A legutóbbi hét kereső jelzése alapján a doboz elveszett, így nem található meg a helyszínen a találat bejelentésére alkalmas jelszó.
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönet a gondoskodásért, üdv: hk
[halaszkiraly, 2022.12.02 23:14]
WAP:
Az új, jól álcázott láda a malomtól kicsit távolabb került, borostyán alatt keresd szemmagasságban a beton építmény jobb oldalánál. A járdáról kényelmesen elérhető, nem kell bemenni sehová. Kérlek kereséskor, visszahelyezéskor körültekintően járj el, ha úgy látod, felfednéd a láda helyét inkább logolj jelszó nélkülit, elfogadom találatként. Köszönöm!
Köszönet az eredeti rejtőknek (Dudikoph, Tyborg és Orsi) a ládáért.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Autóval, biciklivel a ládától pár méterre tudtok parkolni. A jánoshalmi vasútállomás pár száz méterre van a ládától.
Jánoshalma
A tatárjárás után kunok települtek a megmaradt magyarok közé, falujukat Csőszapának nevezték. A terület 1439-ben a Hunyadi-család birtoka lett. A fejlődő falu ekkor kapta Jankó,Jankószállás nevet. A 150 éves török uralom alatt és után a lakosság szinte kipusztult, helyettük szerbek, majd bunyevácok települtek be. 1731-től katolikus magyarok népesítették be a települést, akik közé délszlávok és szlovákok is keveredtek. A törökök óta Jankovácznak is nevezett falu előbb a kincstár, majd 1799-től az Orczy-család jobbágybirtoka lett. 1807-ben kivívta magának a vásártartási joggal járó mezővárosi rangot, s ezt 1886-ig meg is tartotta. Nevét 1904-ben Klánszky Ferenc javaslatára Jánoshalmára változtatták. A különböző tájakról idetelepült lakosok változatos népi kultúrát, szokásokat, hiedelmeket hoztak magukkal. Ez a két évszázad alatt egységessé ötvöződött, s így öröklődött nemzedékről nemzedékre.
Az 1867-es kiegyezés utáni időszak újabb fejlődési periódusnak tekinthető. Az illancsi homokvilág és a bácskai löszvidék találkozása lehetőséget nyújtott szőlő-, ésgyümölcstermesztésre, valamint szántóföldi növénytermesztésre. Kiépült a vasútvonal, ami főleg a mezőgazdaság számára volt kedvező, mivel határainkon túlra is kiterjesztette a termények kereskedelmi forgalmát. A növénytermesztéshez szorosan hozzákapcsolódott az állattartás, a sertés-, baromfi- és szarvasmarha-tenyésztés. Megerősödött az iparos réteg, a település lakossága egy gazdaságilag is erős kisváros kívánalmainak megfelelően polgárosodott, rétegződött. A Béke téren kialakult az egykor országos hírű gyümölcspiac, a gyümölcs kereskedelem és feldolgozás egyéb formái is teret nyertek. A település ebben az időszakban vette fel a ma is meghatározó karakteres kisvárosi arculatát. 1945 után történelmi korszakváltás ment végbe, mely több mint 40 esztendőre meghatározta nemcsak Jánoshalma, de az egész ország sorsát. A mezőgazdaság nagyüzemivé válása miatt visszaesett a szőlő- és gyümölcstermesztés. Az 1989-ben lezajlott rendszerváltás egy új, másfajta élet feltételeit kívánta megteremteni, jóval nagyobb teret adva a magán-, ill. a farmergazdálkodásnak.
A településen több szélmalom és szárazmalom állt, de ma már csak a Jókai utcai Anna-malom és az 1892-ben épült Doktor-telepi szélmalom látható, ami a közelmúltban került ismét felújításra.
Az épület
Középkori olasz várkastélyokra emlékeztető külsejű épület, mely Közép-Európa egyik legkülönlegesebb formájú malma.
