WAP:
10x10x5 cm-es műanyag láda a kápolnától 30 méterre északra egy soktörzsű hársfa ölelésében kb. 2,5 méter magasan. Egy fellépéssel eléred.
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Ha csak a ládáért futsz akkor a Lengyelt Kurddal összekötő országútról itt kell letérned N 46° 24,882' E 18° 20,173' 236 m [GCPAPD+Letérő]
a meglehetősen rossz minőségű erdészeti műútra, ami 4 km-en át kanyarog a sűrű erdőben. Óvatosan közlekedj, az utat kétszer is keresztezi fekvőrendőrös vadrács. A kocsidat itt tudod letenni. N 46° 24,640' E 18° 21,948' 177 m [GCPAPD+parkolo].
Innen 300 méterre van a kápolna, kövesd a piros rom jelzést .
Az igazi élményt a bringás megközelítés adja. Ebben az esetben a környező falvak - Lengyel, Kurd, Mucsi, Závod - bármelyikében hagyhatod a kocsidat és egy látványos körtúra során további 3 ládát GCKURDGCANNGCZAVO gyűjthetsz be. Szerteágazó földesút hálózat áll a rendelkezésedre, persze ezt csak száraz időben ajánlom.
Leírás
A Tolnai-hegyhát egy kis rejtett zugába a hajdan volt Papd helyére invitállak benneteket. Ma már csak egy kápolna jelzi, hogy itt valaha egy virágzó kis falu állt.
Papd régi magyar település volt. Két részből állt, Alsópapd és Felsőpapd. Alsópapdon jobb feltételeket találtak az emberek a megélhetéshez, ezért az népesebb falu volt. Ez kitűnik az adó összeírásokból. Az 1552-es defter szerint a törökök 41 adózót írtak össze, míg Felsőpapdon csak hetet. A török hódoltság végére mindkét falu elnéptelenedik.
Az 1720-as évektől a környező falvakba ( Mucsi, Závod, Lengyel) betelepült németek gyakran keresték fel Alsópapd romos templomát imádkozni. Ekkortól alakul ki a németség körében a hely tisztelete. 1883-ban kápolnát építettek a templomrom helyén, melyet az ingoványos talaj miatt 1930-ban le kellet bontani. A ma is álló kápolnát 1931 május 2-án szentelték Mária tiszteletére.
Búcsúnapja Kisboldogasszony (szeptember 8.), de pünkösdkor és más Mária-ünnepeken is tartottak istentiszteletet a zarándokoknak. Napjainban kezd még a környéken is feledésbe merülni a kápolna. Előtte az 1919-ben felállított jó pásztor szobor áll.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A kápolna és a rejtés a helyén ... ami utána következett, azt nem fogom elfelejteni. Tovább indultam, hogy megforduljak ... és letolattam egy mellékútra kb. 14:45-kor. Nem kellett volna, az erdős oldalon szilárd volt a talaj. Egy óra szenvedés után (mert én ezt egyedül is megoldom ...) elindultam segítséget hívni, mert térerő az nem volt. Két kilométer hegymenet után sikerült. A Budapestről induló felmentő csapat fél nyolcra megérkezett, további másfél óra alatt sikerült megtenni azt a 70 métert visszafelé, ameddig az "én majd megoldom" juttatta az autót. Éjfélre haza is értünk, ma egész nap tisztálkodtunk ... :)
A mai napon Dombóváron akadt elintéznivalónk, ezt kötöttük össze egy kis tolnai ládázással. A járványügyi korlátozások miatt 5 órakor indultunk otthonról, majd az utazás és a tennivalók elintézése után 8 óra után már az első láda felé tartottunk. Szürke, nedves, őszi idő ellenére sok érdekes és szép helyet láttunk Tolna - eddig számunkra ismeretlen - dombjai közt. Összesen 13 találattal, remek élményekkel zártuk a napot.
3/13: A GCKURD láda felől a rossz minőségű aszfalton autóztunk fel egészen a kápolna közelébe. Érdekes hely, nagyon szeretem az ilyen elfeledett, szellemjárta helyeket. Köszönjük a rejtést.
Annafürdői BAK túraverseny közben. Pont itt volt az egyik időmérő, úgyhogy a pár perc pihenés alatt épp le tudtuk venni a geoládát is. Hangulatos kis kápolna távol minden mástól, tetszett. Köszi a rejtést!
A túraverseny időmérője volt a kápolnánál. A kis pihenőidőt kihasználva megkerestük a ládát. Vityának nem kellett fellépnie, elérte így is. Tetszett a hely.
A láda rendben a helyén van. Köszönöm a rejtést.
Ez a hely nagyon tetszett. Az erdészeti úton jöttünk, ami megfelelő sebességgel autózható. A kápolna csodásan nyugodt helyen van. Szívesen üldögéltem volna tovább itt.
Köszönjük a lehetőséget.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :)
Kissé misztikus hangulatot áraszt ez az elhagyatott kápolna az erdő mélyén de pont ezért megvan a maga szépsége, köszönöm a rejtőnek, hogy bemutatta.
Kiemelném érdekességként, hogy a kápolna melletti kút még működik!
Lengyel felől, az Apponyi kastélytól jöttünk autóval, egy részben erdei földúton, kb. 1.5 km. volt az út. Előttünk járó írta, hogy ijesztő itt a semmi közepén a kápolna..nekünk tetszett, kis fantáziával elképzeltük, milyen népes és nyüzsis lehetett régen..
Gondoltuk megyünk tovább, a leírásban szereplő erdészeti műúton.. fakitermelésbe futottunk, az úton keresztbe, több kivágott fa hevert, dolgoztak a favágók, azt mondták, szerdáig járhatatlan az út.
Szóval, vissza a rémes földúton.. Oldfoxxal köszönjük, tetszett..
Képek később..