Megye/ország: Lengyelország
Elhelyezés időpontja: 2009.12.28 10:45
Megjelenés időpontja: 2010.04.27 07:44
Utolsó lényeges változás: 2011.09.18 23:30
Utolsó változás: 2019.06.14 16:27
Rejtés típusa: Multi geoláda (3V)
Elrejtők: mj+dgm
Ládagazda: mjdgm Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
További infók: 0
Megtalálások száma: 322 + 11 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP:
3 pontos multi.
1. pont: Szobor talapzatán lévő címer feliratának első szava (5 betű)
2. pont: Bronz emléktáblán a személy lába alatt olvasható második szó (4 betű)
3. pont: Bejárattól jobbra a felső tábla első sorának utolsó szava (6 betű) A jelzések szerint az a pont jelenleg elérhetetlen, ezért megadom az itteni jelszó-részletet: "MIASTA"
A ládába TravelBug még nem helyezhető.
Bevezető: "Lengyel - magyar Két jó barát!
Együtt harcol, s issza borát."
"Polak, Węgier, dwa bratanki,
i do szabli, i do szklanki."
A két nép barátsága legendás, egyesek szerint a világtörténelemben is egyedülálló, ennek állít emléket ez a mondás is, mi pedig (kesser-módon) ezzel a rejtéssel szeretnénk emléket állítani a két nép máig fennálló barátságának.
Krakkó:
Krakkó királyi főváros, Kis-Lengyelország székhelye, lakosainak száma elővárosokkal együtt 1 250 000 fő, ezzel Lengyelország harmadik legnépesebb települése.
Krakkó a Visztula folyó partján fekszik, a folyó felső részén. A város közelében már a Kárpátok északi nyúlványai kapaszkodnak a magasba, de maga a város síkvidék jellegű. Mindössze a Wawel domb emelkedik néhány tíz méterre a Visztula fölé. Főbb látnivalók: WAWEL, Székesegyház, Királyi Palota, Sárkány, Rynek, azaz a Főtér, Mária templom, Posztócsarnok Schindler gyára (Schindler listája című filmből ismerhető)
Egy kis történelem:
A barátság a közös történelmi viszontagságokban gyökerezik. Magyarországnak és Lengyelországnak is meggyűlt a baja a keleti és a nyugati nagyhatalmakkal, a Habsburgokkal, az oroszokkal, a németekkel, a szovjet kommunistákkal, a sorba pedig manapság már a globalisták láthatatlan hadserege is felsorakozott.
A számos történelmi párhuzam és a rengeteg közös nemzeti ikon mellett ebben nagy szerepe lehet annak is, hogy a két nép a viszonylagos földrajzi távolság miatt nem került konfliktusba. Etnikai konfliktusok, kölcsönös területszerző követelések - a magyar-lengyel viszonyban ezek ismeretlen fogalmak.
A magyarországi Árpád-ház és a lengyelországi Piast-ház története szinte párhuzamos. Az első, nemcsak legendákban létező lengyel uralkodóként számon tartott I. Mieszko 966-ban tért át a kereszténységre, nevéhez fűződik a Poznańban felépített első lengyel katedrális is - ő volt a lengyelek Istvánja, aki feltehetőleg a Német-római Birodalommal való összeütközés elkerülése miatt térítette keresztény hitre Lengyelországot. A Piastok egészen Nagy Lajos perszonáluniójáig uralkodtak Lengyelországban.
Az egyik első lengyel ember, aki nyomot hagyott a magyar történelem krónikáskönyveiben a Vitéz Boleszláv által elűzött Vezprym herceg volt, akinek a Balaton-felvidéken nagybátyja, I. István adományozott birtokokat. A herceggel ma is találkozhatunk a térképeken, a Vezprym nevet ízlelgetve nem tűnik valószínűtlennek az a feltételezés, hogy Veszprém városa róla kapta a nevét. A két uralkodóház közötti kapcsolatoknak egyébként se szeri, se száma. Egyes források szerint a Lengyelországban született Szent László anyanyelve is lengyel volt - mindmáig ő a magyarországi lengyelek védőszentje.