1904-1907 között épült, és még ma is kiváló minőségű lisztet őrölnek az eredeti, 1920-ban üzembe állított berendezések. Az akkori "Nagymalmot" az első világháború utáni bérlők újra hasznosították vám- és kereskedelmi őrlésre. A második világháború előtt egy kétkádas nyilvános gőzfürdővel is kiegészítették.
Malomhoz képest furcsa alakja miatt a második világháborúban rendszeresen bombázták, erődítménynek hitték. Jelenleg a Felsőbácskai Malomipari Kft. üzemelteti. Belső látogatást előzetesen kell egyeztetni a +36 77 401 760 telefonszámon, csak délelőtt fogadnak vendéget.
Műmalom?
Műmalomnak hívjuk, ha a malomkő, vagy malomkőhöz hasonlító lemezek, korongok helyett hengerek végzik az őrlést. Magyarországon az első műmalom 1835-ben Nagysurányban készült, s ezt a Nyitra vize hajtotta.
A láda
Az új, jól álcázott láda a malomtól kicsit távolabb került, borostyán alatt keresd szemmagasságban. A járdáról kényelmesen elérhető, nem kell bemenni sehová. Kérlek kereséskor, visszahelyezéskor körültekintően járj el, ha úgy látod, felfednéd a láda helyét inkább logolj jelszó nélkülit, elfogadom találatként. Köszönöm!
Közeli ládák
E geoláda közelében található az Illancs értékeit és kirándulóhelyeit bemutató sorozat (GCKEHO, GCHAHO, GCSZMV)
A legutóbbi hét kereső jelzése alapján a doboz elveszett, így nem található meg a helyszínen a találat bejelentésére alkalmas jelszó.
További tudnivalók a beteg ládákról:
https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Köszönet a gondoskodásért, üdv: hk
Pont ma van az 50. születésnapom! Ezen jeles alkalomból adtam magamnak 2 nap szabadságot, és eljöttem begyűjteni a környékbéli ládákat.
A nap vége felé érkeztem, így már a lemenő nap fényénél nézhettem meg ezt a szép épületet. De először a ládára startoltam rá. Hiába olvastam el alaposan a leírást, a ládát sajnos nem találtam meg! Sokat kerestem, és meg is találtam azt a zöld színű drótdarabot, amivel szerintem rögzítve volt a borostyánban. De szerintem a ládának lába kélt. Baráti segítséggel sikerült logolni.
A sikertelen találat után mentem az épülethez. Először nem is igazán tudtam a ládánál, hogy merre induljak, mert elég messze van a látnivalótól. És, bár elég tekintélyes méretű az építmény, a ládától nem feltétlenül látszik. Szóval jó lenne egy koordinára a látnivalóhoz!
Azért megtaláltam, miért is került ide a doboz. Nagyon szép épület! Azért egy kis karbantartás ráférne! A vakolat már hullik le itt-ott!
Köszönjük az élményt. Részletes beszámoló otthonról. Nem találtam a dobozt sehol. [Geoládák v3.12.10] Tényleg gyanús, hogy elveszhetett...
A ládakörnyezetben először egy autentikus "budit" pillantottam meg, ami leltári számmal is el van látva. Aztán a sínekre kisétáltam és megpillantottam a látnivalót is....ha már a dobozt nem sikerült. Tetszett a műmalom, jól körbejártam.
Jánoshalmi második találatom, itt több időt töltöttem mint terveztem, mérsékelt gyalogos és autós forgalom is volt. Kicsit magasan, pipiskedve, de elértem.
Kétszer kellett volna ma megtalálnunk.Először délelőtt minden gond nélkül meglett,írtuk bele,vissza is rejtettük,aztán GCKEHO-nál jutott eszembe,hogy nem írtuk fel a jelszót.Sebaj majd túra végeztével is úgyis Jánoshalmán megyünk keresztül,megint teszünk egy kis kitérőt.Na ekkor már nem volt szerencsénk többen is voltak itt,ráadásul a motor még egy fokkal feltűnőbb volt,mint a kocsi,így inkább meg se próbáltuk kivenni.Szeretnék élni a felajánlott jelszó nélküli megtalálás elfogadásával.Köszönöm előre is!