WAP:
A bejáratot jelző építmény rejti a ládát. (Kifele jövet a jobb kéz felőli)
Felhívom figyelmeteket, hogy a rejtés által megmutatni kívánt hely nemcsak természetvédelmi, hanem magán terület is.
Az ott dolgozók tájékoztatása szerint 8-18-ig minden nap szabadon, díjfizetés nélkül látogatható a központ.
Kérlek benneteket, hogy a Nádi iskolán túl csak fotójeggyel menjetek.
A láda egy 15x20 cm-es műanyag konyhai doboz.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ezzel a ládával lakóhelyem Sárbogárd melletti Rétszilasi-tavak Természetvédelmi Területet és ezen belül Rétimajor szépségét szeretném bemutatni számotokra.
Rétszilas jó célpont lehet, ha horgászni, kirándulni, fürödni vagy csak egy jót ebédelni szeretnétek.
Megközelítés
A 64-es és 63-as utat Mezőszilas és Sárbogárd között összekötő műútról Simontornya felé lefordulva, vagy
a 61-es út felől érkezve Simontornya és Cece között Sáregres irányába lekanyarodva közelíthetitek meg a központ bejáratát
Parkolni a múzeum előtti parkolóban tudtok.
Vonattal érkezve a rétszilasi vasútállomásnál szálljatok le, onnan ellenkező irányból (a Nádi iskola mögül) érkeztek meg a helyszínre.
A halastórendszer központja Rétimajor. Itt a múlt század végén a Zichy grófok által épített majorság romjaiból eredeti állapotába lett helyreállítva számos épület, ami jelenleg szakmai, rekreációs, oktatási és múzeumi rendeltetést töltenek be.
Halászati múzeum
N 46° 48,556' E 18° 35,559' 104 m [GChalo+múzeum+parkoló]
A hajdani lóistálló ma az ország egyetlen Halászati múzeuma. Értéke, hogy a Magyarországon nagy múlttal bíró népi halászat eszközeit, tárgyait, fotóit gyűjtötte egybe, és tette bemutatásra alkalmassá. A magyarok ősfoglalkozásának számító halászat és a hozzá tartozó életforma országunktól nyugatra már teljesen eltűnt, és hazánkban is már csak nyomokban fedezhető fel. A falakon Kunkovács László néprajzkutató-fotóművész fényképei mutatják az egyes szerszámok használatát. A kiállítótéren tabló-sorozat mutatja be a természetvédelmi terület értékes és ritka növény fajait, az állatvilág és különösen a madarak kiemelt védettségű egyedeinek fotóit. A múzeumhoz kapcsolódó szabad téren a halászat nélkülözhetetlen eszközeit, a csónakokat helyeztek el.
Itt található egy negyed hektár nagyságú tó, ahol látvány-halászatot lehet tartani, továbbá a tóba benyúló félszigeten áll egy honfoglalás-kori földkunyhó rekonstruált mása.(
N 46° 48,551' E 18° 35,604' 106 m [GChalo+Halászkunyhó])
Nádi iskola
A szabadtéri tanterem célja, hogy a diákok, kiránduló csoportok természetes környezetben ismerkedhessenek meg a természet értékeivel, szépségével. A fából épült nádtetős tanteremben kb. 40 diák ülhet le. Az épület közvetlen szomszédságában egy kis tavat alakítottak ki, amelybe a területen található halfajokból telepíttek. Ebben a tóban megfigyelhetők halaink a természetes életterükben.
Az iskola mellett árnyékos játszóteret találtok, ahol a gyerekek is elfoglalhatják maguk.
Halászcsárda és fogadóközpont
A majorság hajdani víztornya, bognár- és kovácsműhelye az eredeti fafödémes szerkezet felújításával Halászcsárdává lett átalakítva. Tölgyfába faragott vízi életképek díszítik a bútorzatot, a falakon a régi idők legendás vizafogását megörökítő kép mellett halászrelikviák, és gyönyörű halas tányérgyűjtemény található. A kerthelyiséget a környék népi eszközeinek gyűjteményével díszített fal határolja.
A Rétimajor közepén lévő, régen magtárként funkcionáló mintegy 80-100 éves épületből Ökoturisztikai Fogadóközpontot alakítottak ki.
