WAP:
A láda egy 16x21x7 cm-es konyhai tároló doboz, egy akácfa gyökerei közé rejtve, ágakkal, avarral, és fakéreggel álcázva.
WEB:
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés:
A Kunszentmiklóst, és Kunbábonyt összekötő műútról letérve (
N 47° 1,365' E 19° 11,658' 104 m [GCKBKS+letérő] ), egy szekérúton szinte a ládáig lehet gépkocsival elmenni. A sír a letérőtől 800 méterre van, az utolsó 100 métert már csak gyalogosan lehet megtenni (
N 47° 1,664' E 19° 11,398' 106 m [GCKBKS+parkoló] ), egy tábla kéri az arra járókat, hogy gépjárművel ne hajtsanak be az erdőbe. Annak ellenére ne, hogy a szekérút tovább is folytatódik. A sírtól (
N 47° 1,697' E 19° 11,500' 104 m [GCKBKS+Sír] ) a láda kb. 140 méterre van elhelyezve.
Alternatív jelszó:
Ha valamiért nem találnád meg a ládát, vagy a láda eltűnne, az alábbi koordinátán találsz egy kopjafát (
N 47° 1,693' E 19° 11,502' 107 m [GCKBKS+Kopjafa] ), amin egy felirat olvasható 1 m magasságban. Jelszó a legfelső sor egybeírva, ékezetek nélkül.
2021.08.23.-án az elveszett láda pótlása megtörtént, amiben kissberti sporttárs és családja segítettek. Köszönöm Nekik, a segítséget!!!
Történet:
A kunbábonyi avar kagán leletek 30 éve kerültek elő egy homokbányából. Dr. Balogh Mihály főigazgató maga is szitálta a homokot ott, további kincseket keresve. A történet, amit elmesélt a kilós arany tárgyak előkerüléséről mesébe illik. A traktorosok előtt leomlott egy homokfal, s előtárult a számtalan kincs. A munkások megosztoztak a talált tárgyakon, majd egyikőjük a helyi óráshoz elvitt belőle egy darabot, aki rögtön rájuk ijesztett, hogy ezekkel bizony azonnal menjenek a helyi múzeumhoz. A régészek rögvest lezárták a területet, megpróbálták helyreállítani a széthordott vezér sírját, s állítólag a 70 százaléka vissza is került a leletnek.
"...akinek feje volt meghajlították, akinek térde volt földre kényszerítették..." - idézi a főigazgató a VIII. századi Bilge kagán és Kül-tegin türk emlékoszlopa feliratának visszatérő refrénjét.
Talán a leghívebben jellemzi a földrésznyi birodalmakat kovácsoló zseniális sztyeppei fejedelmek, a kagánok kérlelhetetlen hatalmát.
A VII. sz. elején, összefüggésben a Kárpát-medencébe történt avar betelepüléssel, de legkésőbb az al-dunai szállásterületek feladásakor az avar kagáni székhely a Duna-Tisza közére költözött.
Megerősítette a Duna-Tisza közi kagáni székhely korábbi feltételezését az 1971-ben előkerült kunbábonyi kagáni sír. Indokolt a feltételezés, hogy a sírban a legendás Baján kagán idős unokája nyugodhatott, aki a bizánci vereség és az avar birodalom vazallusi szervezet összeomlása után tevékeny részt vállalt az avarság újjászervezésében.
A kunbábonyi lelet némely darabja egymagában is egyedüláll, mint ötvös műremek. Teljességében szemlélve pedig még ennél is jóval több: beszédes történeti forrás. A lelet csaknem teljes egészében a fémművesség terméke, amely a kor összes fémmegmunkálási eljárását felvonultatja előttünk, a lemezes poncolt munkáktól az öntésig, a rekeszes, körberakásos és formába kalapált, bordázott és gyöngyözött elemek alkalmazásáig.
Az avarság legrangosabb vezetői közé tartozott, s talán maga a kagán, a fejedelem volt az a férfi, akit a 670-es évek táján temettek el a mai Kunszentmiklós Kunbábony nevű határrészén.
A bizonnyal évszázados hagyományokat őrző temetési rítusról ma már nem sokat tudhatunk. Annyi bizonyos, hogy az avar főurat nagyméretű, 280 cm hosszú, 130 cm széles, ÉNy-DK-i irányú sírgödörbe, arany lemezekkel díszített fakoporsóba helyezve, méltóságának jelképeivel, legszebb ékszereivel, fegyvereivel, edényeivel és eszközeivel együtt temették el. Szemfedelét aranylemezek ékesítették, kezére aranykörmös kesztyűt és halotti gyűrűket húztak. A halott mellé a túlvilági útra két birka húsát helyezték, fejéhez óriási, talán borral teli amphorát állítottak. A kunbábonyi avar férfi rangját nemcsak ékkőberakásos aranyveretekkel díszített öve, hanem arany kürtje és ivóedénye, madárfejes jogara, valamint aranyveretekkel ellátott kardja is jelzi. Egykor gazdagságát már csak sejthetjük a ránk maradt arany tárgyak alapján. H. Tóth Elvira és Horváth Attila régészeti ásatásai során a múzeumba került lelet együttes sajnos hiányos, mert a lelőhelyet megtaláló helybeliek kezén sok-sok tárgy tűnt el talán mindörökre. A begyűjtés és a hitelesítő ásatás eredményeképp 155 db aranytárgy került a múzeumba, melynek összsúlya 2,5 kg. A kunbábonyi fejedelmi sír azonban így is a világ legszebb avar kori lelete.
2008. augusztus 8-án délután 16 órakor a Kurultajra összegyűlt népek megemlékezést tartottak és emlékművet avattak a kunbábonyi feltételezett kagáni sírnál. A fejfát Simmer Sándor fafaragó készítette.