Lengyelország a Jagelló-ház kihalása után szabad királyválasztó országgá lett. A legesélyesebb jelölt Habsburg Miksa császár és király volt, de jelentkezett az orosz Rettegett Iván is, míg a törökök Báthory István erdélyi fejedelmet ajánlották a lengyelek figyelmébe. A lengyel köznemesség 1575. december 12-én Báthory mellett foglalt állást, aki elfogadta a lengyel rendek feltételeit, és feleségül vette a nála 10 évvel idősebb Jagelló Annát, az utolsó Jagelló-házi lengyel király, II. Zsigmond Ágost húgát. A gyorsan Lengyelországba érkező Báthoryt 1576. május 1-jén Krakkóban, a waweli székesegyházban koronázták királlyá. Távolabbi politikai tervét - Lengyelország, Magyarország és Erdély államszövetségét, mely egyaránt szolgálta volna a Habsburgok és a török visszaszorítását - nem tudta megvalósítani. 1586. december 12-én váratlanul halt meg a litvániai Grodnóban. Mivel utóda nem született, a lengyel trónon feleségének unokaöccse, a svéd III. Zsigmond követte. Halála után a krakkói waweli székesegyház kriptájában temették el. A lengyelek egyik legnagyobb királyukat tisztelik benne, annak ellenére, hogy élete végéig megmaradt magyarnak, és velük is csak latinul érintkezett. A későbbi erdélyi fejedelmek őt, mint a Hunyadi Mátyás óta legsikeresebb magyar politikust tekintették példaképüknek, követték azon koncepcióját, hogy Magyarországot Erdélyből kiindulva is lehet egyesíteni.
Rejtés: 1.pont: Wawel:
A megadott koordinátán N 50° 3,274' E 19° 56,087' 225 m [GCKRWW-1] egy ismert ember szobra található. A szobor talapzatán egy címer látható, ennek első szava (5 betű) a jelszó második része.
2.pont: Főtér:
A 200 m x 200 m alapterületű Rynek Krakowski tér a legnagyobb középkori főtér Európában. A tér nevezetességei a Mária templom, a Posztócsarnok, az Adam Mickiewicz 1898-as emlékműve és a Városháza különálló tornya.
A jelszó második részletét a megadott koordinátán N 50° 3,693' E 19° 56,330' 222 m [GCKRWW-2] találod. Keresd a bejárattól jobbra eső bronz domborművet, amelyen egy ismert személyt láthatsz. Jelszórészlet a személy lába alatt olvasható második szó (4 betű).
3.pont: Barbakán:
Középkori erődített települések vagy várak része a barbakán. A barbakán általában különálló árokkal körülvett erős torony, csapóhíddal és egy vagy több kisebb őrtoronnyal. A barbakán feladata a település vagy erődítmény főkapujának megvédése.
A jelszó harmadik részét a Barbakán rejti. A megadott koordinátán N 50° 3,917' E 19° 56,495' 243 m [GCKRWW-3] a bejárattól jobbra 2 táblát találsz. A harmadik jelszórészletet a felső táblán találod. Keresd az első sor utolsó szavát! (6 betű) A jelzések szerint az a pont jelenleg elérhetetlen, ezért megadom az itteni jelszó-részletet: "MIASTA"
Fontos tudnivalók:
A rendszeresen frissülő lengyel TUHU letölthető INNÉT.
(Az "NI" sor és "Spakowany pakiet map" oszlopban szereplő .zip-et töltsd le!)
A történelmi belvárosban tilos a parkolás, ám Krakkó központjában fizetni kell a parkolásért. Parkolójegyeket megvásárolhatjuk trafikokban vagy a parkoló kocsiknál sétáló eladóknál. A parkolójegyet, vagy jegyeket, ha tovább szeretnénk parkolni, jól látható helyen hagyjuk a kocsiban. A parkolásért hétfőtől szombatig 10.00-18.00-ig kell, átlagosan 5 Zloty (350 Ft) a díj óránként. FIGYELEM! A parkolójegy hiányáért vagy a nem megfelelő összeg kifizetéséért 50 zł büntetést fizetünk.
A fizető övezeten kívül bárhol ott lehet hagyni a kocsit, a történelmi belvárost egyébként is érdemes gyalogosan megközelíteni és bejárni.
