyeken a falak külső oldala eléri a 3-4 méter magasságot. A többi helyeken a várfal leomlott vagy lebontották. A várat ma is jól látható, 8-10 méter széles árok keríti, külső oldalán sánccal. Az árokmélysége napjainkban 1,5-2 méter.
A fenesi vár építésének pontos idejéről eddig írott dokumentum nem került elő.
A hagyomány szerint IV. Béla még herceg korában építette. Valószínűbb azonban a másik változat, mely szerint Vincze váradi püspök emeltette a tatárjárás után. Ezt valószínűsíti az a tény, hogy a középkori dokumentumok mindig fenesi vár néven említik, és csak később jelenik meg a Bélavár elnevezés.
A romok egy viszonylag nagykiterjedésű vár létezésére utalnak, amelynek szabálytalan négyzet alaprajza volt. Az erődítmény 1290-ben tűnik fel, mint a püspökség tulajdona, szerepe a főpapi birtokok védelme volt.
A vár lakóit a püspök szomszédos falvaiból látták el élelemmel.
A Bélavár elnevezés először 1548-ben tűnik fel. 1711-ben rombolták le, majd a település a várral együtt a görögkatolikus püspökség birtoka lett. Lassan, de biztosan vált elhagyatottá és indult el az enyészet útján.
Vicces olvasmány: Bélavár legendája
Pár szó Várasfenesről:
Várasfenes Bihar megyében, a Fekete Körös völgyében, a Belényesi-medencében helyezkedik el. Oklevél először 1291-ben szól róla, amikor Fenes néven említi.
Várasfenes máig tipikus patak menti község. Egyetlen, de igen széles utcája egyúttal a nagypatak ártere, jórészt erdős-ligetes mindkét oldalon. A szűk völgy települőhelynek nem volt igazán alkalmas soha. Az első telepesek nem is a maguk jószántából választották lakóhelynek, hanem a Nagypatak völgyének egyik magaslatán emelkedő Bélavár miatt, melynek valamikor a fenesi magyarok szolgái lehettek.
Az ajánlott parkolóból sétáltam fel nagy melegben. Sajnos kilátás már alig van.
A háromtörzsű tölgyfaroncs megvan, de egyik üregben sincs semmi. Többszö, alaposan átkutattam minden üreget, de csak a rengeteg korhadt fát találtam benne.
Mivel a rejtő nem elérhető, az előző megtalálótól kértem és kaptam segítséget. Köszönöm!
Megtaláltam! Fercsipeterrel közös halloween-i ládázgatás Erdélyben.
Számomra ez volt az egyik fénypontja a két napos kirándulásnak. A felmászás keményebb volt, mint amire készültünk, úgyhogy jól indult a nap. A ködös idő különleges hangulatot kölcsönzött az egész helynek. Amikor felértünk egy rövid időre megláttuk a kék eget, de aztán visszaszállt a köd. Amúgy is szeretem az ilyen romokat, de ez a helyszínnel és az időjárással együtt most különösen bejött.
Jó meredek volt az út felfelé, de megérte, klassz volt a rom.
A láda sajnos nem lett meg, a rejtekadó fa viszont szerintem igen.
A képek alapján kérnék egy elfogadást.
Bob&Bobekkel és egy kisebb kiránduló csapattal közös találat. Nagyon szép és szuszogtatós kis túra volt a Boga völgyéből hazafelé jövet. Köszönjük a lehetőséget.
Útlezárás miatti külön kaland mellett a falu felől. Érdekes, hogy a települést elhagyva kiváló minőségű aszfalt vezet... valahová. A pihenőhely kedves, a patak nyugtatóan csobog, innen kezdődhetett az izzasztó emelkedő leküzdése. Megéri, mert a rom szemléletesen idézi fel az egykori erődítményt, ám a nézelődés után következett még egy kihívás, a láda megkeresése. Az évek során a növényzet biztosan elburjánzott némileg, mert nem olyan egyszerű az ágak, tüskék között az illető fához férkőzni, akár kívülről, akár belülről próbáljuk. Talán a szomszédos bástyamaradványtól a legegyszerűbb. Egy új rejtek jól jönne, ezt leszámítva kellemes a helyszín.
Megtaláltuk. A háromágu tölgyfát már nem lehet felismerni, mert a fa kb 2 méteres magasságban derékban el van törve. A koordináta viszont nagyon pontos volt.A ládát jó állapotban találtuk meg. Valaki egy napszemüveget is hátrahagyott a fa törzsébe beleakasztva, erröl jól felismerhetö a keresett pont.
Köszi a rejtést. Megtaláltam!
A várhoz feljutni igen szuszogós, de megérte a rejtek mellől igazán szép a kilátás.
Igazán nagy vár lehetett a megmaradt maradványok alapján, kár hogy most már az enyészeté lett.A ládában íróeszközt nem találtam, s sajnos én sem tudtam beletenni, ezért célszerű az utánam érkezőnek azt magával vinni.
Motoros túrán barátommal útba ejtettük Béla várát, de a ládát sajnos nem találtuk meg. A GPS által jelzett területen belül az összes 3 ágú fát és minden más lehetőséget alaposan átnéztem. Ettől függetlenül is megérte ide feljönni.
A leírásban szereplő 2. variációban közelítettünk a Fekete-Körös völgye felől. Az út már nem csak terepjárósoknak járható, a legrosszabb szakasz aszfalt borítást kapott. A fel nem újított szakasz változatlan.
Kérem a képek alapján a megtalálást elfogadni.