Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2009.03.15 16:35
Megjelenés időpontja: 2010.06.17 22:30
Utolsó lényeges változás: 2021.07.13 11:07
Utolsó változás: 2021.07.13 11:08
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Helga09, Éva, Karesz
Ládagazda: Helga09 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 121 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Egy nagy fa előtt, gyökerek alatt találod a ládát, kövek takarásában.
Megközelítés:
Gyuláról Sarkad felé, induljunk el. A méhkeréki határátkelő után Szalonta következik, Tenke érintésével Pusztaholodon (Holod) áthaladva elérjük a 76-os utat. Előbbi kicsit gyengébb, utóbbi nagyon jó minőségű. Belényes település felé vezet az utunk, melyet elérve figyelnünk kell, mert balra le kell térni néhány kilométer után. Kitáblázva Pietroasa (Vasaskőfalva) lesz. Szintén csak pár km, majd elérkezik
egy Y elágazás. Az egyik a Boga völgyébe vezet, a másik a Medve barlang felé. Mindkettő ki van táblázva. A táblát jól figyeljük, mert utóbbi ottjártamkor majdnem ki volt dőlve eredeti talapzatáról, mely betonból készült. Az idő vasfoga "kirágta", emiatt (lehet hogy épp turisták) leásták a földbe. Innen már kb. 10 perc és elérjük a parkolót, ahol a járművet hagyhatod. A barlangig vagy akár a rejtekhelyhez csupán pár perc alatt jutsz el innen.
A barlang fele vezető lépcsőről közelíts. Annak fordulatában térj le a rejtek fele, átbújva a kék korláton ill. megkerülve azt.
A barlangról és megközelítéséről a következő link alatt is olvashattok igencsak vidám megfogalmazású sorokat.
A barlang látogatása:
Egész évben várja látogatóit a barlang, hétfő kivételével, román idő szerint 10-17 óráig. A barlangi séta kb. 45 percig tart. A benti hőmérséklet mindig állandó, 10 Celsius fok.
Csak csoportosan látogatható, román nyelvű vezetővel.
A belépőjegy kb.2-3 EUR.-nak megfelelő összeg. A fotózásért/videózásért külön fizetni kell, amely kb.5 eurónak megfelelő lej.
Parkolási lehetőség is van a közelben, itt parkolóőr kérhet 1EUR.-nak megfelelő összeget. A bejárat 10 perces sétával megközelíthető kerülőúton vagy egyenesen a bejárathoz vezető lépcsőn.
Büfé is áll a bejutásra várakozók rendelkezésére.
A Medve-barlang
Románia leghíresebb és leglátogatottabb cseppkőbarlangja az Erdélyi-szigethegységben, Kiskoh település mellett található. 1975-ben a helyi márványbányánál elvégzett rutinrobbantás nyomán egy üreg nyílt a sziklatalapzatban. Curta Traian, robbantómester volt az első ember, aki lemerészkedett a mélybe.
Ő láthatta először Románia és a kelet-európai régió cseppkövekben leggazdagabb barlangját. A barlang a nevét egy furcsa, medvét formázó cseppkőalakzatról kapta, ugyanakkor ebben a barlangban találták meg a húszezer évvel ezelőtt élt barlangi medve (Ursus Spelaeus) egyik példányának teljes épségben megmaradt csontvázát. A teljes barlangi medve csontváz az egész világon ritkaság. Európában csak 4 ilyen csontvázat tartanak számon.
A több tucat barlangi medve csontvázból a kutatók arra következtetnek, hogy a vadállatok lakhelyéül szolgáló barlang bejárata beszakadt és a bennrekedt állatok éhen pusztultak. A Medve barlang hossza 1,5 km, amelyből 843 métert, kiépítve és elektromos világítással ellátva 1980-ban adták át a nagyközönség számára.
Tény, hogy ez a barlang nem méreteivel, hanem a cseppkőképződmények sokaságával és változatosságával, mondhatni túlzsúfoltságával válik egyedülállóvá. A barlangi medve maradványok csak fokozzák a barlang vonzerejét.
Egyben biztosították azt is, hogy a barlang alsó szakasza tudományos rezervációként érintetlen maradjon. így válhatott a Medve-barlang Románia leglátogatottabb barlangjává, melyben a turisztikai kihasználás és a tudományos kutatás békésen megfér egymás mellett.
