WAP:
Hagyományos láda a Becsky kúria közelében, a kerítésen kívül, a fenti koordinátán.
A ládába TravelBug helyezhető.
A láda a Becsky kúria közelében, a kerítésen kívül található.
Ha meg szeretnéd nézni a kúriát és szeretnél sok érdekes történetet hallani a faluról, keresd Szabó Zolit (villanyszerelő, kedvtelésből amatőr történész, régész és nem mellesleg Schönvisner István-emlékéremmel kitüntetett műemlékvédő), a kúriával szemben, aki szívesen elkalauzol!
Köszönet Zolinak és Julcsinak, akik segítettek a rejtésben és karban tartják a ládát.
Ha itt jársz, érdemes a falu főutcáján végigsétálni, ahol koordináták nélkül is megtalálható a református templom az 1800-as évekből, kis kápolna, hatalmas homokos Szamos part, a Szamos mellett szalonnasütő hely, jellegzetes szatmári tornácos paraszt ház.
A gyerekeket fa játszótér, a felnőtteket a falu végi "Kurta Kocsma" várja... :-)
A fáradt kincsvadászoknak a kúriával szemben a "Tulipános Ház" ad szálláslehetőséget.
A Becsky kúriáról:
A kúriát a Becski család minden bizonnyal a XVIII. század közepén - végén építette. Feltételezhetjük, hogy a faluban már korábban is állt egy kúriájuk, ahonnét Becski György keltezte leveleit. Mindenestre egy 1770-ben keltezett levél már tekintélyes kúriára vall. Azonban a család nagyszámú iratai között építkezési adatot nem találunk.
A kastély az 1800-as években még a család birtokában volt. Később, valamikor a század végén (nem tudjuk pontosan, hogy mikor), a Kossuth vagy Kossuth család birtokába került.
A kúria sajnos a 80-as években igen elhanyagolt állapotban volt, a tetőszerkezete leégett.
A 90-es években az Örökségünk Őrei ifjúsági műemlékvédelmi szervezet segítségével felújításra került és ma már gyönyörű, eredeti pompájában várja a látogatókat.
Komlódtótfaluról:
Komlódtótfalu az ország északkeleti szegletében, a Szatmári-síkságon, a román-magyar határtól néhány kilométerre található kis település.
A települést a Szamos-folyó félkörívben öleli körül, melynek partját részben érintetlen ártéri erdők borítják.
A falu megközelíthető a 49-es számú főútvonalon Mátészalka irányából, valamint Fehérgyarmat felől és a Csenger várossal összekötő révátkelő segítségével, gyalogosan, illetve kerékpárral. Legközelebbi vasútállomás a szomszédos Csenger városban van. A falutól 3 km-re található a Csengersimai Román-Magyar határátkelő.
A falu története:
Komlódtótfalu hajdan két község volt: Komlód, illetve Dombó. Levéltári és régészeti kutatásokból megállapítható, hogy a X.-XI. században már létezett a település. 1337-ben készült oklevélben említik Komlód néven a falut, mint a Komlódi család birtokát. Dombó, mely szláv eredetű név és magyarul "tölgy"-et jelent - első okleveles említése 1312-ben történt, mint a Darahy család birtoka. 1430-ban már Tótfaluként írják nevét. Ezt követően a két település eggyé vált. A XV. századtól a Becsky család birtoka lett. A XVII. század végén a községnek már volt fából épült református temploma.
A XX. század elején, Trianont követően a község az ország határára került, így elvágták természetes történelmi központjától, Szatmárnémetitől. Csengerrel az idők folyamán vagy a híd vagy a révátkelő kötötte össze.
Az 1970-es nagy "Szamosi árvíz" szinte teljesen elpusztította a falut, s az akkori politikai vezetés megakadályozta, hogy a lakosság újjáépítse házait. Ezt követően a lakosok száma drasztikusan csökkent, s a 90-es évekre - a múlt század közepe táján még 1400 lakost számláló település - 67 főnyire zsugorodott. Napjainkra ez a létszám megduplázódott és az új faluház is arra utal, hogy ez a község élni akar!