A terület 1994-ben kapta meg a természetvédelmi terület minősítést is, így a Duna-Ipoly Nemzeti Park fennhatósága alá tartozik.
Növény és állatvilág
A védett növényfajok közül a mocsári- és agárkosbor kisebb állományai vannak a tavak környékén levő gyepekben. A csatornákban több helyen is előfordul a kálmos.
Jelentős előfordulása van a védett halak közül a réti-, vágó csíknak és a szivárványos öklének.
Tavasszal elsőként jelennek meg a tarajos-, pettyes gőték, a barna és a zöld varangyok. Később a vörös hasú unkák, a vízi békák (tavi, kis tavi, kecske) és a levelibékák nászától hangos a környék.
A vízisikló az egész területen általánosan elterjedt. A nyáron idelátogató rendszeresen megfigyelheti a töltések szélén, a vízbe nyúló fatörzseken napozó mocsári teknősöket.
Az emlősök közül a fokozottan védett vidrát kell megemlíteni, amely a térségben szép számmal él.
A Rétszilasi-tavak Természetvédelmi Terület legnagyobb értékét madárvilága jelenti. Eddig több mint 220 madárfajt figyeltek meg itt, amely közel 60 %-a a Magyarországon eddig bizonyítottan előforduló fajoknak. Az előforduló védett madarak többsége - közel 100 faj - fészkel is a területen. Külön ki kell emelni a rendszeresen itt költő fokozottan védett fajokat: nagy kócsag, kiskócsag, üstökös-, kanalas-, vörös gém és a bölömbika.
A védett terület kiemelkedő természetvédelmi értéke a globálisan veszélyeztetett cigányréce. Az utóbbi években rendszeres fészkelővé vált a ritka kontyos és üstökös réce is. A sirálytelepen hazánkban első alkalommal figyelték meg a mediterrán elterjedésű szerecsensirály fészkelését. A nádi énekesmadarak szempontjából is nagyon kedvező adottságokkal rendelkeznek a tavak, hiszen fészkel a ritka kékbegy, a barkós cinege, és a fülemüle sitke is. A csatornapartokat kísérő fűzfákon szinte 100 méterenként ott himbálóznak a függőcinege művészi fészkei. A közelben fekete gólyák is költenek.
Rendkívüli jelentőségű az is, hogy a tavaszi és őszi madárvonuláskor madarak ezreinek biztosít pihenő és táplálkozó helyet. Az északról érkező ludakból- kiegészülve a hazánkban is költő nyári ludakkal- nem ritka, hogy 10-15 ezer példány is pihen a tavakon. Ezt a hatalmas lúdtömeget több tízezer vadréce és szárcsa egészíti ki. A közelmúltban olyan különleges fajok is megjelentek itt, mint a sarki lúd és az indiai lúd. Az őszi és tavaszi vonulás során rendszeresen látható itt a barna kánya, a rétisas, a kígyászölyv és a halászsas is.
A tavakban a gyakoribb haszonhalak, ponty, busa, amur, harcsa, süllő és csuka tenyésztése folyik, de mellette ezüstkárász, széles kárász, compó és keszegfélék, valamint a folyami halak kivételével Magyarország halfaunájának szinte minden tagja előfordul.
Szolgáltatások, árak, nyitva tartások
Madárfigyelés és fotózás:
Fotójegy az étteremben váltható, 1 napra szól és a múzeumbelépőt is tartalmazza. Fotójeggyel a 800 hektáros terület jelentős része bejárható.
Fotójegy ára: 2.000 Ft / nap/fő Gyermekeknek féláron
Aranyponty Halászati Múzeum:
Belépődíj felnőtteknek: 250 Ft / fő, gyerekeknek: 200 Ft / fő
Halászcsárda:
hétfő - csütörtök és vasárnap: 8 -18h
péntek - szombat: 8 -20h
Tel: (30) 289-0215
Aranyponty wellness központ Rétimajor
Szolgáltatások: uszoda, szauna, pezsgőfürdő, fittness és rekreációs terem, masszázs
Horgászati lehetőség az egész évben:
napi jegy: felnőtt 1500 Ft
gyerek: 750 Ft
Forrás és további információk:
aranyponty.hu