Tipp: fa mellett üregben, árakkal takarva.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
BALKÁNY ÉS CSIFFY TANYA ELHELYEZKEDÉSE, TÖRTÉNETE:
Balkány Szabolcs-Szatmár-Bereg megye hetedik legnagyobb területű települése, a Nagykállói kistérség városa. Első írásos említése 1214-ből származik a Váradi Regestrumban, az 1950-es megyerendezésig Szabolcs vármegye Nagykállói járásához tartozott.
Balkány a Nyírségben, Nyíregyházától délkeletre közel 27 km-re, Debrecentől északkeletre 40 km-re, Nagykállótól 14 km-re, az M3-as autópálya 234-es csomópontjától délkelet felé, 20 km-re található. Területe délen nagy távolságra terjed, a Hajdú-Bihar megyei Nyíradonnyal, Hajdúsámsonnal és és Hajdúhadházzal határos, 24 tanyájának jelentős része ezen a területen található.
A város csak mellékutakon közelíthető meg, négy irányból: Téglás-Geszteréd felől a 4901-es úton, Nyíregyháza-Nagykálló felől, Nyíradony felől, illetve Nyírmihálydi-Szakoly felől. A környező főutak (4-es, 41-es, 403-as, 471-es) elkerülik.
Megközelíthető volt a 112-es számú Nagykálló-Nyíradony-vasútvonalon is, de a személyforgalmat 2007. március 3-án gazdaságtalanságra és kihasználatlanságra hivatkozva leállították. Az utolsó évben már csak napi két pár vonat közlekedett a 23 km hosszú vonalon. A városban és külterületén a vonat négy helyen - Görénypuszta, Balkány, Cibakpuszta és Abapuszta - állt meg.
Forrás
Csiffy tanya Balkánytól 8 km-re található. A Jármy és Csiffy család, Csiffy Katalin birtoka volt az 1900-as években.
A településrészre érve az aszfaltozott út végén jobbra kell fordulni, innen még kb. 500m-re található a fa.
A FENYŐ TÖRTÉNETE:
A mamutfenyő kb. 150 éves múltra tekint vissza, 1860 körül ültette Finta József balkányi polgár. Még a Jármy család udvarán állott valaha a nagy fenyő. A lombkoronáját 1968-ban kettéhasította egy villám. Ma vasabroncsok tartják össze.
A MAMUTFENYŐKRŐL:
Óriás mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum)
A mamutfenyő a világ legnagyobb növénye. Magassága 50-85 m, törzsének átmérője 5-7 m. A legmagasabb leírt példány 93,6 méter magas volt míg törzsátmérője 8,85 m volt. A legidősebb, ismert példány kora, az évgyűrűi alapján 3.200 év.
A fa kérge barázdás, szálas szerkezetű és a törzs alapjánál akár a 60 cm-es vastagságot is elérheti. Ez a kéreg biztosít tűzvédettséget a növénynek.
Tobozai 4-7 cm-esek, 18-24 hónap alatt érnek be, és akár 20 évig is a fán maradnak. A magok 3-6 mm-esek. Egy toboz átlagosan 230 magot tartalmaz. A magok sötétbarnák, 4-5 mm hosszúak és 1 mm vastagok, 1 mm-es szárnyakkal minden szélükön. Néhány mag a forró nyári időjárás miatt, a toboz méretcsökkenése miatt hullik ki, de többségük akkor válik szabaddá, ha a toboz tűz, vagy rovarkár miatt kiszárad. A fiatal növények 12 éves korukban kezdenek tobozt érlelni. A mamutfenyő szaporodása ezekkel a magokkal történik a természetben. Egy-egy nagyobb példány akár 11.000 darab tobozt is érlelhet és akár 300.000-400.000 magot is teremhet. A szárnyas magok az anyanövénytől 180 méterre is földet érhetnek.
Forrás
"Amikor ránézel egy fára és érzékeled annak csendjét, te magad is elcsöndesülsz. Nagyon mély szinten azonosulsz vele. Egységet érzel mindennel, amit a belső csendben, és amit azon keresztül észlelsz. A szeretet: észlelni a mindennel való egységet." Eckhart Tolle
Kívánom mindenkinek, hogy érezze át ennek a helynek a nyugalmát, varázsát, a fa impozáns, egész tájat uraló erejét.''