WAP: A betyársírok útján továbbmenve, magányos fűzfa tövében ágakkal takarva találod a ládát.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Ládatörténet:
2024.07.22: A rejtekadó fa kivágása után Tapiapi és a csárda tulajdonosa újrarejtették a ládát, amit ezúton is köszönök nekik
2020.10.03.:
Láda cseréje és áthelyezése.
2013.11.09.: Ládaellenőrzés, az egyeseket zavaró, mások által odatett állati koponya eltávolítása.
Megközelítés
1. Autóval vagy kerékpárral: a Keszthely-Sümeg főút mentén, Rezi felé, Cserszegtomaj határában. Keszthelytől 9 km, Héviztől 6 km.
2. Tömegközlekedéssel: a Zala Volán Keszthely-Sümeg között közlekedő menetrend szerinti autóbuszával, leszállás a Gyöngyösi csárda megállóban.
3. Gyalogosan: a pont az Országos Kéktúra útvonala mentén fekszik. A Gyöngyösi csárda a túra egyik állomása (pecsételő hely).
Parkolni közvetlenül a betyársírok
N 46° 49,749' E 17° 11,885' 125 m [GCBEVI+1. parkoló] mellett vagy a csárda tágas parkolójában
N 46° 49,698' E 17° 11,925' 125 m [GCBEVI+2. parkoló] lehet.
A láda
2020.10.03-án a láda a csárda mögötti bokros részben álló három fa egyikének töve alá került. Korábban a betyársíroktól kb. 300 m-re északra volt elrejtve, ám a 2020. évi nyári esőzés olyan sárlavinát idézett elő, amely a ládához vezető út elejét járhatatlanná tette.
Motiváció
Azok a barátaim, akik ugyan nem keresnek geoládákat, de tudnak ebbéli szenvedélyemről időnként megkérdezik: "És mond, itt és itt van láda?" amire a válaszom legtöbbször "Hát persze, hogyne lenne!"
A múltkorában egyik barátom felesége, aki Vak Illés, egyik híres bakonyi betyárunk rokonságához tartozónak vallja magát kérdezte: "És a betyársíroknál van-e láda?" Hát eddig tudtommal nem volt, és mivel évek óta rendszeresen visszajárok Hévizre, úgy döntöttem, hogy egy geoládával megjelölöm ezt az érdekes helyet, emlékezve egy olyan világra, amelyet eddig csak szőrmentén említett egy
korai, egy
újabb, valamint egy, a mostanihoz hasonló motívumú
láda.
A jelen geoláda kapcsán bemutatni kívánt helyen túlmenően nem szeretnék senkit sem terhelni hosszas, internetről kiollózott leírásokkal, így hát csak
egyetlen hivatkozás álljon itt, amely kimerítően foglalkozik a témával.
Mit mutat be a láda?
1. Betyársírok
Vak Illés és Kőkes Pista betyárok Győr, Sopron és Veszprém megyék területén garázdálkodtak. Miután a Bakony erdőiből menekülniük kellett, átjöttek Zalába, ahol hamar hírhedt betyárokká váltak. A csárda közeli szőlőhegyen a pandúrok körbefogták a betyárokat és menekülés közben agyonlőtték őket. Vak Illést és Kőkes Pistát a Gyöngyösi csárda közelében, közvetlenül az országút mellett temették közös sírba. Emléküket a még ma is látható kövekkel körberakott nyárfa keresztek és nevükkel faragott kőtábla őrzi.
N 46° 49,757' E 17° 11,885' 125 m [GCBEVI+sírok]
2. Betyárcsárda
A
Gyöngyösi csárdában a gasztronómiai élvezeteken túlmenően a betyárvilágot idéző kortörténeti tárgyakat és dokumentumokat is megtekinthet az ide látogató. Az 1728-ban épült nádfedeles épület
N 46° 49,722' E 17° 11,900' 125 m [GCBEVI+az eredeti épület] a bakonyi és zalai betyárok kedvenc tartózkodási helye volt. Nevét a közelében csörgedező Gyöngyös patakról kapta, amely a partján álló nyárfákon élősködő fagyöngyről lett elnevezve. A csárdával szemben a patakon korábban négy malom is állt, ma már csak egyet, a Bika-malmot láthatjuk. Eredetileg a Festetics uradalom vadászháza volt, később csárdává alakították, tulajdonosai sűrűn változtak.
A csárda kőkerítéssel körülvett zárt udvarán több építmény látható: az eredeti, régi csárda, a volt istálló épületében kialakított étterem, a helyreállított kocsiszín és az eredeti állapotában megmaradt gémeskút. Minden ajtaját és a vasrácsos ablakokat rezi homokkőből gondosan faragott keret díszíti. Északra néző fala teljesen egybeépített, semmiféle nyílás nincs rajta, így védte a ház lakóit a hideg északi szelektől. Az épület keleti végén volt a kamra, a padlásfeljáró és a féltető alatt a pincelejárat. Műemléki védelem alatt áll.
A Gyöngyösi csárda ma is várja a vendégeket. Az egykori ivószobát a régihez hasonló gerendás-deszkás mennyezet díszíti. Látható az alul deszkából, felső részén lécekből ácsolt kármentő is, mely a csaposnak és italainak egyaránt védelmet nyújtott a duhajkodó betyárok elől. Mellette található az eredeti, ma már belülről fűthető búbos kemence. A pitvarra nyílik a volt lakószoba is, amelyben vendégeket is fogadnak. A falakat a betyárok ellen kiadott eredeti körözőlevelek, betyárokat ábrázoló rajzok, és egyéb tárgyak díszítik. Láthatunk még egy korhű, betyárok által használt fegyvert is. (forrás:
Wikipédia)
A
híres magyar betyárokról készült képek Száva Sándor, erdélyi festőművész alkotásai.
A ládát 2023 márciusában átvettem az eredeti rejtőjétől, Pepétől, viszont a ládaoldalon nem változtattam, így minden, amit magáról írt, rá vonatkozik. Köszönöm szépen Pepének, hogy ilyen sokáig gondozta a rejtést.