Megye/ország: Szabolcs-Szatmár-Bereg
Elhelyezés időpontja: 2009.06.18 20:00
Megjelenés időpontja: 2009.06.20 23:30
Utolsó lényeges változás: 2024.01.07 11:30
Utolsó változás: 2024.01.09 07:21
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: erdeizoli
Ládagazda: haywire Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 245 + 1 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Tipp: többtörzsű fa ágai közt talajszinten, ágakkal takarva.
A doboz eltünése esetére a pótjelszó egy közeli asztal alján is megtalálható. (N 47° 43,237 E21° 48,170)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
BALKÁNY ÉS CSIFFY TANYA ELHELYEZKEDÉSE, TÖRTÉNETE:
Balkány Szabolcs-Szatmár-Bereg megye hetedik legnagyobb területű települése, a Nagykállói kistérség városa. Első írásos említése 1214-ből származik a Váradi Regestrumban, az 1950-es megyerendezésig Szabolcs vármegye Nagykállói járásához tartozott.
Balkány a Nyírségben, Nyíregyházától délkeletre közel 27 km-re, Debrecentől északkeletre 40 km-re, Nagykállótól 14 km-re, az M3-as autópálya 234-es csomópontjától délkelet felé, 20 km-re található. Területe délen nagy távolságra terjed, a Hajdú-Bihar megyei Nyíradonnyal, Hajdúsámsonnal és és Hajdúhadházzal határos, 24 tanyájának jelentős része ezen a területen található.
A város csak mellékutakon közelíthető meg, négy irányból: Téglás-Geszteréd felől a 4901-es úton, Nyíregyháza-Nagykálló felől, Nyíradony felől, illetve Nyírmihálydi-Szakoly felől. A környező főutak (4-es, 41-es, 403-as, 471-es) elkerülik.
Megközelíthető volt a 112-es számú Nagykálló-Nyíradony-vasútvonalon is, de a személyforgalmat 2007. március 3-án gazdaságtalanságra és kihasználatlanságra hivatkozva leállították. Az utolsó évben már csak napi két pár vonat közlekedett a 23 km hosszú vonalon. A városban és külterületén a vonat négy helyen - Görénypuszta, Balkány, Cibakpuszta és Abapuszta - állt meg. Forrás
Csiffy tanya Balkánytól 8 km-re található. A Jármy és Csiffy család, Csiffy Katalin birtoka volt az 1900-as években.
A településrészre érve az aszfaltozott út végén jobbra kell fordulni, innen még kb. 500m-re található a fa.
A FENYŐ TÖRTÉNETE:
A mamutfenyő kb. 150 éves múltra tekint vissza, 1860 körül ültette Finta József balkányi polgár. Még a Jármy család udvarán állott valaha a nagy fenyő. A lombkoronáját 1968-ban kettéhasította egy villám. Ma vasabroncsok tartják össze.
A MAMUTFENYŐKRŐL:
Óriás mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum)
A mamutfenyő a világ legnagyobb növénye. Magassága 50-85 m, törzsének átmérője 5-7 m. A legmagasabb leírt példány 93,6 méter magas volt míg törzsátmérője 8,85 m volt. A legidősebb, ismert példány kora, az évgyűrűi alapján 3.200 év.
A fa kérge barázdás, szálas szerkezetű és a törzs alapjánál akár a 60 cm-es vastagságot is elérheti. Ez a kéreg biztosít tűzvédettséget a növénynek.
Tobozai 4-7 cm-esek, 18-24 hónap alatt érnek be, és akár 20 évig is a fán maradnak. A magok 3-6 mm-esek. Egy toboz átlagosan 230 magot tartalmaz. A magok sötétbarnák, 4-5 mm hosszúak és 1 mm vastagok, 1 mm-es szárnyakkal minden szélükön. Néhány mag a forró nyári időjárás miatt, a toboz méretcsökkenése miatt hullik ki, de többségük akkor válik szabaddá, ha a toboz tűz, vagy rovarkár miatt kiszárad. A fiatal növények 12 éves korukban kezdenek tobozt érlelni. A mamutfenyő szaporodása ezekkel a magokkal történik a természetben. Egy-egy nagyobb példány akár 11.000 darab tobozt is érlelhet és akár 300.000-400.000 magot is teremhet. A szárnyas magok az anyanövénytől 180 méterre is földet érhetnek.
"Amikor ránézel egy fára és érzékeled annak csendjét, te magad is elcsöndesülsz. Nagyon mély szinten azonosulsz vele. Egységet érzel mindennel, amit a belső csendben, és amit azon keresztül észlelsz. A szeretet: észlelni a mindennel való egységet." Eckhart Tolle
Kívánom mindenkinek, hogy érezze át ennek a helynek a nyugalmát, varázsát, a fa impozáns, egész tájat uraló erejét.''
Ládatörténet:
-2024 01.06.-án MarciMilánBálint pótolta az eltűnt dobozt és pótjelszót helyezett ki. (Marton Zoli ládadoki)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
5-napos ládatúránk utolsó napjának ez volt a fénypontja. Imádom a hatalmas fákat, így már előre örültem, de ahogy behajtottunk a fához sok gyereket láttam rohangálni. Mindketten nyugdíjas pedaagógusok vagyunk, így azonnal tuddtuk, hogy mi vár ránk. Hát az élmény igazán különleges volt. Egy egész általános iskola (195 gyerek) piknikezett, biciklizett, rohangált a fa alatt. Mikor felfedezték, hogy Roy angol, ő lett a nap sztárja. Diákok és pedagógusok egyaránt körénk gyűltek, kérdezősködtek, ás úgy általában nagyon aranyosak voltak.
Alig tudtam elszakadni egy rövid időre, hogy megkeressem a ládát, de hála az égnek sikerült és jól takartak a fák, így a kölykök nem látták, hogy mit csinálok. Jó félórát maradtunk, élveztük az aranyos és érdeklődő gyerekeket és tanárjaikat.
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Sajnos nem sikerült megtalalni. Lehet, hogy nem voltam túl alapos, de nem szerettem volna hosszabb ideig magára hagyni a kerékpáromat. Kérem a képek alapján az elfogadást. Köszönöm!
Alaposan végignéztem a láda lehetséges helyszíneit, nem találtam meg. A csatolt telefonos képek alapján kérem a jóváhagyást. Ha kell még bizonyító kép, tudnék küldeni.
A hely bejött, nagy tetszik a mamutfenyő és az a nyugalom, ami a környéken van. Éppen hoztak lovaskocsival gyerekeket, akik kedvesek voltak, kicsit beszélgettünk is.
Eredetileg Sámson felől, homokutakon közelítettünk, egész közel jutottunk Balkányhoz, de az eső utáni nagy vízösszefolyások eltérítettek és majdnem beleragadtunk az egyik saras-akácos dűlőbe jó messze minden tanyától. Kevésen múlt... Szóval óvatosan, és inkább kerüljetek.
Kellemes napsütésben, de metszően hideg szélben találtuk meg.
KurucMackó - Rákóczifalva Mackómúzeumának utazó "nagykövete" - jól érezte magát. Kár azért a sok romos épületért. Régi gazdáik sajnálnák, ha látnák.
Köszönjük szépen!