Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2012.03.02 13:00
Megjelenés időpontja: 2012.03.05 13:57
Utolsó lényeges változás: 2020.07.20 18:06
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Hrvatska, Zsukabu
Ládagazda: Hrvatska Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 319 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Hagyományos geoláda az Avar-kút mögött egy méretes fatuskóban. 20 cm átmérőjű és 10 cm magas doboz.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Patacs központjából, a 25-ös busz végállomásától, a Benczúr Gyula utcától érdemes elindulni. N 46° 4,430' E 18° 10,422' 178 m [GCAVR+parkoló] Innen akár három úton is elérhető a zöld sáv turistaút. Első (általam is bejárt) lehetőség, a Páprágy-völgyben a patak mentén haladva a Bajmi-kút mellett. Második út, a faluból a templom melletti utcán elindulva, majd ösvényen. Harmadik lehetőség a templomtól még visszább egy keresztnél indul a piros háromszög , majd a piros kör jelzés, ami az Árnyas kút mentén visz. Mindhárom lehetőség a zöld sáv turistaútra visz, amiről a zöld körön lehet eljutni az Avar kútig N 46° 5,366' E 18° 9,698' 390 m [GCAVR+kút] majd mögötte egy méretes fatuskóban van a 20 cm átmérőjű és 10 cm magas doboz.
Alternatív megközelítés lehet Éger-völgyből, vagy rögtön az Éger-tetős tornapálya sarkától elindulni a zöld sáv úton.
Avar-kút
Nevét a közelben húzódó Avar-gyűrű nevű kelta földvárról kapta. A vize iható.
A Jakab-hegy déli oldalában, a délkeletre lefutó Páprágy-völgyben fakad. A Jakab-hegy déli oldalában haladó Z jelzésről leágazó ZO jelzésű erdei kocsiúton érhető el. A forrás egy kis aknaszerű építmény cementezett kövekkel kicsit felmagasítva. A forrás kövei között az 1981-es évszám látható. A forrás általában kevés vízhozammal rendelkezik, de időnként nagyobb vízmennyiségeket juttat felszínre. Mellette még egy időszakos vízjelentkezés is mutatkozik. A triász homokkő rés és hasadékvize, valamint a takaróréteg vize jelenik meg 0-30 liter/perces vízhozammal. A forrást Páprágy-forrásnak is nevezték, ez a felirat a kifolyócső melletti betonba vésve olvasható. Névtáblája a forrás tetején lett elhelyezve, a név cementlapba kaviccsal van kirakva.
Forrás: baranyatermeszetbarat.hu/forrasok/avarkut
Érdekes infókat találtam egy földrajztudományi értekezésben a Páprágy-völgyről: tezis_kovacs_hv.pdf
A forrás mögött tovább haladva a Páprágy-völgy vége felé található a térképeken "Vörösáfonyás" néven említett terület. Itt látható a Dél-Dunántúl egyetlen vörös áfonya populációja.
2020.07.18. Ládagenerál (Mimi92)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.3]
Irány a geocaching-gel a 2025-ös év! 4 napos ládamaraton Pécs és környékén 20/5.
A második napra egy bő 11 km-es túrát terveztünk GCSULE, GCBIFA, GC500S és GCAVR érintésével. Kiindulópontunk a Lőtér dűlő végpontja volt, és GC500S felkeresése után ennek a ládának az érintésével tértünk vissza a parkolóhoz.
Változatlanul havas erdőben, immár a nap lemenőben, a levegő lehülőben, úgyhogy gyorsabbra fogtuk a tempót. A láda megkeresése után bő 1 km a kocsiig - így zártuk ezt a szép téli, napos erdei túrát...
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.1]
Kirándulós napot tartottunk a Jakab-hegy környékén. Éger-völgytől indultunk a zöld sáv jelzést követve. A forráshoz észak-keleti irányból érkeztünk egy jelöletlen erdészeti úton keresztül, mert nem volt kedvünk felfelé caplatni a zöld körön, ami a forráshoz vezet. A forrást és a ládát gyorsan megtaláltuk. Sajnos a forrás el van apadva, ránézésre egy csepp víz se jön belőle jó ideje. Utunkat immár lefelé folytattuk a zöld körön, ami sokkal jobban esett, mint ha ugyanez felfelé lett volna.
A ládával mindent rendben találtunk, bár kissé nyirkos volt belül, de még éppen elfogadható szinten. Kicsit hagytuk szellőzni, majd gondosan visszarejtettük.
Csak egy érdekes megjegyzés a logfüzetben több log is olvasható volt az elmúlt hónapokban, még előző napi, október 12-i log is szerepel benne. Ezzel szemben itt az utolsó log augusztus 10-i. Miért keresi meg valaki a ládát, hagy fizikai logot, és utána nem logolja be a találatot? Ez általában fordítva szokott történni. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! DDP előtti napon ládázás Teca mama szálláshelyétől. A láda felé vezető úton és a ládánál millió légy, szúnyog és darazsak keringenek. Nagyon siettem a logolással. Víz nincs, de az előző források sem adtak vizet.
Mecseki ládakereső körtúránkon kerestük meg a rejtést. Érdemes lehet akkor jönni erre, amikor érik az áfonya. Én még nem találtam a természetben áfonyát, csak a "szokásosakat", szedret, epret.