FIGYELEM! A ládát kizárólag a
zöld kereszt jelzés felől közelítsétek meg a talajerózió veszélye miatt!
2012.12.16 A láda új helyre került, kereshető.
2012.08.22 A láda hagyományossá változott.
2012.03.07 A láda ismét virtuálisként kereshető.
2011.04.25 A láda multivá alakult, H. Gábornak köszönhetően.
2008.03.08 A láda a villanyoszloptól eltűnt, ezért a doboz pótlásáig a multi virtuálissá alakul. A jelszó értelemszerűen: az emlékkövön található idézet első szava.
2007.09.10 A ládát adoptáltam CoVától, aki felé itt szeretném kifejezni köszönetemet az eredeti rejtésért és az öt évnyi gondoskodásért.
A láda az út északi oldalán, nagy fa gyökerei között bújik meg.
Az eredeti ládaleírás:
A láda multiláda, melynek az az oka, hogy jobban megismerjék az Óbányai-völgy természeti szépségeit. A láda virtuális részét Kisújbánya közelében lévő
Péceli Endre emlékkereszthez telepítettem.
Útközben megcsodálhatjuk a
Ferde vízesést és a
Csepegő sziklákat.
A láda megközelíthető Kisújbánya felől a kék jelzésű túrista útvonalon, kb. 30 perc gyaloglással. Az út mély völgyön , patakokon keresztül vezet, a műholdvétel sokszor megszűnik. Elérhető Óbánya felől is a láda, de akkor Mecseknádasd felől kell közelíteni. Mindenképpen érdemes elidőzni Kisújbányán és Óbányán is, nagyon kellemes környék, kiemelten védett területnek számít.
KISÚJBÁNYA
település 11 km-re fekszik hosszúheténytől. Egykor önálló település volt, ma önálló falu.
Kisújbányát Franken környéki német telepesek alapították a 18. században. Lakói erdőírtás útján folytatták az üvegkészítést ezért is nevezték a falut Neuglashütte-nek.
A területen 1760 és 1809 között működött az
üveghuta. A kápolnát 1774-ben szentelték fel Szent Márton tiszteletére.
A falu út hiányában az 1970-es években elsorvadt, a német őslakosság elvándorolt, Hosszúhetényben külön utcát építettek. Házaikat üdülők vették meg, főként városiak és külföldiek, akik szerencsére őrzik a hagyományos építészeti formákat, így a település ma is egy jellegzetes sváb parasztfalu képét mutatja. Közös összefogással Komló felől bekötőutat építettek.
A falu központjában áll egy kis kápolna. Előtte turista pihenő asztalokkal, padokkal. Kedvelt kirándulóhely. A településről bármely irányba indulva órákig barangolhatunk az erdőben.
ÓBÁNYA
Óbánya a Keleti-Mecsek egyik K-Ny irányú völgyében, a 6-os számú főközlekedési útról
Mecseknádasdnál leágazó bekötőút végén található 170 fős zsáktelepülés.
Németek (svábok) által lakott, zárt közösség. Őslakosai Altglashüttének nevezték el, a régi üveghutájáról. A szép, rendezett falunak csodálatos a fekvése.
1236-os királyi adománylevéllel
II. Endre királyunk adományozta a pécsi püspöknek, Bertalannak. A német ajkú telepesek 1770 körül érkeztek ide Fulda környékéről. Magukkal hozták hagyományaikat, kultúrájukat, szokásaikat., foglalkozásukat (állattenyésztés, erdei munkák, kézművesség).
A település ma is jellegzetes német áramlatot mutat, a lélekszámával is növekvő szorgalmas, összetartó lakosságával. A felnőttek döntő hányada a környező városokban talál munkalehetőséget.
Óbánya nem pusztuló falu, él, fejlődik. A falu közössége Óbánya dinamikus fejlesztéséért minisztériumi kitüntetésben és Kós Károly-díjban részesült. Állandó turistacsalogató.
Teljes közigazgatási területe a
Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzetben található és külterületének legalább 90 %-a erdő.
A területet több turistaút keresztezi, a környező hegyek a természetjáró turisták kedvelt kirándulóhelyei. Különösen szépek a Stein-malomtól Kisújbányáig húzódó
Óbányai-völgy kis vízesései, melyeket a különböző keménységű kőzetekben a patak eróziós hatása alakított ki.
A völgyben található
Csepegő-szikla igazi látványosság, mely a természetjárók gyakori találkozóhelye. A terület növény- és állatfajokban gazdag, több ritka faj termő-ill. élőhelye.
Két domb között a völgyben végigfutó patak partján épült az egyutcás falu. Kiemelkedő épülete a középkori templom. Óbánya állandó turistacsalogató. Lehet itt kirándulni, vagy éppen a neves fazekasok munkáiban gyönyörködni.
A 200 éves Teimel fazekas dinasztia még élő leghíresebb leszármazottja Teimel József népművész. Csipkézett szélű, vésett diszítésű munkáit családi műhelyében készíti, zömmel az itt megforduló vendégek, turisták számára.
A falunak egykor patakvízzel táplált kis strandfürdője is volt, sajnos ez már nem működik.
A terület kiemelten védett, ezért kérek mindenkit vigyázzon a környezetre!
Kellemes és eredményes keresgélést kívánok!