A dobozka egy vékony törzsű, de magas fa mellett, jobb oldalon dróton lóg a kerítés belső oldalán. Toll nincs benne. A járdáról kényelmesen elérhető, nem kell bemenni sehová. Kérlek kereséskor, visszahelyezéskor körültekintően járj el, ha úgy látod, felfednéd a láda helyét inkább logolj jelszó nélkülit, elfogadom találatként. Köszönöm!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval, biciklivel a ládától pár méterre tudtok parkolni. A jánoshalmi vasútállomás pár száz méterre van a ládától.
Jánoshalma
A tatárjárás után kunok települtek a megmaradt magyarok közé, falujukat Csőszapának nevezték. A terület 1439-ben a Hunyadi-család birtoka lett. A fejlődő falu ekkor kapta Jankó, Jankószállás nevet. A 150 éves török uralom alatt és után a lakosság szinte kipusztult, helyettük szerbek, majd bunyevácok települtek be. 1731-től katolikus magyarok népesítették be a települést, akik közé délszlávok és szlovákok is keveredtek. A törökök óta Jankovácznak is nevezett falu előbb a kincstár, majd 1799-től az Orczy-család jobbágybirtoka lett. 1807-ben kivívta magának a vásártartási joggal járó mezővárosi rangot, s ezt 1886-ig meg is tartotta. Nevét 1904-ben Klánszky Ferenc javaslatára Jánoshalmára változtatták. A különböző tájakról idetelepült lakosok változatos népi kultúrát, szokásokat, hiedelmeket hoztak magukkal. Ez a két évszázad alatt egységessé ötvöződött, s így öröklődött nemzedékről nemzedékre.
Az 1867-es kiegyezés utáni időszak újabb fejlődési periódusnak tekinthető. Az illancsi homokvilág és a bácskai löszvidék találkozása lehetőséget nyújtott szőlő-, és gyümölcstermesztésre, valamint szántóföldi növénytermesztésre. Kiépült a vasútvonal, ami főleg a mezőgazdaság számára volt kedvező, mivel határainkon túlra is kiterjesztette a termények kereskedelmi forgalmát. A növénytermesztéshez szorosan hozzákapcsolódott az állattartás, a sertés-, baromfi- és szarvasmarha-tenyésztés. Megerősödött az iparos réteg, a település lakossága egy gazdaságilag is erős kisváros kívánalmainak megfelelően polgárosodott, rétegződött. A Béke téren kialakult az egykor országos hírű gyümölcspiac, a gyümölcs kereskedelem és feldolgozás egyéb formái is teret nyertek. A település ebben az időszakban vette fel a ma is meghatározó karakteres kisvárosi arculatát. 1945 után történelmi korszakváltás ment végbe, mely több mint 40 esztendőre meghatározta nemcsak Jánoshalma, de az egész ország sorsát. A mezőgazdaság nagyüzemivé válása miatt visszaesett a szőlő- és gyümölcstermesztés. Az 1989-ben lezajlott rendszerváltás egy új, másfajta élet feltételeit kívánta megteremteni, jóval nagyobb teret adva a magán-, ill. a farmergazdálkodásnak.
A településen több szélmalom és szárazmalom állt, de ma már csak a Jókai utcai Anna-malom és az 1892-ben épült Doktor-telepi szélmalom látható, ami a közelmúltban került ismét felújításra.
Az épület
Középkori olasz várkastélyokra emlékeztető külsejű épület, mely Közép-Európa egyik legkülönlegesebb formájú malma.
1904-1907 között épült, és még ma is kiváló minőségű lisztet őrölnek az eredeti, 1920-ban üzembe állított berendezések. Az akkori "Nagymalmot" az első világháború utáni bérlők újra hasznosították vám- és kereskedelmi őrlésre. A második világháború előtt egy kétkádas nyilvános gőzfürdővel is kiegészítették.
Malomhoz képest furcsa alakja miatt a második világháborúban rendszeresen bombázták, erődítménynek hitték. Jelenleg a Felsőbácskai Malomipari Kft. üzemelteti. Belső látogatást előzetesen kell egyeztetni a +36 77 401 760 telefonszámon, csak délelőtt fogadnak vendéget.
Műmalom?
Műmalomnak hívjuk, ha a malomkő, vagy malomkőhöz hasonlító lemezek, korongok helyett hengerek végzik az őrlést. Magyarországon az első műmalom 1835-ben Nagysurányban készült, s ezt a Nyitra vize hajtotta.
A láda
Az új, jól álcázott láda a malomtól kicsit távolabb került, borostyán alatt keresd szemmagasságban. A járdáról kényelmesen elérhető, nem kell bemenni sehová. Kérlek kereséskor, visszahelyezéskor körültekintően járj el, ha úgy látod, felfednéd a láda helyét inkább logolj jelszó nélkülit, elfogadom találatként. Köszönöm!
Közeli ládák
E geoláda közelében található az Illancs értékeit és kirándulóhelyeit bemutató sorozat (GCKEHO, GCHAHO, GCSZMV)
Nem találtuk meg a ládát, de akkor is köszönjük a rejtést! Egy bácsi hozott el ide bennünket magával a kocsijával és nem mertük a hosszú keresgéléssel megvárakoztatni. Kérjük ezért a találat jelszó nélküli elfogadását. Köszönjük előre is. Ernő és Tina Szegedről. [Geoládák v4.4.1]
Az épület szép, a rejtés nem. Egy fekete huzalt keress meg a dzsindzsában, úgy hogy ne vegyenek észre. Hát nem volt a kedvenc rejtésem. [Geoládák v4.3.0]
Közepes forgalom, a játszótéren sokan voltak, telefonálásnak álcáztam a kerítés melletti motozásomat.
A magas fa jobb oldalán jól megtalálható a kihúzózsinór és a végén a dobozka. A beltartalom mindössze két belegyűrt A4-es papír, de a minimál követelményeket tényleg teljesíti, kereshető. A malom szép.
Az utolsó három kereső jelzése alapján a rejtésnek nyoma veszett, emiatt beteg státuszba helyeztem a ládaoldalt.
Infurmáció: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönettel a rejtésért és a gondoskodásért, üdv: hk
Csatlakozunk mi is a korábbi keresőkhöz, a helye megvan, a láda nincs! :-( A vékony fa szépen megette a drótkerítést! A kiülő részeknél rengeteg mugli gyerek. Kérjük az elfogadást! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.2.5]
Pont egy hónapja jártam erre a közeli Alföldi kéktúra alkalmával, akkor a templom mellettit kerestem, de eltűnt, a rejtőt értesítettem, jelszót adott. Akkor ez a malmos láda nem volt aktív, legalábbis nem láttam. pár napja vettem észre bosszankodva, hogy jaj itt egy láda, múltkor lett volna időm rá.
Nos pont egy hónappal később, ma ismét erre jártam, szintén kéktúra okán. 3 percem volt átszállni a buszról vonatra ( na jó a buszsofőr belehúzott így 5). A vasúton jutott eszembe, hogy itt a láda, rákerestem, futás és a pontos leírásnak hála gyorsan meg is lett. Szerencsére azonnal megpillantottam a jelszót (köszi, hogy úgy hajtogattad az A/4-est), papír vissza, visszarejt és futás a vonathoz. Elértem és ez a láda is oké :)
A malmot távolról néztem így meg, de egyszer időt szakítok a túzetesebb ismerkedésre is.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (470 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.