WAP: Bence2009 pótlása után - hagyományos négyfülű tescos doboz, a jelzetlen útról letérve a kis ösvényre a folyó felé nézve a parton balra a harmadik fa tövénél lelhetsz. Megközelítés
Budapesttől akár egy félnapos kirándulással is elérhető településre, Erdőkertesre hívlak benneteket.
A láda tömegközlekedéssel legkönnyebben az Újpest-Városkaputól induló 318 vagy 319 számú autóbusszal közelíthető meg, amelyről az Erdőkertes autóbuszforduló megállónál kell leszállni (A 319-es járatnak itt van a végállomása, a 318-as tovább megy Galgamácsáig). Autóval egy kicsit tovább célszerű menni, a falu utolsó háza után van egy kocsikiálló, ahol parkolni lehet. N 47° 40,071' E 19° 20,395' [GCERKR+parkoló]
Vonattal a Budapest-Veresegyház-Vác vonalon érhető el, azonban ezt nem ajánlom, mert a vasúti megállótól elég hosszú, kb. 1 órás, jellegtelen úton kell a falun átgyalogolni. A láda a P turistaúton is megközelíthető, de a bozótosban menő turistaúttól néhány méterre, azzal párhuzamosan megy egy szebb és jobban járható, jelzés nélküli út is, ami az országútnak az Egres patakon átvezető hídjától indul.
Leírás, tudnivalók
Az akkor még Veresegyház külterületén fekvő határrészt 1910-ben parcellázták fel. A betelepülők elsősorban Budapesten dolgozó tisztviselők és munkások voltak, akik előbb nyaralókat, majd végleges otthont építettek. A települést kezdetben Erdővárosnak nevezték, majd 1956-ban Erdőkertes néven alakult önálló községgé. Ma a lakosság száma megközelíti a 8000 főt, ezzel népesség szempontjából dobogós helyen van az ország legnagyobb falusi (városi ranggal nem rendelkező) települései között.
Korábban homokpuszták és cseres-tölgyesek, a völgyekben pedig keményfa-ligeterdők, nagy kiterjedésű lápok és mocsarak voltak errefelé, melyekre a jelenlegi élőhely-maradványokból következtethetünk. A környék kiemelkedő természeti értéke az erdőkertesi homokpusztagyep. Az élőhely fennmaradását annak köszönheti, hogy korábban katonai gyakorlóterület volt, a katasztrófavédelem gyakran még ma is itt semmisíti meg az ország különböző helyein megtalált, fel nem robbant lőszereket, sokfelé látni az így keletkezett bombatölcséreket. Valamikor egy katonai megfigyelőtorony is állt itt, a helyén megállva körpanorámát élvezhetünk. N 47° 39,820' E 19° 20,805' [GCERKR+panoráma] A birkalegelőként hasznosított hepehupás terepet az utóbbi időben felfedezték a quadosok, terepmotorosok, lovasok is, mit sem törődve annak védettségével.
A területen nagy számban találhatók Kárpát-medencei bennszülött növényfajok. Ezek közül is kiemelendő a fokozottan védett homoki kikerics előfordulása. További védett és ritka növényfajok a különféle árvalányhaj fajok, a báránypirosító, a fényes poloskamag, a kései szegfű és a magyar csenkesz.
A vidék igen száraz, az éves csapadékmennyiség 550 mm alatt van, mert a fóti-csomádi magaslatok elzárják a Duna felől érkező légtömegeket, más dombok pedig az északi és déli szeleket. A medence mégis kap vizet, mert a környező dombokról lefolyó csapadékvíz a homokon keresztül átszivárog, és a völgyek alján gyűlik össze. Erdőkertes területén ered a még száraz időben is meglehetősen bővizű Egres-patak, melynek vizét tófüzérré duzzasztották. A völgyben kelet felé haladva Vácegresi víztározók néven három horgásztó, majd a Domonyvölgynek nevezett alsó részen egy strandolásra is alkalmas tó található, ahol egy újabb geoláda vár levadászásra. Az idilli környezetben fekvő, és csak kevesek által ismert horgásztavaknál erdei pihenőt is találunk, kiépített tűzrakóhellyel, padokkal, asztalokkal. A tavakat kerítés veszi körül, de szabadon látogathatók. A kerítés egyetlen, mindig nyitva álló bejárata a N 47° 39,342' E 19° 22,150' [GCERKR+kapu] ponton, a ládától mintegy félórás sétaútra található.
Láda ellenőrzés 2014.08.21-én: minden rendben, a nagy esőzések után sem ázott be a láda. Jól működik a természetidegen, ám az időjárás viszontagságai ellen hatásos védelem. A naplófüzet már csaknem betelt, legközelebb viszek egy újat.
