Megközelítés
Nagyszékely zsákfalu, közúton Pincehely felől érhető el. Parkolni közvetlenül a templomkert mellett lehet.
Nagyszékelyi kettős templom
Egy Magyarországon - sőt talán egész Európában - egyedülálló építészeti kuriózumot szeretnék bemutatni nektek ezzel a rejtéssel.
A templomok története
Nagyszékelyen található Magyarország egyetlen olyan református temploma, mely két épület összeépítéséből áll. Az ősi - kisebb - templom a XIII. században épült, az 1800-as évek elejéig egymagában állt a domb tetején. A templomot az őslakos magyar és az 1700-as évek elején betelepülő német nyelvű református gyülekezet felváltva használta. Az 1800-as évek elejére a főleg betelepített németekből álló, és egyre gyarapodó gyülekezet újabb - nagyobb - templom építésére kért engedélyt, ám hiába. Ekkor született a ma is látható rendhagyó megoldás: a régi templom szentélyét lebontották és a megmaradt csonka épületre majdnem merőlegesen felépítették 1801-ben az új templomot. A mai napig ez Tolna megye legnagyobb befogadóképességű református temploma.
A falu központjából jól látható és lenyűgöző látványt nyújt, ahogy a két templom tornya a fák közül magasodik az ég felé. A templomok egy tégla támfallal körülépített dombra épültek, sövénnyel szegélyezett, fakorlátos lépcsőn vezet az út a nagy templom bejáratához. A rendszeresen gondozott templomkertet szépen felújított kovácsoltvas kerítés veszi körül.
Nagyszékely rövid története
Nagyszékely a tolna megyei Hegyhát egyik leggazdagabb múlttal bíró települése. Ismert, hogy a középkorban templommal rendelkező, virágzó falu állt itt, mely a török időkben sok más sorstársához hasonlóan szinte teljesen elnéptelenedett. A XVIII. század elején, a török kiűzetése után az akkori földesurak német nyelvterületekről toboroztak telepeseket. Nagyszékelybe a hesseni tartományból jöttek református vallású családok, akik a betelepülés után iskolát alapítottak, templomot építettek, és minden tekintetben felvirágoztatták a falut. Több, mint kétszáz éven keresztül elsősorban gazdálkodással foglalkoztak, művelték a földeket, szőlőt termesztettek és állatokat tartottak. A gazdálkodó parasztságon kívül nagy számban éltek itt a különböző kisiparok mesterei: kovácsok, bognárok, takácsok, asztalosok, ácsok. Volt a faluban malom, gyógyszertár, orvos, állatorvos, sőt, még fogadó is, amely fontos szerepet töltött be a falu társasági életében.
A község a századfordulón élte a virágkorát, közel 2200-an laktak akkoriban a ma alig 400 fős faluban. Ekkor épültek a falu utcaképét ma is meghatározó jellegzetes sváb lakóházak.
Az első világháborút követő gazdasági változások miatt a népesség csökkenése már az 1920-as években megkezdődött, de a lényeges változás 1946-ban a német lakosság kitelepítésével következett be. A falu életében ekkor egy nehéz korszak vette kezdetét. A régi faluközösség, a családok felbomlottak, a régi hagyományok és szokások csak nyomokban maradtak meg. A 60-as években a fiatalok nagy része is elvándorolt a nagyobb városokba, ezért hosszú éveken keresztül az elöregedés, az elszegényedés volt jellemző a falura. Ez a tendencia az utóbbi években, ha lassan is, de megváltozni látszik. A betelepülő városi családok és a helyben születettek közül is sokan a nehezebb megélhetés ellenére is itt képzelik el a jövőjüket.
Nagyszékelyről bővebben itt tudtok olvasni.
Köszönet Lázár Gy. Leventének a fotókért
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Kis téli kirándulás Kisszékely és Nagyszékely környékén. Békés, nyugis, helyes falu, gyönyörű környezetben. A templom igazán különleges, nagyon tetszett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
A templom jó állapotban van. A körülötte lévő "rendetlenség" mire utal?
Leesett az óralap és letört az óramutató?
Sárbogárdról indulva tekertem 90km-t a Rétimajor, Simontornya, Kis- és Nagyszékely, Sárszentlőrinc, Kiskajdacs, és vissza Simontornyára útvonalon.
A régi sváb portákon látszik az egykori jómód.
A sárszentlőrincre vezető földutat legalább 5cm por borította.
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról... [g:hu+ 2.10.16]
Ágikámmal átsétáltunk Kisszékelyről a Nagyra. Szerencsénk volt a szaharai porral, ha nem lett volna, akkor szénné égünk az úton.
Mindkét templom nyitva volt, így bent is szét tudtunk nézni.
A petlinget könnyedén megtaláltam, rendben a helyén pihen.
Köszi a rejtést :)
/A találatot a .com-on is belogoltam!/
Megtaláltam, köszönöm a rejtést. A leírásnak nem ártana, ha bele lenne írva, hogy kerítésen belül kell keresni. Tetszett a kis falu és a templom is, ami nyitva volt, így belülről is meg tudtam nézni.