Kellemes városnézést és szép sétát kívánunk! :-)
Láda történet:
2009.12.28: A láda kihelyezve
2010.04.29: Láda új helyre költözött (Geomarci & Laci-62)
2010.08.19: Nagyobb láda kihelyezve (Peterpan)
2011.08.18: Lacc segítségével pótlásra és új helyre került az első pont ládája, amely az öt betűs jelszórészt tartalmazza. Koordináták javítva!
2011.09.18: Sajnos a hagyományos láda újra eltűnt, így a továbbiakban csak három virtuális pontot kell keresnetek!
=========================================
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Családi kirándulás az őszi szünetben. Krakkóban szálltunk meg, nem messze az óvárostól. Kétszer is bementünk sétálni a történelmi épületek közé. Első alkalommal auschwitzi látogatásunk után, másodjára pedig a wieliczkai sóbánya végigjárása után.
A ládát már természetesen az első alkalommal levadásztam, de egy éjszakába nyúló pirogozás után (a személyzet nem volt a helyzet magaslatán) az utolsó ponthoz mér sötétben értünk. Ezért, meg mert a Krówka boltot zárva találtuk, másnap is sétafikáltunk még egyet a városfalak között.
Nagyon szép az a város! És az óváros rész példa értékűen rendbe van hozva. Nincs egy pergő vakolat, vagy egy nem tökéletes homlokzatú ház. Nagyon szép az egész! Persze van jó sok ember is, de most még az elviselhető határon belül mozgott a tömeg. Összesen majd hat órát sétálgattunk itt. Még a föld alatt is körülnéztünk! Amit látni lehetett, vagy érdemes, azt megnéztük!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Az utolsó ponton valóban nem a szükséges részlet szerepel a beazonosított táblán. A megjelennített jelszóval logoltunk.
Azt, hogy még a nyár végén elugorjunk Krakkóba, elég random találtuk ki Levivel (aki sajnos nem loggolja a megtalálásait...). 20.-a este indult a Flixbusz a Mexikói úttól, tűzijáték után egyből idesiettünk, és másnap reggel érkeztünk meg Krakkóba. Reggel egyből nyakunkba vettük a várost, tudtuk, hogy az a két nap amit itt leszünk, nem valami sok. Első nap meg is lett az első két pont, ezután bejártuk a belváros templomait, majd a Wawel aljában tettünk egy látogatást, a tűzokádó sárkánynál. Ebédre nagyon finom pierogit ettünk céklalevessel, majd a Kazimierz-negyed következett, majd felmentünk a "Kopiec Krakusa"-ra, végül a csepergő esőben elfoglaltuk a főtéri szállásunkat, ahonnan hallgathattuk a Hejnalt. Este tettünk még egy sétát a városban, viszont leszakadt az ég, így kénytelenek voltunk a helyi söröket megkóstolni egy zárt helyen. Másnapra maradt a Wawel, amit be is jártunk, sajnos Hedvig síremlékét épp elszállították restaurálásra. Végül bementünk a Mária-templomba, a posztócsarnokban vettünk hűtőmágnest, vetettünk egy utolsó pillantást a Barbakanra, aztán siettünk, hogy érjük még el a buszunkat. Nagyon intenzív 35 órát töltöttünk el Krakkóban, minden perce megérte, biztos visszatérünk még :)
Megtaláltuk! 🙂
Újra Krakkó, de más szemmel, most végig jártuk ismét a láda pontjait, és sokat sétáltunk a város terein, utcáin.
Köszönjük a lehetőséget! [Geoládák v4.0.3]
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! A legszebb város Lengyelországban, és telis tele magyar emlékkel. Sokszor jártunk már itt. Most a régi Városháza tornya volt újdonság.
Céges csapatépítés közben találtam meg. Háromnapos kiránduláson voltunk Krakkóban. Jókat ettünk és ittunk, nagyokat gyalogoltunk, bejártuk a város nevezetességeit. A harmadik pont újra látogatható de csak 10 és 18 óra között.
Pityuékkal a 4 napos családi lakóautós kirándulásunk alkalmával , egy közös bringázás alkalmával . Nagyon szép hely, csak itt is mindig nagy a tömeg , és a várba biciklivel nem lehet bemenni, még úgy se, hogy tolja az ember ...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.3.0]