2014.11.01: Másfél évet bírt ki a láda, a "kedves" arrajárók nemcsak szemétlerakónak használják a helyet, hanem a ládának is nyoma veszett. Egyelőre betegre állítottam, de rövidesen pótolni fogom. Már ki is néztem az új helyet, kb. 200 m-re a régitől, ott kevésbé lesz szem előtt.
2014.11.15: Újra kereshető a láda. A régi helyétől 188 m-re rejtettem el, ahol kevésbé van szem előtt. Ez a hely nem a pusztában van, hanem a patak mellett, egy fa gyökerei közti üregben, gallyakkal álcázva.
2015.08.25: Láda ellenőrzés a néhány nappal előtti felhőszakadás után. Épségben találtam, be se ázott, de párás, nyirkos lett a belseje. A naplót áttettem egy csavaros lezárású befőttes üvegbe.
2016.11.19: A konyhai dobozban állt a víz, a tartalma a naplóval együtt rongyosra ázott. A befőttes üvegnek semmi baja nem lett, ezért a dobozt kidobtam, most minden az üvegben van. A naplót elvittem kiszárítani, egy újat tettem a helyére.
A szétázott naplót kiszárítottam és beszkenneltem, hogy megmaradjon örök mementóul az utókor számára. Itt nézhetitek meg:
https://drive.google.com/open?id=0B2Ggjdc5EWGqdjlzNFUwa3cxVlE
2023.10.22: Bence2009 pótlása után hagyományos négyfülű tescos doboz .
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. Bővebben majd otthonról... [g:hu+ 2.10.16]
Háromnegyed órát kerestem, mire végre megtaláltam a ládát, amely meglepően jó állapotban van.
Köszi a rejtést!
/A találatot a .com-on is belogoltam!/
Veresegyháza környéki tekerés. Ezzel a ládával ambivalensek az érzéseim. Egyrészt szép helyre vitt, bár a környezet nem homokpuszta, hanem inkább nehezen áthatolható dzsungel. A leírás nem segített a láda megtalálásában, és azzal, hogy lényegtelen információval kezdődik, nem is számítottam másra. A logokat olvasva sem jutottam közelebb, ugyanis nagyon sok patakra rádőlt fa van. Itt GPS jel gyakorlatilag nincs.
Megpróbálom én is leírni a láda helyét. a sok közül az egyik patakra rádőlt fától balra egymás mellett sorban, párhuzamosan a patakkal, a pataktól úgy 10 méterre, egymástól kb. 2 méterre van 3 vastag törzsű magas fa. Ezek közül van balra a harmadik tövében. Ez kb. 40 méterre van attól a ponttól nyugati irányba, ahol elveszítettem a jelet.
A keresési algoritmus tehát a következő:
1. Keress egy patakra dőlt fát.
2. Nézd meg, hogy a kidőlt fa tövétől közvetlenül balra (a patak felé nézve) van-e három darab vastag törzsű magas fa egymás mellett egyenlő távolságra, a patakkal egyértelműen párhuzamosan, attól kb. 10 méterre.
3. Ha nincs, keress egy másik patakra rádőlt fát, célszerűen balra haladva.
4. Ha meg van a rádőlt fa és a 3 fa, akkor a láda a harmadik (balról az első) fa tövében lesz, mégpedig annak a patak felé néző és a középső fa felé néző közös felén.
Remélem, segítettem az utánam érkezőknek!
Megtaláltam!
Kocsival ilyen időben teljesen jól járható volt az út, egészen közel tudtunk menni a ládához. A leírás a helyszínen már, megtalálás után értelmet nyer, de addig hiába számoltuk a fákat jobbról vagy balról, valahogy nem jött ki a lépés. A lényeg, hogy meglett, de kellett hozzá a kesser-szem. :)
Drive-in. Terepjárósok, motorosok ismert helye a környék, egy barátommal mi is leküzdöttünk már pár akadályt itt korábban a Lada Nivájával, akkor utólag vettem észre, hogy láda is van errefelé. A mai off-road túrára az új szerzeményével, egy Volkswagen Touareggel jöttünk, pár homokdomb megmászása után a rejtést is megkerestük. Innen átgurultunk GCP60 ládához.
Azt gondoltam a mai kirándulásom végén még ez a láda belefér. Szép naplementében kezdtem itt a sétát, nekem tetszett a környék, a buckák, de a làdához érve nagyon ugrált a GPS jel, és nem találtam meg, ráadásul közben rám esteledett, lámpával még esélytenebb volt. Küzdöttem, de sajnos nem sikerült.
Fotók alapján kérném, ha lehetséges, az elfogadást - bár a képeket is már sötétedéskor lőttem. [Geoládák v4.3.0]
Pont jönnek a bárányok legelni a láda mögötti ösvényen. amúgy lehangolóan szemetes a környék.
Ha teheted, hozz te is egy zsákot, zacskót és vidd el a legelső kukáig a számtalan sörösdoboz egy részét :) [Geoládák v4.2.6]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (514 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.