
WAP ON
Kővágótöttös belterületén, vastag törzsű fenyő és nagydarab kövek között rejtőzik a kupicányi geoláda. Kényelmesen kereshető. :-))
Tollat hozz magaddal!
WAP OFF
Bevezető
A Nyugat-Mecsek déli előterében, itt-ott a hegyláb lejtőire felkúszva valóságos gyöngysort alkotnak az Árpád-kori templomok
Málomtól Bakonyáig. Ha a kővágószőlősi Golgotát elhagyva nyugatra tartasz, eljutsz Kővágótöttös meghatározó épületéhez, a Szent Miklós templomhoz.
Árpád-kori templomok
Ahogy azt GCAKT bőséges
logbejegyzései is mutatják, Magyarországon nem ritka a 700- 800 éves templom sem - sőt, akár az első ezredforduló körüli időkből is maradtak épített tanúk. Gyerekkori történelemórákról ismerős a törvény szövege: "Tíz falu építsen egy templomot, [...]". Bár ezek a 11. század elején kevésbé tartós anyagokból készültek (fagerenda vagy boronafal, sövényfonat), a 12. század második felében fokozatosan elterjedt a kő és a téga, mint templomépítő anyag.
Szent Miklós-templom
A 12. századinak - tehát 800 évesnél is idősebbnek - tartott templom szinte a teljes magyar történelmet átvészelte. Bár a századok során sokat alakítottak rajta, ma is látható az eredeti épület néhány szerkezeti eleme, elsősorban a déli oldalon (ablaknyílás, vakablak, bejárat).
A török hódoltság alatt is folyamatosan lakott község temploma 1780-ig őrizte eredeti jellegzetességeit - amikor, az ellenreformáció hatalmas átépítési hulláma elérte. A szentélyt kibővítették, a déli oldalon nagyobb ablakokat alakítottak ki és a berendezési tárgyak terén is érvényesült a barokk esztétikum.
Az elmúlt évtizedekben két jelentős építkezés zajlott:
- 1980. és 1983. között nagyszabású restaurálás, átépítés történt, amelynek során az 1780-as állapotot igyekeztek megközelíteni - néhány kora középkori stílusjegy helyreállításával, jelzésszerű megmutatásával. (A berendezés szinte teljesen megújult.)
- A legutóbbi nagy munkák 2000. és 2004. között folytak, amikor a korábban elmaradt szigetelést, vízelvezetést oldották meg, hogy ma teljes szépségében mutathassa meg magát az épület.
Csöpke játékostársunk
információja alapján hétköznapokon 7:30 és 16:00 óra között a templom belülről is megtekinthető a közeli
Polgármesteri Hivatal munkatársaival történő egyeztetés után.
Megközelítés
A 6. főútról Hetvehelyre tartó 6605. számú főútról a Kővágótöttösre vezető bekötőútra kanyarodva hamarosan eljutunk a falu központjába, ahol
N 46° 5,266' E 18° 5,977' 265 m [GCGO+parkoló] parkolhatunk.
Tömegközlekedéssel
Kővágótöttös, forduló buszmegállóig érdemes utazni, ahonnan kb. 80 méterre van a geoláda.
Ládatörténet
2019.10.20 15:45 Szőkekapitány pontosítása alapján átfogalmaztam a rejtés leírását. Köszönöm a jelzést.
2018.04.01 23:04 Eltávolítottam a ládaelírásból a választékos módon csak "kéregető banner"-ként aposztrofált kódot. Szerencsére már saját forrásból is biztosítani tudom az évi legfeljebb pár százezer forintig terjedő összeget, amivel hozzájárulok a játékhoz.
(Mielőtt valami jellemes kesser szaladna az adóhatósághoz: természetesen a "kéregetés" bevétele egészen pontosan 0, azaz nulla forint volt. Nem nálam kell számolgatni a pulóvereket... :-P)
2015.01.24 A ládaoldal a
Geoláda 2015 projekt keretében frissült.
2015.01.19 Az eltűnt ládát újra pótoltam.
2012.11.12 Az eltűnt ládát ma pótoltam az eredeti helyén.
Forrás
Kővágótöttös
Sikeres kincskeresést!