WAP
A láda az Orbán kápolna közelében 10 cm hosszú 2 cm átmérőjű kapszula, fa tövében.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Szőlő és a bor
Adonyba invitállak benneteket első ládámhoz.
Megközelítés az M6-os autópálya perkátai lehajtójánál.
62-es főút adonyi elágazástól kb 5 km.
Adony központjától Perkáta felé. Parkolni az út mellett a kerekeskútnál lehet
N 47° 4,957' E 18° 50,796' 105 m [GCbor+parkoló]
Legenda
Adony a megye keleti peremén, közvetlen a Duna mellett elhelyezkedő településünk, már csak földrajzi helyzeténél fogva is, mindig jelentős színtere volt a különböző népek és kultúrák békés vagy éppen harcos találkozásának, együttélésének. Adony a bronzkortól lakott település, majd a római korban Vetus Salina néven a limes katonai erőssége.
A település 1281-ben keletkezett és első neve Odon volt.
A török kiűzése után az őslakosság meginduló "visszaszivárgásával" jelentős számú német és szlovák népesség jelent meg. A németek hozták magukkal a máig élő Orbán kultuszt, a szőlő és a bor védőszentjének ünnepét, a gazdálkodási és a mindennapi lét kultúrájának számos elemét,és zenében, táncban mind a mai napig élő kulturális hagyományt teremtenek.
Az adonyiak Szt. Orbán tiszteletére 1811 és 1813 között az akkori Kereszt hegyen a székesfehérvári Milasin püspök kívánságára kápolnát építenek.
Több évszázados megfigyelés szerint a mérsékelt égövű szőlőt termelő Európában Orbán napja körül van az utolsó, a már szépen kifejődött, szőlőhajtásokat veszélyeztető fagyos nap.
DUNA MENTI SZENT ORBÁN BORREND TÖRTÉNETE
Négy-öt főből álló baráti társaság 1993-ban elhatározta, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy Adony ismételten kivívja az itt termett borok népszerűségét. Ennek érdekében gazdanapokat, borversenyeket kezdtek rendezni a szőlőtermelő és borkészítő gazdák bevonásával. Később ez a tevékenység kiterjedt a környező településekre. Azóta minden évben megszervezik a borversenyt, a Szekszárdi Alisca és a Velencei Szt. Benedictus borrendek szakembereinek, illetve a térségben élő más borász-szőlész szakemberek bevonásával, segítségével.
Ez a tevékenység egy folyamatos fejlődést indított el, késztetve a gazdákat minél jobb borok készítésére. A fejlődés eredményeként 1998-ban megalakult az Adony környéki Szt. Orbán Szőlő és Borbaráti Egyesület, mely még több lehetőséget biztosított az egyesületi alapszabály révén folyamatos fejlődésre. E fejlődés hatására 2006. április 16-án az egyesület borrenddé alakult át, melynek neve Duna Menti Szent Orbán Borrend-Adony.
Célja az itt termett borok hírnevének öregbítése, a terület építészeti, kulturális, természeti értékeinek ápolása, megőrzése, a kulturált borfogyasztás minél nagyobb körű népszerűsítése. A borrend legnagyobb ünnepe, Szt. Orbán napja minden év május 25-éhez, Orbán napjához legközelebbi szombaton tartják meg a szőlőhegyi búcsút, illetve szeptember végén, október elején megrendezésre kerülő Hálaadás-új bor ünnepe. Ilyenkor díszes ruhába öltöznek a borrend tagjai az ünnep tiszteletére
Minden présházban sütnek, főznek, pálinkát, pogácsát kínálnak szomszédnak, rokonnak és az arra kiránduló ismeretlennek egyaránt. Szól a muzsika, dicsérik a háziasszony főztjét és megpróbálják leszólni a házigazda borát. A mulatságnak többnyire a felkelő nap vet véget.
De nemcsak e jeles nap alkalmával érdemes felkeresni az adonyi szőlőhegyet, az év bármely napján szívesen látják a vendégeket az éppen kint lévő gazdák.
Bővebben a borrendről: http://adony.hu/bor/
Érdemes felkeresni a Fónad pincét
Ahol előzetes bejelentkezésre lehetőség van a szőlőtermesztés és borkészítés, valamint a kádár, bognár, pintér mesterség impozáns szerszám kiállítás megtekintésére díjmentesen. T: 06 20 353-6115
N 47° 4,890' E 18° 50,726' 105 m [GCbor+Fonad pince]
Pletser pince
Hagyományos új építésű Sváb hagyományokat megjelenítő présház szintén díjmentesen látogatható.
N 47° 4,897' E 18° 50,766' 105 m [GCbor+Pletser pince]
Felhasznált irodalom: AVOP-LEADER támogatásával a Borrend
gondozásában c. kiadvány
Látogatóim 2009.07.25. óta
Kellemes időtöltést és keresést kívánok mindenkinek.