A járdákkal, kapaszkodókkal kiépített felső részen, a látogató csoportokat jelképes összegért megváltott jegy ellenében turistavezető kalauzolja végig a 3 egymásba nyíló járaton: a Medvék-járata a felhalmozódott medvecsontokról kapta a nevét, az Emil Racovita-járat méltóképpen hirdeti és népszerűsíti a romániai barlangkutatás atyjának nevét, míg a Gyertyás-járat a gyertyaszerűen kiemelkedő sztalagmitokkal ejti ámulatba a látogatót. A kijárati szakasz jelképesen a Vének Tanácsa nevet viseli. A barlangban egy valóságos álomvilág van jelen, a cseppkövek milliói drapériákat, orgonákat, zuhatagokat, fantázia szülte űrhajót(rakétát), törpéket, s egy felfele kimászó medvealakot stb. varázsolnak elénk.
A barlangoknak és a bennük lakó lényeknek sokszor tulajdonítottak mágikus erőt: hogy ez nincs másképpen a XXI. században sem, elárulják a mindenfelé szétszórt aprópénzek, melyeket a látogatók szerencsehozó szándékkal dobálnak szét. Ezek eltakarítása a folyamatos tisztítási akciók ellenére is reménytelen feladatnak tűnik.
Kellemes időtöltést, sikeres keresést kívánok!
Ládatörténet
A láda valódi rejtésének ideje 2009, amikor sajnos nem jelenhetett meg a szabályzat miatt. Az idő múlásával, na meg ZoLiza, jiimbo és FoJo közreműködésével, a probléma megoldódott. Köszönöm szépen Nekik a segítséget, valamint külön köszönet ZoLizáék lelkes támogatásáért!
2018.09.09 - benist a leromlott rejtést egyesületi ládával javította.
2021. júl. 11. kiváncsifancsi és csapata vitt új dobozt. Köszönjük. [Admin(Fazék)]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A rejtővel történt egyeztetés után a ládát pótoltam. Egy piros tetejű vitaminos doboz, benne műa. lapon alkoholos filccel a pw. Az ösvény mellett egy mohás, majdnem vízszintes törzsű fa tövében.
A megadott koordinátán csak egy lila/rózsaszín dobozfedőt találtunk, rajta nem volt semmi felirat. Kérem a képek alapján a megtalálás elfogadását. [ZMER] [Geoládák v4.5.0]
Elveszett a láda. Ki vannak pakolva a fa alól a kövek és szét vannak dobálva. Fél óráig kerestem miután az geocaching.com-os logokból rájöttem , hogy nincs a helyén.
~Pető Csaba(◠‿◠)Hungary - Hódmezővásárhely~
Ig: petocsaba_official
[Geoládák v4.2.3]
A rejtővel történt beszélgetés alapján a jelszó megvan, de a láda nincs a helyén. A nagy fa gyökerei alatt a kövek kikaparva, kicsit távolabb egy ide illő doboztető árválkodik. Javításra szorul.
A barlang várakozáson felül szép; nekünk román nyelvű vezetés jutott. A rejtés körül a jel (okostelefonon) ugrált, végül megtaláltuk. Apró segítség: a rejtés a ládászösvény mellett és rendben van. Köszönöm a lehetőséget.
Csoportos bihargás harmadik napján, a Tatár-hegy megmászása után álltunk meg a parkolóban. Sajnos a barlangba most nem volt időnk bemenni, pedig barlangkutatóként ezek számomra nagyon kedves helyek. A láda sajnos eltűnt, amit mindenképp meg szerettük volna gyógyítani, ha már erre jártunk. Ez sikerült is, Kiváncsifáncsi hozott cseredobozt, amit a leírásnak megfelelő helyre elrejtettünk.
Nagyon szép három napot töltöttünk barátainkkal a Bihar hegységben. Nagyon változatos volt a program. Ebbe a rövid időbe is jutott magashegyi túra, barlang, erdő, havasi rét és még sok sok szép és érdekes látnivaló. Gyönyörű ez a környék, szívesen jövök újra és újra. Tegnap érkeztünk és tegnapra terveztük ezt a túrát, de a mai napra rosszabb időt jelzett a meteorológia, ezért egyből a Nagy Biharon kezdtünk és mára maradtak a rövidebb túrák, mert így jobban kezelhető, ha közben elered az eső.
Még nagyon sok éve egy mikicache féle Pádis túráról hazafelé tartva jártunk a barlangban. Most nem mentünk be, csak a ládát kerestük. De mi sem találtuk, ahogy az előttünk járó keresők, ezért már készültünk a csere dobozzal, amit újra rejtettünk.
A barlang nagyon klassz, a zsibvásár ami köré települ az már kevésbé tetszik, szerencsére ma nem voltak sokan. Köszönöm az invitálást.