Elhelyezés időpontja: 2011.06.09 20:00
Megjelenés időpontja: 2011.06.09 21:25
Utolsó lényeges változás: 2021.11.29 14:26
Utolsó változás: 2021.11.29 14:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: András és Kriszta
Ládagazda: közös nevező Nehézség / Terep: 1.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 2632 + 9 sikertelen + 8 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 4.2 megtalálás hetente
Új láda került kihelyezésre az apátság felújítása miatt.Mágnessel rögzített mikroládát keress. Menj le a lépcsőn!
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) Tihanyi tájegység vezetőjének 2011. június 2-án kelt levele, valamint a Tihanyi Bencés Apátság perjeli titkárának 2011. június 1-én kelt levele alapján a geoláda elhelyezhető.
Parkolás
Fizetős parkoló: március 01-től november 30-ig 09 órától 20 óráig parkolási díj összege 500 Ft/ óra, Max. 4 órát lehet parkolni. Innen a jelszó 80m-re van. N 46° 54,800' E 17° 53,353' 216 m [GCTIHA+parkoló]
Történet
A félsziget keleti ormán, büszkén emelkedik a Balaton fölé Tihany jelképe, a Tihanyi Bencés Apátság. Az apátság kulturális és vallási szempontból is jelentős szimbólum, hiszen nemzeti örökségünk része az 1055-ből származó tihanyi alapítólevél, mely latinul íródott ugyan, de elsőként tartalmaz magyar nyelvű szavakat és tanúsítja az utókornak, hogy I. András ezt a helyet jelölte ki a bencés szerzetesek otthonául. Ma már csak a király nyughelyéül szolgáló román stílusú altemplom maradt meg eredeti formájában. A templomalapító sírját spirálisan rovátkolt, hosszú nyelű kereszttel díszített sírkő fedi. Ilyen kereszt csak királysíron fordul elő.
A török időkben a templomot lerombolták, majd a XVIII. században elnyerte jelenlegi formáját.
A mai apátság a magyarországi barokk építészet egyik legjelentősebb épülete. Az újjáépítés kapcsán a berendezéseket készítő mélyen hívő Stuhlhoff Sebestyén szobrász és fafaragó neve említendő, aki haláláig, mintegy 25 évig dolgozott itt. Az ő műve a hatalmas főoltár, a szószék a négy egyházatyával, az apát trónusa és az előkészítő asztal. Halála után szeretett tihanyi templomában 1779-ben az apátok között temették el.
A következő évszázadban történt nagy belső restaurálás alkalmával olyan neves művészek kaptak és fogadtak el felkérést falfreskók készítésére, mint Székely Bertalan-, aki addigra már megfestette az Egri nők c. képét, Lotz Károly - aki a Tudományos Akadémiától az Operaházig rengeteg nevezetes fali kép szerzője volt és Deák Ébner Lajos-aki Munkácsy egyik legsikeresebb tanítványaként élt Barbizonban. Ezek a már életükben legendás festők Tihanyba utaztak, hogy a még nedves vakolt falakat egy évnyi munkával megtöltsék az újtestamentum szimbólumaival, történeteivel.
És mit hozott a XX. század? Gránátrepesztől sérült több száz éves orgonát, államosítást, szegényházat, múzeumot, majd visszakapott apátságot és kolostort. Ma a Tihanyi Bencés Apátságban hét szerzetes él, közösségük elöljárója Dr. Korzenszky Richárd.
Tihanyt turisztikai szezonban több százezer látogató lepi el. Ha egy nyári napon az apátsághoz sétálsz, elhaladsz a kereskedők és a turisták zajosan nyüzsgő tömege mellett, a templomformájú kulcstartók, paprikafüzérek, pólók, népviseletbe öltöztetett olcsó műanyag babák után feltűnik a bölcs, öreg apátság, falainál fotózkodó feszesen mosolygó menyasszonyokkal és ifjú férjekkel, mindenhol otthontalan turistákkal.
Az apátság azonban őrzi továbbra is lényegét: a belső békét és csendet, üzenetének örök érvényét hirdeti évszázadok óta makacsul, hívőknek és hitetleneknek, vén tanújaként történelmünknek és annak, hogy mennyi jó szándék, tehetség és szeretet él bennünk, magyarokban.'
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?